kredit in menjava banke - obrestne mere?

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Je že kdo kaj omenil, da je bil kaj pozvan o poplačilu? Izkušenj nimam, ampak eni pišejo, da lahko banka zahteva poplačilo tudi pri fiksni OM, če se razmere preveč spremenijo.
Sicer bi pričakoval novi kredit pod novimi pogoji, ampak vseeno.
V Banana Republiki Sloveniji je vse mogoče in velja prebrati droben tisk.
Bi bilo prav, da bi banka poziv za poplačilo poslala na dovolj mehkem papirju, da bi bil poziv vsaj uporaben.

Rizik spremenjenih razmer je samo slovenska pogruntavščina pri CHF kreditih kjer so gledali človeško existencialno stisko določenih dolžnikov. Teško bi lastniki banke dokazali tako existencialno človeško krizo.

Kredit je pogodba in mene so v rosnih letih prava učili, da se pogodbe pazljivo sestavi zato, da se ne bi kasneje kregali. Pogodba zavezuje obe stranki in tako kot mene druga stran toži ali gre z izvršbo na hipoteko če ne plačujem obrokov, lahko jaz tožim drugo stranko če se ne drži pogodbe. Načeloma lahko banka odstopi od pogodbe in zaheva poplačilo ampak ti jo lahko iztožiš za vso škodo, ki jo imaš s tem (npr obresti in odobritev pri drugi banki).

Moja lastna izkušnja: ko sem se preselil v tujino in sporočil nov naslov je neka vrla slovenska banka hotela da bodisi poplačam kredit in stroške predčasnega plačila ali da moj tuj delodajalec požigosa upravno izplačilno prepoved.... čemur so se v tujini seveda smejali. Pa sem prosil kolega odvetnika, da je napisal odškodninski zahtevek na banko, kjer sem zahteval, da mi banka plačuje razliko med mojo slovensko plačo, ki bi jo lahko dobil in mojo plačo v tujini, če smatrajo da mi kreditna pogodba ovira prosto izbiro dela v EU.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Moja lastna izkušnja: ko sem se preselil v tujino in sporočil nov naslov je neka vrla slovenska banka hotela da bodisi poplačam kredit in stroške predčasnega plačila ali da moj tuj delodajalec požigosa upravno izplačilno prepoved.... čemur so se v tujini seveda smejali. Pa sem prosil kolega odvetnika, da je napisal odškodninski zahtevek na banko, kjer sem zahteval, da mi banka plačuje razliko med mojo slovensko plačo, ki bi jo lahko dobil in mojo plačo v tujini, če smatrajo da mi kreditna pogodba ovira prosto izbiro dela v EU.
In zaključek? Predvidevam sicer, da potem niso tečnarili, ampak bi rad bil prepričan.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
In zaključek? Predvidevam sicer, da potem niso tečnarili, ampak bi rad bil prepričan.
Banka je odnehala in smo se zmenili, da sem pri njih odprl tekoci račun (zmenili smo se za brezplačnega za dobo odplačevanja kredita, vendar brez dodatnih storitev in brez limita) kjer sem imel trajnik za poplačila in sem na ta svoj račun vsak mesec malo vež nakazoval iz tujine.

V bistu je njihova pravna služba poklicala mojega prijatelja odvetnika in se je med telefonato pokazala srčika problema - njihov problem je bil IT, ker niso mogli počiljati obvestil o poplacčlih v tujino (program ni mogel prevzeti tuje države) in so jih frankirali po slovenski tarifi in tudi niso mogli avtomatsko poknjižiti iz tujega računa.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.810
113
Da obudim temo...

Je kdo v kratkem jemal stanovanjski kredit.

Kje si ga na koncu vzel in kako obrestno mero si iztržil-a?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Sicer ne vem, koga točno si mislil vprašat, ampak jaz sem kar ostal pri isti banki... Ampak jaz sem imel drug problem, delno izplačat kredit in vzet novega... Tako da ti verjento nisem kaj dosti pomagal.. ;)
 

zakajaltersuxu

Fizikalc
19. jul 2007
1.587
85
48
NLB IN DH sta bili poleti najbolj konkurenčni. Samo takrat je bila panika pri krefitojemalcih. Sedaj se je malo umirilo in se lahko bolj pogajaš tako da greš od banke do banke.
 

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
A sploh obstaja banka, ki za stanovanjski kredit, višji oh 50.000, ne zahteva hipoteke?
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.050
1.460
113
39
BKS je pred cca 3 leti imel do 60.000, mogoče 70.000 eur z zavarovanjem pri zavarovalnici, preveri...
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
:valjamse:

Če ne boš mogel plačati anuitete brez hipoteke, bo pa to pričela plačevati zavarovalnica in pričela terjati od tebe. Najbrž kaj kmalu z izvršbo na tvojo nepremičnino. Kaj pa potem?

Najbolj sigurno je, da imaš zalogo za 6 mesecev. Če si v šestih mesecih ne uspeš urediti situacije si pa tako v riti. Aja, pa anuiteto tako nizko, da ti le ni problematična, če je mogoče. Seveda v mejah razuma.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Hipotekarni zavarovanje ima prednost pred zavarovanjem kredita pri zavarovalnici v tem, da je cenejse, ker nimas stroska zavarovanja.

Ce pa nehas placevati pa je na koncu efekt ena, ne glede na vrsto zavarovanja.
 

wildude

Fizikalc
24. jun 2008
1.556
28
48
Imaš dve možnosti:
- ali odpišeš 'pri tem in tem se motiš', 'zadeva je taka in taka' ter prestaviš možnosti.
- se greš sarkazem in cinične komentarje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakajaltersuxu

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.359
5.405
113
wildude
Saj so ti povedali... Povsem vseeno je, a je zavarovano s hipoteko ali zavarovalnico. Ce se ne plačuje, bo kreditojemalec ob nepremičnino. Razlika je samo v tem, a bo jemala banka ali zavarovalnica. Zdaj pa... S katero se je lazje meniti in iskati mozne resitve. Jaz bi vseeno vec upov polozila v banko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: damirj in bertoncl

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Imajo pa oboji vzvode, da nisi kar takoj ob nepremičnino, če par obrokov ne moreš plačati. Nkbm je celo nudila prek zavarovalnice odlog za do enega leta. Ne vem pa če je še.