Kriza in recesija

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.508
5.506
113
So kr se... Bos razumel zdele kmalu, ko ti bo eden naprej vrgel, da 10 let nazaj je bilo v izi. Tebi je bila tvoja senkana v primerjavi z danes, npr... Kredo dobit je bilo sicer tezko in je bila draga, ampak gradilo se je pocen. Pol cez par let si pa z ugodno kredo poplacal staro in imel prakticno brezobrestni kredit. Ki ne upošteva inflacije in obrok seveda na vrednosti strmo pada. Inflacijske bajte nasega casa...
 
So kr se... Bos razumel zdele kmalu, ko ti bo eden naprej vrgel, da 10 let nazaj je bilo v izi. Tebi je bila tvoja senkana v primerjavi z danes, npr... Kredo dobit je bilo sicer tezko in je bila draga, ampak gradilo se je pocen. Pol cez par let si pa z ugodno kredo poplacal staro in imel prakticno brezobrestni kredit. Ki ne upošteva inflacije in obrok seveda na vrednosti stemo pada. Inflacijske bajte nasega casa...

jabe če odmislimo vse te hece....koliko cekinov se danes porabi za brezveze ko bi lahko šli recimo na stran v šparovc? O takem začetku se pa ne govori...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.508
5.506
113
Ne vem... To vsak zase ve. Zaciklal se bomo pa v prvi sekundi, kaj je brez veze in kaj ne. Pa ni treba na plano vleci ekstremnih primerov. Sem precej sigurna, da je mesecni dohodek pri nas doma bistveno višji od marsikoga tu gor, ki se ima za preveč, da bi v lidlu kupoval ali pa hoferju ali pa se v citroenu vozil. Ker pa mocno verjame, da s tem kupuje zivljenja vredno kvaliteto,... - kje začneš s takimi škisi? In tukaj se pozna na vsakodnevni bazi, mic po mic...

Ceprav, tistile reprogram krede par let nazaj, se je tudi fejst. Fix 1,2, ves kaj bo to cez 15, 20 let, kolikor je se ostalo sotrpinom, ko smo mi gradili. Kaj bo jurja cez 20 let? Ali pa 500 - kaj jaz vem, koliko imajo anuitete. To, cemur sajkek pravi inflacijska bajta. In mu bo njegov podmladek naprej metal, da mu je bila prakticno senkana.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi in Apollo8

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.562
9.269
113
men lahko meče in reče kdo kaj če. Vedno obstaja gesta s sredincem.
Mi smo hišo naredili takorekoč brez kredita tudi s pomočjo €€€ od staršev.
Če tega nebi bilo, nebi šel v to, vsaj ne v taki obliki.
Je pa vseeno gradnja in storitve znorela v zadnjih par letih. x2. glede na naš zaključek. zakaj, ker lahko, ker je zadaj dovolj in še več, ki so pripravljeni crknit in se zasužnjit za desetletja.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.209
2.443
113
v lokalni ostariji
Hja, sej veš kako je... Danes je tako težko. Ze sama misel, da bi bilo treba pomigat, je tezka. In potem gledas sitne tastare, ki pa imajo. Ampak ker se je življenje na tej Zemlji začelo z njegovo prvo mislijo, da bi flet imel, prej pa nic ni bilo, se starta s pozicije, da tastar kar imajo, oni pa ne. Zakaj omejitev leto 2000? A 20 let prej in pa se prej so pa ljudje hkraj stopili, da niso motili procesa, kar se je bajta kar sama od sebe na hitro željo gor postavila. Vsaka generacija "kri šč*je", pardon izrazu, da je do svoje nepremičnine prišla in to se ne bo spremenilo. Edinole infantilno joka se bolj zaradi tega fakta danes. Ko mali otroci, ki se sredi trgovine po tleh mečejo, ker ne DOBIJO cokoladke.
Leto 2000 zato da ne bo kdo pametoval o Jazbinšku hiperinflaciji, pomoči sosedov in ostalo.

men lahko meče in reče kdo kaj če. Vedno obstaja gesta s sredincem.
Mi smo hišo naredili takorekoč brez kredita tudi s pomočjo €€€ od staršev.
Če tega nebi bilo, nebi šel v to, vsaj ne v taki obliki.
Je pa vseeno gradnja in storitve znorela v zadnjih par letih. x2. glede na naš zaključek. zakaj, ker lahko, ker je zadaj dovolj in še več, ki so pripravljeni crknit in se zasužnjit za desetletja.
Koliko se je tebi plača popravila zadnjih 10 let? Je enaka kot je bila?
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.042
5.247
113
Plača nam verjetno ni šla več kot 2x gor. Smo se 10 let smejali kdo kupuje stanovanja po 2200€ na kvadrat v Situli. Danes se na Vrhniki prodajajo po 4 jurje na kvadrat.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.770
6.366
113
Mi smo hišo naredili takorekoč brez kredita tudi s pomočjo €€€ od staršev.
Če tega nebi bilo, nebi šel v to, vsaj ne v taki obliki.
Torej z donacijo.
In zakaj te sedaj muci ker se tisti, ki jim ne podarijo starsi, zakreditirajo?
Clovek tezko verjame kaj vse prebere tu gor.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.508
5.506
113
men lahko meče in reče kdo kaj če. Vedno obstaja gesta s sredincem.
Mi smo hišo naredili takorekoč brez kredita tudi s pomočjo €€€ od staršev.

V luči pogovora dotlej, bi bilo morebiti vseeno, ce bi bil tiho potem... Nasi starsi komotlih posezejo po taisti gesti. in tvoji so lepo potem, kar jih ni stalo takrat, tebi dali kasneje. Seveda bos ti potem lahko enako naredil za svoj podmladek, vsak naj bi eno naredil...


Ampak vecina nas je pa kar kredo vzela. Meni moji niso imeli kaj vec dati, njemu tudi ne, razen panike in groženj ter strahov pred prihodnostjo, da bova vse zapravila in nama bodo vse vzeli, ko se v teh (tistih) cajtih kreditirava... In sva, s cmokom v grlu, kot to danes pocnejo, in ni bilo vedno lahko. In tudi danes tistim, ko se za ta korak odlocajo, ni, IN TUDI TISTIM, KI SO DELALI 10, 20 ALI PA 30 LET PRED NAMA, ni bilo!!! Danes je jako lahko pameten biti, po bitki so vsi generali, ampak vsi, ki smo šli v to zgodbo, nismo vedeli kaj nas caka 5 pa 10 pa 20 let "down the road". Valda, ce bi vedela, da bo najinih 200k€ krede samo par let kasneje situacija pojedla, skoraj kot se je to zgodilo v 80ih letih, pa ko bi vedela, da bodo dohodki rastli hitreje kot stroski (gradnje ali pa bilocesa), bi vse noci mirno prespala. Sem imela pa popolnoma enake skrbi in pomisleke, kot jih imajo danes. In ce bi kdaj starejse polsusali, ne samo pridigali jim, bi videli, da so imeli pa svoje fore, kako do bajte priti in tudi ni bilo lahko. V bistvu je ravno tako bilo jebeno težko. Zato so pa vsi navezan na tiste svoje cigle...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.508
5.506
113
Apollo8
ok, razložim, kaj mislim s tem...
200k€ krede leta 2013 s 3% EOM na 20 let, spremenljiva obrestna mera, fix niso niti imeli v programu, če pa že je bila 5+. 2020 so bile krede fix za 1,5. Tako ponudbo sem imela, pa sem malo zamudila že ta boljs pogoje. Pri fix anuiteta ostaja enaka tudi nadaljnih 13 let od te ponudbe.
Po 7 letih ostane še cca 118750€ krede. OM gre na 1,5 --> anuiteta gre na slabih 850€.

Kaj je recimo anuiteta 1100€ leta 2013 in danes in kaj bo leta 2033, kaj pa 850€, ko naj bi se mi kreditna pogodba iztekla, če bi jo plačevala po tistimle muštru. Seveda absolutne cifre zdržijo, 1100 je vedno 1100, pa 850 je 850€, ampak relativno gledano... glede na to, kam gre vrednost denarja in kam cena cigaret, zna biti, da bomo spet na "šteki čikov" s tem zneskom...
Ne rabiš sploh neke Venezuele. Samo Slovenijo 10 let pa 20 let kasneje.

In vedno je bilo tako in vedno najbrž bo. tako kot je danes mladim iti v tako odločitev, je bilo tudi nam pred 10 leti in našim staršem toliko in toliko let nazaj... v danem momentu je bilo tole vedno drago in skoraj nedosegljivo in če si bil absolutni ziheraš od kaj bo če bo, nisi šel nikdar v to. Malo skrbi so dol pobrala zavarovanja, ampak še to ne veš, kako bo, če se bog ne daj zgodi, da bi jih moral uveljavljati.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.211
680
113
Leta 2008 na vrhuncu gospodarske rasti in hypa ko je bilo denarja veliko in so vlaganja v sklade cvetela, je sosed kupil hiso za cca 450kE. Cez slabih 10 let sm jst svojo za 180k. Sosedova je bila malo bolj obnovljena in vecji vrt , moja nic, obe letnik 72.
Tako da cene so po krizi res padale saj je bilavres stagnacija. So pa nadoknadile od 2018 do 22 saj so vsi tiskali denar da resujejo sluzbe in enake neobnovljena kot moja, so sedaj za dvojno mojo ceno.


Ce hoces kupiti "ugodno" rabis predvsem sreco, ker kriza 2008 je bila cisto nekaj drugega kot covid kriza.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.562
9.269
113
ti si gradila, kot mi, sama, sklepam. koncno ceno objekta si si postavila sama, sklepam. in direktno nisi vplivala na trg in tudi nate ni vplival. gladko ti je bilo vseeno potem za kolk se prodajajo hise nove, stare in podobno.
zakaj je folk vezan na cigl, ker je z lastnini rokami delal in ni plačeval takih in drugačnih mojstrov, ib 14:00 je bila raja doma in delala. bajto.
Danes pa forumu in ostala šara. posledicno noben ne zna niti salterja zvezat in luči zamenjat.
pod terminom "starsi so pomagali", pomeni nekaj evrov, nekaj fizično. vecina pa sva kar sama, precej sam tudi fizično vse instalacije in podobno. bil izziv.
najini starši ni so izkoristili inflacije. eno stanovanje po jazbinsku, bolj malo ki pa se je pretopilo v obnovo babicine hiše.

pač, sistem in vrednote so se spremenile.