Merjenje nadmorske višine (natančno)

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.896
113
Ne vem kam bi dal temo, delno spada pod šport, delno pod GPS, delno pod elektrotehniko ..

Rabim skratka to kar piše v naslovu, višinomer - natančnost bi naj bila ranga +-0,5m oz. bolje več - pa ne zanima me absolutna višina ampak relativna razlika.

Rad bi potegnil alkatenasto cev dolžine cca. 200m iz vodnega (iz)vira do vrta, problem je da gre teren malo gor malo dol in to še po gozdu in grmovju, tako da je nemogoče od oka ugotovit ali je izvir višje kot vrt ali ne. Ker cevi še nimam tudi ne mislim kupovat "na pamet" ker potem tiste cevi nima za kaj rabit ...

GPS sprejemnikov (navigacije) mi ne predlagat, ker sem do sedaj preizkusil že 3 tipe (mobitel, garmin, GPS miš) in stvar deluje sila nenatančno oz. so razlike (pri najboljših pogojih) v rangu 10m kar ni niti približno ustrezno.

Barometrični senzorji v raznih pocenih urah tudi odpadejo, ker so samo par % bolj točni od GPS meritve.

Koliko natančni so barometrični senzorji v raznih "športnih" produktih? Gledam recimo tiste super-duper športne ure za 200 EUR ali pa garminove ročne GPSje (z barometričnim višinomerjem) .. a je to kaj bolje ali je spet bolj tako-tako?

Obstajajo kakšni namenski barometrični višinomerji, ki so dovolj natančni?

Skratka če ima kdo kakšno idejo in nasvet naj kar pove, bistvo je da bi si bom to napravo sposodil za en dan in potem vrnil ker je nimam kaj rabit (garmine in športne ure vem da posojajo). Če ima pa kdo kaj takega doma pa z veseljem sprejmem na posodo v zameno za plato piva po izbiri!
grin1.gif
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.113
753
113
za par sto evrov (ali mogoče gajbo piva
smile-1.gif
)bi dobil že geodeta, ki bi ti to zmeril na centimeter natančno. druga varianta je, da stakneš kje geodetske karte, kjer so vrisane plastnice, mislim da so zadeve natančne v najslabšem primeru na nekaj metrov. če mi poveš koordinate, lahko to v službi pogledam. za silo bi bili vredu tudi barometrični višinomeri, če bi opravil meritev v razmeroma kratkem času.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.896
113
Sem razmišljal tudi o karti, ampak so plastnice na 5m kar je premalo natančno (nekako mislim da je celotnega padca okoli 5m) .. poleg tega gre za teren, ki delno plazi in razne karte iz časov Franca Jožefa niso (več) točne.

Geodeti imajo profi GPSje ne? Sej sem tudi o tem razmišljal, ampak za tistih par 100 EUR kolikor dam za izposojo kupim 1km alkaten cevi!
evil.gif


A imaš dostop do kakšnih specialnih kart?
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.113
69
48
Če gre samo za cca 5 metrov padca na 200 dolžinskih metrov, se jaz tega raje ne bi loteval. Teoretično bi pa moralo delat....

Za določitev višinske razlike na 200m ne rabiš nobenih profi GPSov, ampak nivelir in lato. Temu se reče postopično orodje, uporabiš lahko tudi vaservago (najbolje lasersko). Ene 10× boš pa ja prenesel višino, a ne?
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.896
113
Če je pod 5m se ne bom niti lotil, 5m+ bi pa že moralo zadostovati za potrebe zalivanja oz. bolje rečeno namakanja ..

Sem že razmišlal o laserju (bral eno drugo temo tu na alterju), ampak kot sem rekel je teren neraven oz. skoraj neprehoden, vidne črte pa ni .. se mi ne ljubi ubadat z raznimi zidarskimi procesi!

Upal sem, da bo kdo rekel da je recimo garminova oregon serija dovolj natančna!
grin1.gif
 

Madafaka

Fizikalc
18. feb 2009
3.343
0
36
27
Bronx
Laserska vaservaga je veliko bolj zanesljiva, kot teli Garmini.
Pač se postaviš z njo na izvir in poleg sebe imaš vajenca, ki na dometu vaservage zabeleži točko. Potem greš ti do tiste točke in preneseš nivo naprej. Itd do cilja. Upoštevaj, da je žarek višji od spodnjega roba vaservage (ok, če za tista 2 cm striže, je itak brezveze ror polagat). Dvesto metrov zmerita dva v 15 minutah, če na vmesnih postajah pir spijeta
grin1.gif
.
Delaj proti večeru, ker sredi belega dne boš videl [censored] od žarka.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.405
9.879
113
kod Džej-Zija
Oregon tudi slučajno ni dovolj natančen. Dalo bi se s Suunto ročno uro, ki ima resolucijo 1 meter. Tista reč je kar natančna.
 

kazamurnik

Fizikalc
3. avg 2008
1.601
5
38
Mogoče malo bedasto kar bom napisal ampak mi smo doma pred leti delali eno veliko betonsko ploščo ki je imela neki mali padec in da smo dovolj kopali in betonirali smo si pomagali tako da smo vzeli prozorno cev (doolgo) in vanjo natočili vodo..potem pa smo samo en del cevi dvignili toliko da ni šlo na drugi strani ven(voda iz cevi mislim) in smo enostavno z metrom zmerili razliko. Naj dopišem za vse tiste ki se boste smejali...to smo delali okrog 1985 leta.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.722
145
63
no to sem jaz delal pred 14 dnevi. Nato sem naročil še geodeta. Moj pogrešek je bil +- 2cm.

lp
 

gufy

Pripravnik
11. apr 2009
616
17
18
Kot is že ugotovil, ročni GPS sprejemniki tudi približno niso dovolj natančni za take zadeve. Iz napisanega sklepam, da je teren poraščen, torej tudi z geodetskimi GPS-ji ne prideš zraven, ker rabijo čistino nad sabo - v gozdu ne lovi nič.
Kakšne posebne karte ne obstajajo, še najbolj bi si mogoče pomagal s TTN5 (temeljni topgorafski načrt) - poglej na Atlas okolja ARSO ali geopedia. Ampak tudi te načrti imajo plastnice na največ 5m.

Ena laserska vaservaga in 1 ura dela pa boš najlažje in najhitreje naredil prenos.

lp
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Preko kart TTN5 bi se dalo kar dobro določiti morebitni padec terena, res da imajo plastnice na 5 m, lahko pa tudi manj.

Drugače pa so altimetri v dobrih športnih urah (Polar, Suunto ipd) po mojih izkušnjah dovolj natančni, da bi izmeril morebitni padec.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Ne vem kam bi dal temo, delno spada pod šport, delno pod GPS, delno pod elektrotehniko ..

Rabim skratka to kar piše v naslovu, višinomer - natančnost bi naj bila ranga +-0,5m oz. bolje več - pa ne zanima me absolutna višina ampak relativna razlika.

Rad bi potegnil alkatenasto cev dolžine cca. 200m iz vodnega (iz)vira do vrta, problem je da gre teren malo gor malo dol in to še po gozdu in grmovju, tako da je nemogoče od oka ugotovit ali je izvir višje kot vrt ali ne. Ker cevi še nimam tudi ne mislim kupovat "na pamet" ker potem tiste cevi nima za kaj rabit ...

GPS sprejemnikov (navigacije) mi ne predlagat, ker sem do sedaj preizkusil že 3 tipe (mobitel, garmin, GPS miš) in stvar deluje sila nenatančno oz. so razlike (pri najboljših pogojih) v rangu 10m kar ni niti približno ustrezno.

Barometrični senzorji v raznih pocenih urah tudi odpadejo, ker so samo par % bolj točni od GPS meritve.

Koliko natančni so barometrični senzorji v raznih "športnih" produktih? Gledam recimo tiste super-duper športne ure za 200 EUR ali pa garminove ročne GPSje (z barometričnim višinomerjem) .. a je to kaj bolje ali je spet bolj tako-tako?

Obstajajo kakšni namenski barometrični višinomerji, ki so dovolj natančni?

Skratka če ima kdo kakšno idejo in nasvet naj kar pove, bistvo je da bi si bom to napravo sposodil za en dan in potem vrnil ker je nimam kaj rabit (garmine in športne ure vem da posojajo). Če ima pa kdo kaj takega doma pa z veseljem sprejmem na posodo v zameno za plato piva po izbiri!
grin1.gif

Zelo preprosto z gpsom, je dovolj natančen (lokacija je natančna v krogu 2m).
Določiš eno točko, določiš drugo in pogledaš na zemljevidu (topo zemljevid ima točne višine) višinsko razliko, na 0,5 m natančno.

Daj mi začetno in končno lokacijo pa ti pogledam naklon. Če pa ti ne bo dovolj pa bo treba kaj profi...

Primer:
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik gufy pravi:
Kot is že ugotovil, ročni GPS sprejemniki tudi približno niso dovolj natančni za take zadeve. Iz napisanega sklepam, da je teren poraščen, torej tudi z geodetskimi GPS-ji ne prideš zraven, ker rabijo čistino nad sabo - v gozdu ne lovi nič.
Kakšne posebne karte ne obstajajo, še najbolj bi si mogoče pomagal s TTN5 (temeljni topgorafski načrt) - poglej na Atlas okolja ARSO ali geopedia. Ampak tudi te načrti imajo plastnice na največ 5m.

Ena laserska vaservaga in 1 ura dela pa boš najlažje in najhitreje naredil prenos.

lp

Gps nove generacije pod listjem v gozdu z lahkoto lovi signal...
Testiral na navadnem cestnem (polni signal) in na pohodniške (isto).
 

gufy

Pripravnik
11. apr 2009
616
17
18
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Citat:
Uporabnik gufy pravi:
Kot is že ugotovil, ročni GPS sprejemniki tudi približno niso dovolj natančni za take zadeve. Iz napisanega sklepam, da je teren poraščen, torej tudi z geodetskimi GPS-ji ne prideš zraven, ker rabijo čistino nad sabo - v gozdu ne lovi nič.
Kakšne posebne karte ne obstajajo, še najbolj bi si mogoče pomagal s TTN5 (temeljni topgorafski načrt) - poglej na Atlas okolja ARSO ali geopedia. Ampak tudi te načrti imajo plastnice na največ 5m.

Ena laserska vaservaga in 1 ura dela pa boš najlažje in najhitreje naredil prenos.

lp

Gps nove generacije pod listjem v gozdu z lahkoto lovi signal...
Testiral na navadnem cestnem (polni signal) in na pohodniške (isto).

še enkrat preberi kaj sem napisal.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Lej, greš v gozd in dobiš na 2m natančno lokacijo... natančnost par korakov levo desno.
Kaj pa je to na 200m razdalje.

Pravim da so dovolj natančni za ugotovitev lokacije, za geodetske pa ti verjamem.

Menim, da bo na način ki sem ga opisal na razdalji 200m lahko ugotovil primeren profil za vodni padec. Če bo zadeva mejna, bo pa potrebna drugačna meritev.

Treba se je znajti.
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
če maš doma al pa če ma kdo od prijateljev vremensko postajo z merjenjem tlaka, si lahko s tem pomagaš. je zaželjeno, da je natančen na vsaj 1 decimalko (+/-0,1mbar) še boljše na dve. in v lepem vremenu (brez vetra) izmeriš pritisk na dnu in pritisk pri rezervarju. če je na dnu večji pol veš da imaš padec.je pa na 350nmv razlika pritiska pri razlike višine 5m 0,576mbar, tak da rabiš kr točen merilec atmosferskega tlaka.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Lej, greš v gozd in dobiš na 2m natančno lokacijo...
Lokacijo že, ne pa višino. GPS ni enako natančen v vseh dimenzijah.