včasih so bili pri gradnji manj pozorni na aheologijo oziroma so morebitne arheološke ostanke privzeto zamolčali. enkrat sem se pogovarjal s človekom, ki je sodeloval pri obnovi LJ tržnice. rekel je, da so med izkopavanjem jarkov za kanalizacijo z bagrom zahaklali za kamnit pokrov nekega sarkofaga. pokrov so hitro porinili nazaj in zasuli ter kanalizacijo speljali okoli. če bo kdaj šel v realizacijo projekt parkirne hiše pod tržnico, se bo tam marsikaj odkrilo.
danes se bo treba navadit, da boš na območju LJ pri izkopih zagotovo našel kaj, ne samo iz rimskega obdobja. pri gradnji parkirne hiše na kongresnem so recimo našli ostanke nekih gomil, starejših od rimljanov. pri gradnji soseske tribuna pod ljubljanskim gradom pa so naleteli celo na eno najpomembnejših najdišč predrimskega obdobja v LJ. posledično so se arheologi tam pasli več kot eno leto, kar je bil tudi eden od razlogov za propad investitorja.
ni pa arheologija poceni. v primeru pomembne najdbe je strošek investitorja, da ustrezno odstrani ali kako drugače zaščiti artefakte. pri ljubljanski tržnici je bila cena restavriranja zgolj ostankov gotske cerkve, kostnice in obrambnega stolpa ocenjena na 1-2 milijona EUR.