Citat:
Uporabnik kaligula pravi:
Hja... pa sem očitno ostal brez odgovorov, ker je prej vse letelo v kanto, preden je kdo realno iz razumsko odgovoril.
Kaj mene, kot laika, oz. skeptika v veri zanima - ko poskusim uporabljati razum:
- ali obstaja kje kakršenkoli stvaren dokaz o obstoju Jezusa, ki bi ga moderna znanost potrdila in kjer ne gre zgolj za pričevanja?
- če je Bog ustvaril Zemljo in Univerzum, pred tem pa ni bilo nič, kdo je ustvaril Boga? Sam sebe?
- Kako je z ostalimi bogovi, ki so bili omenjani in malikovani v zgodovini, pred pojavom krščanstva? So izmišljeni? Neveljavni? Jih ni bilo? Zakaj je ravno krščanski Bog, bog vseh bogov in edini pravi?
- Kako človek, ki je veren, ve, da je Bog na njegovi strani in mu dejansko pomaga v življenju?
- Kako z gotovostjo vedo, da obstajajo nebesa in pekel?
- Zakaj krščanstvo še vedno postavlja vero pred znanost, ki nedvomno s dejstvi dokazuje evolucijo človeštva, in ki ni skladna z doktrinami vere?
Bom še enkrat ponovil, kar sem že v brisanem postu. Ne motijo me verniki. Na porokah, če se le da, se skušam izogniti pridigam (upam, da se jim tako reče) svatom. Razlog za to je, da jih ne razumem, ker povečini niso skladne z mojimi prepričanji in realnostjo in sem do večine povedanih stvari, precej skeptičen. Ne delam pa se norca iz vernikov ali jim lepim etikete, da so diplomatsko rečeno "manj izobraženi" ali naivni. Razen takrat, ko imam opravka z ekstremisti - kjer je pa moj modus operandi povsem enak kot do ostalih ekstremistov. Torej ne ločujem tudi tukaj - oz. vsaj skušam, da ne bi.
Res težko razumem filozofio in smer rkc oz svetopisemske zapovedi in pravila, ki so danes morda rahlo arhaični.
Gremo pa malo filozofirat
1.
https://en.wikipedia.org/wiki/Historicity_of_Jesus
2. Katerokoli verovanje, vključno z znanstveno podprtim "Velikim pokom", postavlja isto vprašanje - kaj je bilo prej? Od kod je prišla tista masa snovi/energije v eni točki?
3. Predpostavimo lahko, da (za verujoče) obstoje samo en Bog, ki pa si ga vere različno predstavljajo in imenujejo. Kaj točno preprečuje, da bi (za verujoče) sprejeli teorijo o samo enem Bogu, ki si ga različne kulture različno predstavljajo in različno imenujejo - Bog, Alah, Manitu,... interpretacije tega Boga pa so delo ljudi (cerkev), ki so vero zlorabili za doseganje svojih nizkotnih ciljev (oblast, denar,...)? Ljudje so pač Bogu zaradi obilice dela, ki naj bi ga imel, dodali še pomočnike (druge bogove, svetnike, hudiča, angele,...)
4. Placebo efekt... če veruješ v Kučana, da bo Cmera izvoljena, je Cmera izvoljena... {sarcasm off
5. Nihče še ni prišel nazaj, da bi to potrdil ali ovrgel. Spada pač pod verovanje, da bodo dobri nagrajeni, slabi pa kaznovani, pa čeprav šele po smrti.
6. Ali ni tudi znanost neke vrste vera? Kdo ima možnost, da znanstvene poskuse ali teorije preizkusi v praksi? Zgodovina nam kaže, da je znanost v preteklosti že mnogokrat popolnoma zgrešila, zakaj bi torej nekaterim znanstvenim dokazom bolj verjeli kot drugim?
Druga razlaga - evolucije je prav tako težko dokazljiva, ker ne moreš dokazati nečesa, kar se ni zgodilo. Darwin je opazoval ščinkavce na Galapagosu in prišel do svoje teorije, po drugi strani pa so to le variacije ščinkavca, ki so si genetsko tako blizu kot sorte jablan. Znanost se že stoletja trudi najti "vezni člen" med opicami in človekom, pa ga ne najde. Niti slučajno še niso našli "veznih členov" med različnimi rodovi, recimo prehod od rib na podgane. Za neverujoče je to le še vprašanje časa, za verujoče pa dokaz, da obstoja nek Načrt, ki ga svobodno lahko imenujemo tudi Bog. Pa tudi tista otroška zgodbica o stvarjenju sveta je lahko razložljiva - za nas je dan časovna enota, ki pomeni en obrat Zemlje oziroma en dan in eno noč. Če privzamemo obstoj Boga, pa nikakor ni nujno, da je njegova časovna enota enaka naši. Torej lahko predpostavimo, da je en dan iz stvarjenja sveta milijardo let človeškega merjenja časa, pa pridemo že zbližanju med evolucijsko in kreacionistično teorijo. Vedeti pa moramo tudi, da so bile knjige verstev v tistih časih pisane in razlagane tako, da so jih lahko razumeli neizobraženi in nepismeni ljudje tistega časa.
Malo razmišljanja - recimo, da se je iz podgane z mutacijo razvila kokoš - kolikšna je verjetnost, da naravni sovražnik podgan ni pojedel tiste prve kokoši in s tem prestavil razvoj kokoši za milijon let naprej?
Še vprašanje za matematike - predpostavimo, da imamo generator alfanumeričnih znakov s kapaciteto 1000 naključnih znakov na sekundo. Koliko časa bi bilo potrebno, da bi naključno generirani znaki zapovrstjo sestavili vsa Shakespearova dela?