Ko že tako omenjaš zbirko nekaj top slovenskih podjetij in nekaterih SLO medijev se vprašaj dvoje.
1. Ali je bilo oglaševanje pred leti res racionalno v obsegu in naboru medijev? Si mogoče nekateri nedotakljivi mediji res zaslužijo enormne prilive iz oglaševanja teh podjetij? Iz leta v leta? Poznam jih nekaj, ki svojega trženja de facto niso imela, saj so večino prihodkov samodejno ustvarila iz takšnih firm. Če mene kdo vpraša je edino prav, da se jim je malce privila pipica, denar pa preusmeril k bolj sposobnim medijem, ki dajo oglaševalcu več za njegov denar. O konkretnih medijih ne bom. Rad bi samo jasno povedal, da se mora medij truditi za denar oglaševalca, ne pa tako, da je slednji kar po defaultu "dolžan" določenim medijem letno prispevati toliko in toliko EUR.
Medijev je v SLO ogromno, nekateri imajo prav bedne naklade in dosege, ciljno javnost pa takšno, da jo več kot pokrijejo drugi, konkurenčni mediji, ki za isti denar (ali manj) ponudijo večji doseg. Lahko same rečem, da hvala bogu v SLO obstajata založniški hiši Adriamedia in Delo revije, ki z naborom in dosegom medijev posekata vse ostalo na sceni (razen POP in TV Slo). Dobrodošla razvedritev sta tudi Finance ter Žurnal. Nekateri drugi pa še vedno spijo in pričakujejo, da jim bo denar kar kapljal. Čudno, da ne. Ne od teh velikih firm, ne od ostalih manjših, povsem privatnih.
2. Sposoben medij, še posebej tak, ki se hvali z neodvisnostjo, to svojo neodvisnost utrjuje tudi s širokom naborom oglaševalcev. Zato ga umik oglasov enega ali nekaj oglaševalcev ne more prizadeti. POP TV je takšen medij. Če bi secirali Tuš ta verjetno oglasov sploh ne bi umaknil, ker bi tehtal med efekti užaljenega odziva in trženjske logike, ki pa je proti takšnim umikom. Kam pa naj da oglase? Na TV Piko, Papriko? Ni šans. Pri TV postajah je v SLO manj izbire kot pri tiskanih medijih, kjer za vsakega obstaja vsaj en ali več substitutov.
Zgodbe niso le črno-bele, kot takšne jih prikazujejo predvsem ljudje z določenimi interesi.
Pa še to: zakupnik medijskega prostora predlaga media plan, potrjuje pa ga vedno naročnik, saj gre za njegov in ne zakupnikov denar. Vseeno pa je treba paziti na dogovorjene letne kvote z mediji, ki se urejajo z veljavnostjo v začetku leta. Zakupnik pri pripravi media plana upošteva tudi te dogovore in primerno vključuje medije skladno z njimi v tekoče mediaplane, da se na celoletni ravni pač izrabi dogovorjen obseg oglasov s posamezno medijsko hišo. Iz teh dogovorov tudi izhaja obseg popustov, ki jih dobi zakupnik in so veliko večji, kot bi jih dobil posamezni oglaševalec sam, brez media zakupnika.