Jst imam 3 različne tipe v uporabi (food grade, odporne na 95C ali več) v vseh teh letih, bom napisal malo daljše opise in prednosti/slabosti vseh da bo še komu v pomoč. Primerjal bom med tem kar poznam oz. si lastnim, na trgu je še nekaj drugih črpalk katerih ne morem komentirat!
Če začnem s poceni in preizkušeno klasiko so to tiste
rjave kitajske "solarne".
Tole in podobne!
Cena od 15-25EUR na kos, so DC tako da se rabi še napajalnik ki se ga ponavadi kupi posebej če ga nimaš. Črpalka lahko deluje z regulacijo preko DCja (recimo PWM regulator) tako da je možno fino regulirat pretok glede na potrebe (sploh če uporabljaš pri drozganju je to zelo pomembno). Dobijo se različnih moči, zgledajo enako samo so navitja noter drugačna. Sam sem uporabljal tako 12V kot 24V (nazivni max. pretoki so od 5-10l/min), 24V je bila moja glavna črpalka kar nekaj časa (nekaj let) dokler se mi ni noter zataknil nek kamenček in sem ga na silo skušal zbezat ven in zvil os. 12V še vedno uporabljam za cirkulacijo drozge.
Kar imam sam izkušenj so te črpalke robustne, prežvečijo tudi kakšne trde delce (hmelj, ostanki sladu) in se ne zamašijo tako hitro. Imajo polcolski navoj, tako da nanje paše vsa standardna oprema. Črpalko se da hitro v celoti razdret in očistit, malo so ploblem drobni delci ki držijo veternico skuaj z osjo ker jih hitro lahko izgubiš. Sicer ni direktno "magnetna" črpalka se pa sama os ne dotika motornih delov oz. je os dejansko "rotor" elektromotorja, ki je zalit s plastiko in postavljen v ležišče (se da ven pobrat kot en del in očistit). Črpalka lahko deluje več časa, tudi če ni zalita krajši čas ne bo povzročilo posebne škode (dela lahko na suho). Ne omogoča pa sesanja, tako da črpalko je potrebno obvezno zalit da potegne.
Druga opcija so
March pumpe in kloni, to so črpalke z magnetnim prenosom in namenjene za direktno omrežno napetost. Sam imam
tale kitajski klon. Poleg originala in kitajskih klonov se dobijo tudi drugi EU/ZDA kloni s certifikati. Glave so ali plastične ali pa SS, ponavadi celo pašejo med kloni/originalom. Cene za original okoli 200-250EUR, cene boljših klonov pol manj, cene kitajk pod 100EUR.
V osnovi so te klasične polcolske pumpe (priklop) s pretoki okoli 15l/min. Prenos je magneten tako da sama vetrnica črpalke in glava nima dirketnega stika z motormim delom (ni skritih ležajov, tesnil ipd.). Celo glavo se podre in vse dele se lahko BP očisti. Prednost magnetnega pogona je da omogoča "brezstopenjsko" zdrsavanje veternice glede na izhodni tlak. Po domače povedano hitrost pretoka lahko uravnavaš z ventilom na cevi, tudi pri popolnoma zaprtem ventilu (brez pretoka) črpalki ne bo nič škodovalo. Je pa bolj občutljiva na prosti tek, sicer odvisno od tipa veternice in same glave ampak v osnovi slejkoprej narediš škodo če črpalka dalj časa dela na suho. Zaradi zasnove dejansko prebavi precej svinjarije, tudi če pride gostejši material ponavadi zmore porinit skozi. V tem pogledu je boljša od rjave. Enako kot rjava črpalka ni sesalna, tako da jo moraš ročno zalit, po občutku vseeno malce lepše potegne in ne komplicira če pride vmes kakšen mehurček zraka.
Sam imam sedaj kakšno leto tole "march" črpalko za glavna pretakanjapiva/pivine in nimam pripomb. Je pa precej večja od prej omenjene rjave in pa dela direktno na 230V.
Tretja opcija so
večje centrifugalne AC črpalke za vinarstvo oz. namensko za pivovarstvo. Konkretno so pri nas dosti popularne italjanske Rover pumpe. Sam imam
tole, cenovno mislim da pride okoli 100EUR. Pretok te pumpe je precej večji, pa ima tudi nekaj sesalne moči. Zaradi oblike veternice ki je malce bolj prilagojena sesanju je malce občutljiva na trde delce. Sicer kar sem testiral prebavi hmelj in ostanke sladu, ampak zvok spušča pa zelo nezdrav. Aja ostale dve pumpe sta neslišne napram tejle že pri normalnem režimu delovanja. Dobra stvar je da je omogočena sprememba smeri pretakanja, problem je ker nima regulacije torej dela na polno ali pa ne dela. Pretok na pol cole priklopu je cca. 20l/min.
Samo razstavljanje črpalke je enostavno, ampak vseeno je najbolj zamudna od vseh naštetih. Zelo je treba pazit na pozicijo tesnila da se ne prščipne ali pa zamakne. Za razliko od prej omenjenih pump se lahko svinarija nabere v smer osi proti motorju (za veternico) kjer je ne moreš očistit.
Sam uporabljam to pumpo kot sekundarno pumpo za pretakanja večjih količin (ker je najhitrejša) in pa za čiščenje opreme (CIP sistem) ker omogoča zadosten pritisk. Za primarno uporabo za homebrewing za klasične batche je premočna (pretok/pritisk) in je ni možno regulirat (mogoče s frekvenčnikom?). Je tudi največja in najtežja, pa med delovanjem piha veternica preko ohišja motorja (kar malo neprijetno če jo imate kje po tleh ker dviguje prah in svinarijo ko ni treba).