ksz
Odgovor na prvotno vprašanje: kot so že povedali pred mano, so matične celice iz popkovnične krvi uporabne v izjemno redkih primerih (levkemije).
Možnost, da bo medicina v 20 letih tako napredovala, da se bo z matičnimi celicami dalo zdraviti vse mogoče bolezni, je malo verjetna. Razvoj na žalost ne gre tako hitro, kot bi si marsikdo želel, čeprav se na področju matičnih celic intenzivno raziskuje že nekaj časa. Matične celice so trenutno pač bum in se promovirajo kot bodoče univerzalno zdravilo za vse težave. Modna muha. V teoriji res omogočajo marsikaj, praksa pa je taka, da se v zadnjih letih, kar se tiče dejanske uporabe, ni dosti premaknilo (Jernej, popravi me, če se motim; zadnjih par let ne spremljam več intenzivno).
Vprašanje je tudi, kako so te celice hranjane, ali imajo res konstantno dovolj nizko temperaturo. Vprašajte kogarkoli, ki se pri svojih raziskavah ukvarja s sesalskimi celičnimi linijami, koliko celic preživi postopek zamrzovanja in vnovičnega odmrzovanja in ali se pozna, ali so celice odmrznjene po nekaj mesecih ali letih. Razlike so opazne, pa gre za celice, kot so HeLa, Jurkat ipd., ki se že desetletja uporabljajo v raziskavah in za katere so pogoji kultivacije, zamrzovanja ipd. optimizirani. Pri matičnih celicah je precej več neznank.
Že tako odvzetih matičnih celic ni veliko in je sploh vprašanje, ali bi se jih čez npr. 20 let dalo razmnožiti do tolikšne mere, da bi jih bilo dovolj za zdravljenje (in da se pri tem seveda ne bi spremenile).