Mobilni internet je primarno namenjen mobilni uporabi. To je njegova ključna prednost pred "žico". Uporaben je seveda tudi kot nadomestek fiksnega interneta, ima pa svoje omejitve. Najpomembnejšo pogojuje radijski prenos podatkov in souporaba omrežne infrastrukture. na svetu ni operaterja, ki bi ti zagotavljal (enako kot fiksni operaterji) določeno bitno hitrost. Omogoči ti lahko zgolj to, da imaš v zares idealnih razmerah hitrost, ki je blizu teoretičnemu maximumu. Na dejansko hitrost pa vpliva ogromno dejavnikov, od zasedenosti omrežja (ki ni ves čas enaka), do kakovosti signala (močan signal še ni nujno kakovosten signal). V vseh primerih gre za t.i. negeografske priključke in objave nekaterih dokazujejo, da so hitrosti lahko tudi precej visoke, v nekaterih primerih pa seveda tudi nižje.
Druga možnost je bolj enostavna, a je ne ponuja noben operater, saj bi v očeh večine uporabnikov izpadel kot inferioren. Lepo se reče, da je zajamčena hitrost 128 kb/s v DL in npr 64 kb/s v UL, v večini primerov pa je dooosti višja.
Ampak kaj bi se zgodilo? Takšen operater bi bil tarča posmeha mnogih uporabnikov, marketinško pa bi ga povozili vsi ostali, ki oglašujejo višje hitrosti.
Trenutno je situacija zelo enostavna: najboljšo pokritost v SLO merilu ima Mobitel, sledi mu Simobil, nato je nekje daleč zadaj Tušmobil (3G signal). Mobilni internet vzame tisti, ki ga dejansko potrebuje, ne zgolj doma ampak predvsem drugje. Večina do njega itak dostopa preko mobilnikov, ki večinoma že podpirajo HSDPA in zato USB modem sploh ni nujno potreben.
Dejstvo pa je, da mobilni internet ni bil nikoli mišljen kot zamenjava za fiksni dostop, kvečjemu ga odlično dopolnjuje in mu je po hitrosti postal precej blizu.