Merjenje nadmorske višine (natančno)

I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik keber pravi:
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Lej, greš v gozd in dobiš na 2m natančno lokacijo...
Lokacijo že, ne pa višino. GPS ni enako natančen v vseh dimenzijah.

Ah ja, preberi raje kar sem napisal in poglej sliko. S pohodnim pa tudi točno višino. Na Triglavu mi je točno kazal.

Ko maš lokacijo jo vstaviš v topografsko karto in bo podatke o višini za profil dal program iz karte...
Vse je na gornji sliki. Enostavna rešitev.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Aha, @taprvemu, še eno rešitev sem se spomnil, zna biti še najcenejša rešitev - domače sestavljeni nivelir:

Rabiš tri visoke kole, ki imajo vsi na isti višini dobro vidno oznako, vaservago, lato ter še vsaj eno dodatno osebo. Dva kola ostaviš v prvo točko (najraje v tisto, za katero misliš, da je višja), razmak med njima dva metra, postavljena v smeri druge točke in ju z lato in vaservago naravnaš tako, da so oznake v horizontali. Oznaka na lati mora biti tako visoko, da lahko naviziraš svoj vid skozi oba kola na tej mesNato pa tretji kol z osebo pošlješ v drugo točko. Potem je čisto enostavno: samo videti moraš, kje je ta oznaka. Mogoče je 200 m daleč, ampak že po višini in poziciji kola boš ugotovil padec.

Zdaj pa, če obe točki med sabo nista vidni (grmovje, drevje, vmesni kuclji), pa delaš postopično, s tem, da na vsaki vmesni točki druga (ali tretja) oseba po tvojih navodilih ("višje/nižje!") izmeri razdaljo med horizontalo oznak tvojih dveh kolov in njegove oznake. Nato se z tvojima dvema koloma prestaviš na drugo stran proti iskani točki in ponoviš meritev. Razlika meritev ti bo povedala višinsko razliko.
 

gufy

Pripravnik
11. apr 2009
616
17
18
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Lej, greš v gozd in dobiš na 2m natančno lokacijo...
Lokacijo že, ne pa višino. GPS ni enako natančen v vseh dimenzijah.

Ah ja, preberi raje kar sem napisal in poglej sliko. S pohodnim pa tudi točno višino. Na Triglavu mi je točno kazal.

Ko maš lokacijo jo vstaviš v topografsko karto in bo podatke o višini za profil dal program iz karte...
Vse je na gornji sliki. Enostavna rešitev.

ja. in te karte so ful natančne
ne-ne-1.gif
 

Tenforest

Guru
3. sep 2007
5.665
503
113
41
povsod malo
Sej GPS je tud lahko natančen na 1m samo umerit ga je treba eni imajo to opcijo recimo kakšni letalski ampak so kar dragi v rangu od 2000€ naprej
crazy1.gif
mogoče bi ti ga lahko kdo posodil.
Mi smo z njim zmerili naklon za kanalizacijo.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik gufy pravi:
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Lej, greš v gozd in dobiš na 2m natančno lokacijo...
Lokacijo že, ne pa višino. GPS ni enako natančen v vseh dimenzijah.

Ah ja, preberi raje kar sem napisal in poglej sliko. S pohodnim pa tudi točno višino. Na Triglavu mi je točno kazal.

Ko maš lokacijo jo vstaviš v topografsko karto in bo podatke o višini za profil dal program iz karte...
Vse je na gornji sliki. Enostavna rešitev.

ja. in te karte so ful natančne
ne-ne-1.gif

Ne ful, ampak dovolj za tovrstno zadevo na razdalji 200m.
Topo karta pa je kar natančna.
 

gufy

Pripravnik
11. apr 2009
616
17
18
GPS-ja ne moreš umeriti. Lahko pa ga povežeš s sistemom signal (http://www.gu-signal.si/). sevede mora biti GPS pravi.

Topo karta ni dovolj natančna če hočeš določiti tako majhno višinsko razliko, za katero ti na oko ni jasno a gre gor al dol.
 

Madafaka

Fizikalc
18. feb 2009
3.343
0
36
27
Bronx
In kaj sem jaz stran nazaj napisal?
crazy1.gif

@all: Eni znate preprosto opravilo za 15 minut spremeniti v polet na Luno.
rolleyes-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.896
113
Ok hvala najprej vsem za nasvete .. kot prvo, GPS v načinu pridobivanja nadmorske višine ni dovolj natančen. Karta za območje NI točna - sem šel preverit topo slovenije in je premalo natančno. Torej tudi iz koordinate se ne da dobiti točne nadmorske višine ker so:
a. plastnice premalo natančne
b. ker je karta že tako premalo natančna (govorimo o neki vukojebini nekje v zakotni grapi oz. potoku, ki na vsake 3 leta spremeni strugo)

Ideja o vaservagi (laserski in niveliranju) je uporabna ampak govorimo pri nekaterih delih o takem naklonu, da komaj stojiš -> to bi pomenilo da bi moral vsake 2-4m horizontalne razdalje pisat in računat razliko ter se premikat ko polž da bi izmeril (vprašanje kolikokrat bi se še zmotil vmes ... mislim pa da plato piva ne bi bil dovolj za tak podvig)!
grin1.gif


Bom probal za foro z profi športno uro, naredil bom test 3x v različnih pogojih in če bo rezultat isti (majhna odstopanja) bom vzel podatek za realen ...

Sicer sem dobil neko alternativo (manjši podatalni izvir), ki je nekako oddaljen isto samo ima zelo majhen pretok, je pa izvir 100% višje tako, da v končni fazi bom kupil tisto alkatenasto cev in če prva ideja ne bo izvedljiva bo še vedno za silo deloval plan B.
 

Shando

Pripravnik
21. avg 2007
287
0
16
LJ
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Gps nove generacije pod listjem v gozdu z lahkoto lovi signal...
Testiral na navadnem cestnem (polni signal) in na pohodniške (isto).
Ne vem točno kateri GPS je imel pred mesecem pri meni doma geodet. Zadeva je izgledala kar nova. Ob gozdu je bil dobesedno nemočen s samo 4. sateliti, kjer mi je moj MIO kazal dober signal od osmih satelitov ............... mu je bilo kar malo nerodno
grin1.gif


Glede naslovne meritve pa tudi jaz predlagam "šlaufvago". Vzameš 30m prozorne cevi in za 200m narediš 7 meritev. Tudi če pri vsaki zgrešiš v isto smer za dober cm ne bo skupna napak večja od 10cm.
Med tako meritvijo pa stalno preverjaj, če se nivoja na obeh straneh izenačita. Sem imel slučaj, da je stvar falila 10cm, ker je cev z vodo pred meritvijo eno uro ležala na tleh - pol na soncu, pol pa v senci in sem na srečo pred merjenjem primerjal višini in se čudil fiziki
stupid-1.gif
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.485
1.267
113
Iskajoč brata
drgač ima prnas fotr en star, natančen višinomer. Se spovnem, da je včasih hodu kejsnmu merit za vodo.

Edit: sn ga zdele mal povprašal, in je firma Thommen podoben temu klik , sam da piše do 6000m
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.445
5.926
113
pri taščici
Najceneje in najhitrje bo če dobiš nekoga z nivelirjem
Na žalost nisem več na "terenu" tako da tega orodja nimam več "dostopa"

Druga varianta v lastni režiji pa je da kupiš prozoren šlauf čim daljši, (manjkrat ti bo treba prestavljat višino) , na največ 95% dolžine šlaufa nabiješ količke (na približno enako visokem terenu, ne enega v lukknjo in drugega na grič) in s šlaufvago prenaša višino tolikokrat kolikor je treba.
če boš kupil 20 metrov šlaufa bo treba 10x, če pa kupiš 50m šlaufa pa 4x.
Ali pa si probaš šlauf sposodit pri kakšnih zidarjih za kako pivo (za six pack ti pa že mogoče razliko onadva zmerita)

Aja natančnost: če boš natančen (brez zraka v šlaufu, neprecvikan....), lahko pod enim cm,
Iz kje si?
 
Nazadnje urejeno:

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.113
69
48
Ker vidim, da neke volje do lastne improvizaciej nimaš, poišči geodeta in figuranta (sigurno je kje v bližini kako gradbišče, pri cestarjih se boš najlažje zmenil) in jima plačaj eno solidno malico.
Za strošek 20€ boš imel mimogrede višinsko razliko do cm natančno.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Nekaj šlaufa imaš gotovo doma, nekaj si ga pa sposodiš pri sosedih, kupiš po 1,5€ nastavke za skuplat cevi in probaš.

Ampak, če gre teren gor-dol voda ne bo kar tako tekla in boš moral prvo napolnit šlauf.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.896
113
Teren gre gor dol .. in to v 3D!

Težko je opisat, za po "ravnini" je ideja s šlaufom dobra, ampak tu odpade ker je preveč "neravno".

Recimo stvar je taka, najprej je grapa (potok) s strmimi robovi (jasno to ni gol teren ampak "gozd" oz. grmovje) .. od tam bi "vzel vodo"; iz grape bi toliko nagnil cev da bi "preko" roba šlo na padec ... potem se iz grape teren počasi spušča za cca. 5m ... nato gre počasi navzgor, ampak spet gre za nekakšne terase kjer je dvig potem malo ravnine in nato spet terasa itd. do tu pridemo do najvišje točke, ki je (verjetno) višja od višine zajetja, nato pa sledi spet strm padec do končnega mesta.

Voda bi (verjetno) tekla po principu "natege" - za pognat sistem imam dovolj močno pumpo tako, da to ni problem.

Kot sem rekel bom probal od kolega si sposodit športno uro z barometričnim višinomerjem, če to ne bo šlo se pa še oglasim!
zmaga.gif


Še slikice "prerez":
stranski.png

... in tloris!
tloris.png
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.405
9.879
113
kod Džej-Zija
Dobri skici.
aplauz.gif
Z eno dobro Suunto uro, ki ima ločljivost 1 meter, se da tole reč z lahkoto izmeriti, kar sem že omenjal prej. Če ti ne uspe dobiti druge, povej, pa ti jaz posodim eno svojo za meritev.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.896
113
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Dobri skici.
aplauz.gif
Z eno dobro Suunto uro, ki ima ločljivost 1 meter, se da tole reč z lahkoto izmeriti, kar sem že omenjal prej. Če ti ne uspe dobiti druge, povej, pa ti jaz posodim eno svojo za meritev.

Ja sem narisal na hitro, upam da se vidi kjer je problem!
evil.gif


Uro tudi že vem kje bom dobil, vseeno hvala za ponudbo!
zmaga.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.445
5.926
113
pri taščici
tudi po tvojem terenu se da s šlafom bp,
je pa res med dvema točkama ne smeš imeti več kot 2 m. višinske razlike, razen če boš vagrise delal z lojtro
za na konec šlaufa si naredi zamaške (lesene, pluta... ali pa imej stalno prst na koncu) vodo v šlauf pa nalij tako da jo iz vedra pozaugaš z usti. Zraka med vodo ne smeš imeti!!!!!