Kriptovalute (tehnologija, trgovanje, borze...)

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Pa res plačaš davek na dobiček, ker nikjer ne najdem, da to velja za kriptovalute? Ga plačaš tudi, če prodaš kripto in kupiš nov kripto, brez, da si denar dvignil iz kripto računa?

Nisem študiral nekaj podobno..mislim da geldajo nekaj število transakcij. V primeru da ti kupiš in čez čas prodaš (z dobiškom) pri kriptu za zdaj še ni obdavčeno.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Pokohe se ne kuha nic posebnega razen to, da je cena btcja "realna" glede na stroske proizvodnje. Roko a srce 40, 50k ni realna glede na hw in energijo. Posledicno je volumen velik saj se kupuje na dumpe. Seveda ne bi bil revez ce bi bil vedez. Sigurno gre lahko gor. Obstaja pa tudi moznpst da gre dol.

Velik volumen je vedno pokazatelj, da se zadaj nekaj kuha in da bo prišlo od odločnejšega premika cene (nima veze tu BTC, kot tak)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.710
366
83
Mogoče sodi sem, mogoče pa ne, ampak bom vseeno tu vprašal..

Je kdo razmišljal o nakupu kake tuje fiat valute sedaj, ko so rekordno nizke? Npr: kitajski juan...

Saj jaz si tudi nisem delal nekih izračunov oz. se tudi nisem niti pozanimal, koliko je trenutno kitajski juan.. Ampak logika je podobna pri vsem vlaganjem - kupi, ko je poceni in prodaj, ko je drago... Pa tudi tveganje verjetno ni tako veliko, ker je malo verjetno, da bo valuta kitajski juan propadla... Pa tudi vrednost nekaterih drugih valut pada..

Je pa verjetno res, da ker tudi vrednost eura pada, mi pa izhajamo iz eura, verjetno ni tako velike razlike...

Kot sem rekel, nisem še nič nekaj računal, ampak samo prešinlo me je v mislih, ko berem naslove... ;)
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Mogoče sodi sem, mogoče pa ne, ampak bom vseeno tu vprašal..

Je kdo razmišljal o nakupu kake tuje fiat valute sedaj, ko so rekordno nizke? Npr: kitajski juan...

Saj jaz si tudi nisem delal nekih izračunov oz. se tudi nisem niti pozanimal, koliko je trenutno kitajski juan.. Ampak logika je podobna pri vsem vlaganjem - kupi, ko je poceni in prodaj, ko je drago... Pa tudi tveganje verjetno ni tako veliko, ker je malo verjetno, da bo valuta kitajski juan propadla... Pa tudi vrednost nekaterih drugih valut pada..

Je pa verjetno res, da ker tudi vrednost eura pada, mi pa izhajamo iz eura, verjetno ni tako velike razlike...

Kot sem rekel, nisem še nič nekaj računal, ampak samo prešinlo me je v mislih, ko berem naslove... ;)
mene je bolj prešinilo, da bi USD kupil, ker EUR še kar dol polzi... ;)
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Mogoče sodi sem, mogoče pa ne, ampak bom vseeno tu vprašal..

Je kdo razmišljal o nakupu kake tuje fiat valute sedaj, ko so rekordno nizke? Npr: kitajski juan...

Saj jaz si tudi nisem delal nekih izračunov oz. se tudi nisem niti pozanimal, koliko je trenutno kitajski juan.. Ampak logika je podobna pri vsem vlaganjem - kupi, ko je poceni in prodaj, ko je drago... Pa tudi tveganje verjetno ni tako veliko, ker je malo verjetno, da bo valuta kitajski juan propadla... Pa tudi vrednost nekaterih drugih valut pada..

Je pa verjetno res, da ker tudi vrednost eura pada, mi pa izhajamo iz eura, verjetno ni tako velike razlike...

Kot sem rekel, nisem še nič nekaj računal, ampak samo prešinlo me je v mislih, ko berem naslove... ;)

To sploh ni slaba logika a spet so te menjave mišljene na dolgo obdobje.

Kupiš valuto, ki je podcenjena in jo prodaš, ko ji vrednost zraste. Zdaj..ti lahko kupiš danes a ji bo vrednost še 3 leta padala, a slej kot prej so bo trend obrnil in boš na plusu - torej imeti moraš čas, da si to privoščiš (čakanje).

Lep primer je bil par USD EUR...če bi par let nazaj nabavil USD.je ko je bil 1 EUR 1.2 USD, bi imel tretutno 20 % profita.
Na mesečni karti:
1664439473032.png


(imeli smo tudi 'zanimiv' primer EUR CHF par - ko so banke ponujale kredite v CHF.jih, ker je bil frank nizek, a ko je zrastel...)


Še juen na mesečni karti:
1664439732027.png

Trenutno se giblje na najnižjih vrednostih (kot iz leta 2015).

Če imaš denar viška, ki več da ga ne rabiš na kratek rok...lahko poizkusiš z nakupom.

IGI..zdajle se USD ne kupuje ker je (pre)močan. ;)
 

Priponke

  • 1664439653763.png
    1664439653763.png
    90,1 KB · Ogledi: 43

disc

Majstr
4. feb 2011
2.349
458
83
Mene pa preseneča, da se dolar tako dobro drži. Glede na to, da so ga naprintali v "neomejenih" količinah, bi si mislil, da bo ravno nasprotno, da bo dolar začel izgubljati na vrednosti? Je pa res, da nisem ravno domač v ekonomiji :)
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
509
79
28
To da je dolar močan se gleda v primerjavi z drugimi valutami (predvsem z eurom). Če se je dolar printal in če so se druge valute printale, potem ni dolar zaradi tega nič slabši, ker so vsi šli v isto smer.

Ampak to trenutno niti ni glavna zadeva zakaj je dolar močan. Printanje so pred nekaj meseci ustavili in od junija naprej ga tudi vzemajo iz obtoka (se pravi njegova količina se zmanjšuje). Res da v veliko manjšem obsegu kot so ga printali, ampak se pozna.

Veliko je še drugih dejavnikov. Najpomembnejši pa je dvigovanje obrestnih mer. Z dvigovanjem obrestnih mer denar ni več poceni, ga je manj na voljo, v praksi to pomeni, da te banke ne kličejo več in ne prosijo več da vzameš kredit. Posledično je manj porabe, naložb in investicij. Še tam kjer so bile, se denar ven vzema.

Poenostavljeno rečeno, ko se je printalo je ta denar moral iti nekam, največ v delnice. Dolar ni ostal na računu kot dolar, ampak je šel drugam in je zato bil švohnejši. Zdaj ko tega ni več, denar ne gre več nikamor in se še vzema ven in ostaja v dolarju , ratuje pa močnejši.
 
  • Všeč mi je
Reactions: disc

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Mamo mesečno svečo končano :p
1664784670810.png

Mesec okoli, zgodilo se ni nič, a je spodaj volumen abnormalen - na površju se nič ne dogaja (cena kot taka), znotraj pa silni premiki. Tole bo usekalu fantje ;)
(in kot že vemo..ali gor ali pa dol :aplauz:).
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Mene pa preseneča, da se dolar tako dobro drži. Glede na to, da so ga naprintali v "neomejenih" količinah, bi si mislil, da bo ravno nasprotno, da bo dolar začel izgubljati na vrednosti? Je pa res, da nisem ravno domač v ekonomiji :)
Če je eu ekonomija na kolenih...vse se seli v usa ...kitajc ima pa tudi ekonomsko krizo.