kredit in menjava banke - obrestne mere?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Hej vsem.. Imam obstoječ stanovanjski kredit (še 20 let), ki bi ga delno odplačal, za ostali del pa vzel nov kredit (na 7 let). Obvezno brez hipoteke.

Pri obstoječi banki (intesa) mi za 40.000 eur na 7 let ponujajo fiksen pribitek 2,6% (mogoče 2,5%, manj kao zaposljeni niti ne smejo zahtevat).

Pri npr.: delavski hranilnici pa za 40.000 eur na 7 let ponujajo fiksen pribitek 2.3% na spletu (mogoče bi se še dalo kaj zmenit)...

Se splača menjat banko za tako malo razliko? Drugače sem sicer zadovoljen z inteso (in mobilno banko)..

In še vprašal bi za mnenje, ali se na tako "kratek" rok še vedno vseeno splača vzet spremenljivo obrestno mero? Pri fiksni naj bi kredit vse skupaj odplačal nekje 45.000 eur, pri spremenjliiv pa nekje dobrih 42k eur...
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Po mojem se me izplaca menjati. Razen, ce bi dobil se kaksne druge ugodnosti.

Glede na trenutno situacijo bi jaz vzel fiksno OM. Ceprav, ce se OK se naprej dviguje, lahko banka kasneje zahteva poplacilo (ali pa nov kredit s spremenljivo OM).
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.186
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Hej vsem.. Imam obstoječ stanovanjski kredit (še 20 let), ki bi ga delno odplačal, za ostali del pa vzel nov kredit (na 7 let). Obvezno brez hipoteke.

Pri obstoječi banki (intesa) mi za 40.000 eur na 7 let ponujajo fiksen pribitek 2,6% (mogoče 2,5%, manj kao zaposljeni niti ne smejo zahtevat).

Pri npr.: delavski hranilnici pa za 40.000 eur na 7 let ponujajo fiksen pribitek 2.3% na spletu (mogoče bi se še dalo kaj zmenit)...

Se splača menjat banko za tako malo razliko? Drugače sem sicer zadovoljen z inteso (in mobilno banko)..

In še vprašal bi za mnenje, ali se na tako "kratek" rok še vedno vseeno splača vzet spremenljivo obrestno mero? Pri fiksni naj bi kredit vse skupaj odplačal nekje 45.000 eur, pri spremenjliiv pa nekje dobrih 42k eur...
IMHO, ostani...
Selitev bo dražja...
Poskusil (NLB-NKBM), nasrkal...
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Imel sem računa na NLB in na NKBM.
Kredit na NLB.
Želel sem vse prenest na NKBM, vključno s kreditom. Brez, da ukinem NLB račun.
Prenos kredita (30K€, od tega cca 65% plačanih) je bil 500€...
Torej stroski odobritve novega kredita? Ali ni to nekaj drugega? Ker stroske odobritve novega kredita mu pridejo v vsakem primeru (in vse pritikline). Na obstojeci banki mu bodo morda nudili kaksen popust za vse to sicer...
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.186
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Torej stroski odobritve novega kredita? Ali ni to nekaj drugega? Ker stroske odobritve novega kredita mu pridejo v vsakem primeru (in vse pritikline). Na obstojeci banki mu bodo morda nudili kaksen popust za vse to sicer...
To, kar sem napisal, je bilo:
- želim prenest kredit iz NLB na NKBM (vprašal na NLB in na NKBM)
- Odgovor od obeh: to stane...
- Skupaj cca 500€ me je prišlo, kak euro več...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.340
113
Koliko imas pa sedaj? Zakaj enostavno ne poplacati in rocnost znizati na ta racum, anuiteta pa ostane? Nobenih stroskov...
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
To, kar sem napisal, je bilo:
- želim prenest kredit iz NLB na NKBM (vprašal na NLB in na NKBM)
- Odgovor od obeh: to stane...
- Skupaj cca 500€ me je prišlo, kak euro več...
Tukaj ga po mojem nisi nič nasrkal, morda le nisi pričakoval tega. Ampak tako banke delajo, stari kredit se poplača z novim, in novi kredit prinese nove (iste) pogoje in stroške.
 

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
Hej vsem.. Imam obstoječ stanovanjski kredit (še 20 let), ki bi ga delno odplačal, za ostali del pa vzel nov kredit (na 7 let). Obvezno brez hipoteke.

Pri obstoječi banki (intesa) mi za 40.000 eur na 7 let ponujajo fiksen pribitek 2,6% (mogoče 2,5%, manj kao zaposljeni niti ne smejo zahtevat).

Pri npr.: delavski hranilnici pa za 40.000 eur na 7 let ponujajo fiksen pribitek 2.3% na spletu (mogoče bi se še dalo kaj zmenit)...

Se splača menjat banko za tako malo razliko? Drugače sem sicer zadovoljen z inteso (in mobilno banko)..

In še vprašal bi za mnenje, ali se na tako "kratek" rok še vedno vseeno splača vzet spremenljivo obrestno mero? Pri fiksni naj bi kredit vse skupaj odplačal nekje 45.000 eur, pri spremenjliiv pa nekje dobrih 42k eur...
prvo si pridobi uradno ponudbo od DH iz katere bomo razvidni pogoji, potem pa nazaj na matično ( Inteso ) kjer jim pokažeš ponudbo in prosim za izračun stroškov za zaprtje kredita in računa ali pa znižanje OM ... ko ti znižajo obrestno mero, pa večji del kredita poplačaš, pri FOM so sicer stroški če je poplačila več kot 10k€ na leto ... preglej pogodbo.
Odplačilo in stroški in nov kredit ter vsi stroški ki pridejo poleg bodo verjetno previsoki da bi menjal banko


nama so lani iz 2.9 nizali na 2.1 FOM 25+ let :cool: Intesa
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
To, kar sem napisal, je bilo:
- želim prenest kredit iz NLB na NKBM (vprašal na NLB in na NKBM)
- Odgovor od obeh: to stane...
- Skupaj cca 500€ me je prišlo, kak euro več...
ammm, kredita se pač ne da prenest. Prvo vzameš nov kredit z vsemi stroški in pogoji ki pridejo poleg, potem pa s tem denarjem iz novega kredita poplačaš obstoječega, kjer zopet nastanejo stroški, ki so določeni v kreditni pogodbi.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Rad bi se rešil tudi hipotek, ki mi pri delnem odplačilu ostanejo... Zato nov kredit.. ;)

Mi je omenila tudi delno odplačilo sedanjega kredita, ampak se mi zdi, da ne gre skrajšat obdobja plačila.. Mogoče se motim, ker sma se pogovarjala o večih stvareh in mi jih je že nekaj "padlo iz glave"... :D

In če bi se odločil za FOM, potem odpade delna poplačitev obstoječega kredita... ;)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.340
113
Rad bi se rešil tudi hipotek, ki mi pri delnem odplačilu ostanejo... Zato nov kredit.. ;)

Mi je omenila tudi delno odplačilo sedanjega kredita, ampak se mi zdi, da ne gre skrajšat obdobja plačila.. Mogoče se motim, ker sma se pogovarjala o večih stvareh in mi jih je že nekaj "padlo iz glave"... :D

In če bi se odločil za FOM, potem odpade delna poplačitev obstoječega kredita... ;)

Ne vem, kako ste se dogovorili na zacetku. Eden imzmed mojih pogojev je bil, da se ob predplačilu zastonj ohrabi anuiteta, rocnost pa zniza. Dostikrat je zastonj le opcija, da zmanjsas anuiteto, rocnost pa ostane. Kljub temu, ob pogajanju, se vseeno lahko banka rece, ok, se bomo odpovedali stroškom, ceprav v pogodbi tega ni.

Ne boj se hipoteke kot take. Ce bo tako nizka, potem ne bodo banke nepremicnin jemale. Ker se vedno bos imel ti opcijo placila, banke se danes ne vedo kaj bi z nepremicninami.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
In zakaj te motijo hipoteke? Poiskušam razumeti? Krediti varovani s hipoteko so ponavadi bistveni cenejši.
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.025
92
48
Časi zastonj kreditov so mimo. Poznam ljudi, ki so se lani zakreditirali za nepremičnine s fiksno obrestno mero pod enim procentom. Ponekod v tujini pa so hipotekarni krediti bili za dobre stranke pod 0,5%. S polno ritjo je lahko srat.

Jaz bi na vsak način vzel hipoteko. Strošek hipoteke je manjši od zavarovalnine. Če te je pa strah, da ne boš mogel odplačevati kredita, pa niti ne razmišljaj, da bi ga vzel.

Je pa vprašanje če kratkoročno obresti okoli 2% niso celo nizje od inflacije (ki zna biti med 5-10% še nekaj časa.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Poznam ljudi, ki so se lani zakreditirali za nepremičnine s fiksno obrestno mero pod enim procentom. Ponekod v tujini pa so hipotekarni krediti bili za dobre stranke pod 0,5%.
Je že kdo kaj omenil, da je bil kaj pozvan o poplačilu? Izkušenj nimam, ampak eni pišejo, da lahko banka zahteva poplačilo tudi pri fiksni OM, če se razmere preveč spremenijo.
Sicer bi pričakoval novi kredit pod novimi pogoji, ampak vseeno.