Konvertiranje glasbe Losless

yyyeb

Pripravnik
20. dec 2008
231
5
18
Zdravo, zanima me v kaj je najboljše konvertirat glasbo, ko imaš to možnost? Ne vem se odločit, ker ne razumem kaj to vse pomeni.
Naprimer meni converter ponuja naslednje:
- 8, 16 in 24 bit
- Herzi naprimer 44100 Hz ali pa 48000
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.151
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Jaz uporabljam switch, ke dela (IMHO) najboljše in brez izgub, če hočeš:
Je plačljiv, je na pašnikih...

Za brezplačni program poskusi:
 

yyyeb

Pripravnik
20. dec 2008
231
5
18
Hvala za odgovor ampak nisi razumel vprašanja. Vsak converter je približno isto dober. Jaz uporabljam drugega. Mene zanimajo malo bolj specifične nastavitve kot je zgoraj opisano. Herzi in biti.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.151
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Hvala za odgovor ampak nisi razumel vprašanja. Vsak converter je približno isto dober. Jaz uporabljam drugega. Mene zanimajo malo bolj specifične nastavitve kot je zgoraj opisano. Herzi in biti.

Zato pa sem ti napisal oba - pri obeh se "igraj" z nastavitvami, podpirata vse... In ni vsak konverter približno ito dober, pozabi... Zato pa eni imajo ..... nastavitev, eni pa nič...
 

yyyeb

Pripravnik
20. dec 2008
231
5
18
Ok, moj ima. zanimajo me herzi in biti pri konvertiranju. samo to me zanima
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
brez panike

za konverzijo se uporablja tole:


herzi pa biti so pa seveda odvisni od tega, kaj imaš v originalu, predvsem pa kolk si star in kolk ti še ušesa delajo

CD so bili, vsaj včasih, posneti v 44100 Hz in 16 bit

tko da v glavnem, razen v redkih izjemah je to to

aja... pa seveda flac
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.515
1.175
113
Če nimaš prostorskih omejitev in če ti ciljni predvajalniki podpirajo visji format, konvertiraj vse v 24bit 96khz. Upsamplan cd se naprimer slisi bolje na 96khz...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Me zanima kakšne slušalke/zvočnike in pa zvočne kartice imate, da sploh opazite razliko. Jaz imam Sennheiser HD598SE in so mi še do zdaj na vseh napravah (telefon, stacionarc, laptop) brnele ko se ne predvaja noben zvok.

Ker glede na vso šparanje v consumer elektroniki dvomim da lahko sploh slišiš razliko...
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajpace

jezek

Guru
24. jul 2008
2.515
1.175
113
Kakšne slušalke? Nihče ni omenjal slušalk. Odgovarjal sem na vprasanje glede konverzije, in tu je pač dejstvo, da je več bolje. Vsak resen hifi sistem gre občutno preko CD standarda in ja, tudi preko "slišnih" frekvenc. Ampak ta debata presega Alter.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Kakšne slušalke? Nihče ni omenjal slušalk. Odgovarjal sem na vprasanje glede konverzije, in tu je pač dejstvo, da je več bolje. Vsak resen hifi sistem gre občutno preko CD standarda in ja, tudi preko "slišnih" frekvenc. Ampak ta debata presega Alter.

Tukaj si pozabil na osnovne zakone narave - iz nič ne moreš ustvariti novih informacij. Enako kot ne moreš iz full HD narediti 4k videa, tudi CD-ja ne moreš upsamplati na boljšo kvaliteto.

Pa da se razumemo - upsampling seveda lahko narediš, ampak zvok/slika ne bo nič kaj boljši.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Kakšne slušalke? Nihče ni omenjal slušalk. Odgovarjal sem na vprasanje glede konverzije, in tu je pač dejstvo, da je več bolje. Vsak resen hifi sistem gre občutno preko CD standarda in ja, tudi preko "slišnih" frekvenc. Ampak ta debata presega Alter.

ne vsak resen, ampak čisto vsak hifi sistem
zato se mu pa reče hifi

ampak to nima nobene zveze z resemplanjem cdjev na frekvence, ki jih slišijo samo netopirji
da ne omenjam tega, kar je že majstr pred mano, ki sicer nima ravno hifi nickname napisal: 22 khz cd lahko ti resemplaš na karkoli ampak več od tega ne boš dobil ven
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.515
1.175
113
Odpiralec teme ni povedal kaj je original format, s katerim razpolaga. Če ima že v digitalnem zapisu upsamplanje ne bo pomagalo, razen ce misli potem to pečt na nek plošček. Upsampling cdja pa seveda pomaga v tem smislu, da vsebino cdja ripas in nato predvajas na drugem, zmogljivejaem predvajalniku. Audiofili smo vse dobre cdje upsamplali in nato pekli na DVD-Audio ali pa tudi DVD-Video. Ce predvajas na predvajalniku direktno iz datoteke pa ne bo koristi od upsamplanja. Toliko na kratko. Nadaljevanja si (po 30 letih audiofilije) na tem forumu nisem zelel, je dovolj namenskih. Samo toliko, da bo folk vedel: ni res da ljudje ne slišimo frekvenc nad 16khz, tudi pa ce jih ne, jih zaznavamo. Poleg tega frekvence nad slisnim pragom obcutno spremenijo barvo zvoka po spektru navzdol. Ampak to je treba slisati v zivo. Je pa treba imeti celotno audio verigo seveda temu ustrezno sposobno. Predvajalnik, ki gre tudi do 100khz (sacd, dsd, Dvd-A, bluray, hires streamer, gramofon), nato ustrezen ojačevalnik (redki predvajajo te frekvence, ponavadi se tudi highend roba konca pri 50khz, vecina konzumne pa na 20khz) in na koncu zvocniki. Redki gredo do 100khz (kar je tudi nepotrebno, saj je 100khz iz predvajalnika 50khz v glasbi). Vecina dobrih zvocnikov pa gre do ene 40khz, kar naceloma zadosca. Gre predvsem za supertweeter variante in ribbon visokotonce). Drugo pa je to, da cd predvajalnik zaradi cd standarda (redbook) NE MORE odigrati vsega, kar je na cdju zapisano, ker je tehnologija zgornjega reza taka, da padajo že frekvence nad 12khz....kar pa je krepko v slusnem spektru povprecnega Janeza. Ce pa to upsamplas, in predvajas na hi-res sistemu, bos slisal vse frwkvence, ki se skrivajo na cdju. Toliko o tem, da iz nic ne mores ustvariti nekaj....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Primus

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
pozabu si oment kable po 200€ na meter, ampak pustimo to

cd je surov digitalen format... kar je tm zapisano je zapisano, bit po bit, oziroma dva bajta za en sampl... to je to

če ti to upsamplaš, boš informacijo bodisi podvajal, bodisi boš izračunal nekaj, česar v originalu ni
to pa ni glih definicija high fidelity

to je tko kot s fotografijami... lahko ti pobarvaš črnobelo fotografijo, ni problema (no ja dejansko je precej velik problem), ampak z originalom to nima čisto nič skupnega
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.515
1.175
113
Kar je zapisano lahko izluščiš z ripanjem (npr eac). Nastali file lahko poslusas na predvajalniku, in bo igralo vse frekvence. Ce to zapeces na drug cd, bo posneto spet vse, ampak ne original ne kopija na cd predvajalniku NE bo spustila skozi 20khz, ker je cd standard tak, da se frekvence režejo. To je dejstvo, guglaj ce se ti da. Debate o prednostih visokoresolutivnih posnetkov pa upam da ne bomo načeli, ker verjetno samo še flateartherji ne verjamejo v to...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Primus

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Če te jest prav zastopim je na ploščku zapisano več kot je cd player sposoben prebrat in predvajat zaradi omejenega CD standarda.