Knjiga: Magisterij vožnje motocikla?

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.424
413
83
Ja, vsi poznajo...

Jaz sem čisti začetnik, nikoli imel niti mopeda, kaj šele motocikla, pa so mi bile določene stvari jasne same po sebi, ko sem se prvič usedel na motor... "kao" jasne, me popravijo stari mački, ker zakaj bi imel noge v preži, s prsti na tački? In že v avtošoli so učili, da se zavira s "celo" roko (štirimi prsti).

In potem prvi po prebrani knjigi ugotovi, da spada med "racmane", s petami na tački in stopali navzven. In drugi ugotovi, da je ob zaviranju menda pametno držat tudi krmilo, kar gre samo s palcem sila težko.

Poglavje o skupinski vožnji mi je bilo kot laiku sila zanimivo. In potem spet debata s "starimi" motoristi, jih povprašam o cik-cak konceptu vožnje in me vsi gledajo kot da bi z lune padel. Saj menda je vsakomur jasno, da se v skupini vozi v ravni liniji, en za drugim.
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Ah, js tut nism meu motorja kot mulc, pa mi je vecina stvari jasnih iz normalne kmecke logike, ostalo so pa kilometri pridelal....Pa naucil sem se, da ostalih ni pametno pretirano resno jemat, ker je vecina teoretikov, pa vse vejo, kilometrine majo pa v 5ih letih tolk kot jaz v eni sezoni....
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Eno je motorika in tehnika vožnje, drugo pa pamet na motorju, predvidevanje, ki je odvisna od intelekta.

Veliko junakov, ki so motor obvladali izjemno, ni več z nami.

Je pa razlika obvladati motor ali pa voziti motor v cestnem prometu. Če razumeš razliko med tem dvojim, že veliko razumeš.

Motorizem zahteva natančno, doslednost, pripravljenost, znanje, vzdrževanje itd...


šolski primer lahkomiselnosti...

Ne, ni kriva "neogreta" guma, ampak da ima nova guma poseben zaščitni sloj in drsi ko satan, zato je treba na začetku malo bolj previdno z gasom. (nimajo vse gume tega premaza)
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Ja no, tkole smo vsi zacel....
hysterical-1.gif
 

miklavz

† 1962-2015
30. sep 2012
912
1
16
No ja, kar se mene tiče se vozi cik-cak. Pa za motor vozit moraš imeti malo zdravega razuma in jajc.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Jaz ne vozim cik cak,ker ne vidiš dovolj cestišča, pri mali brzini ok, ampak oei cruise mode pa je to nevarno, pa tudi sicer ima vsak svoj tempo
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Pri mali brzini al pa na ravni cesti to gre....medtem ko na ovinkih nimas kej cikcakat...gres pac po idealni liniji.
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.949
311
83
tam ko se terc po tori rola
Hja...normalno da se cik-cak formacija uporablja samo pri manjši brzini... in se pri ustavitvi kolone pred rdečo lučjo strne v dve vrsti... ko je brzina potovalna, pa seveda v eni liniji. No, se da naučiti. Ampak,se morajo vsi držati tega. Že en bizgec lahko naredi celo štalo. Včasih smo na panoramskih vožnjah na srečanjih vedno vozili tako. Zadnja leta se pa vedno, ampak res vedno, najde par butlov, ki hočejo pokazati konje pod ritjo. In v skupini avfajo, prehitevajo celo kolono... No, itak ne hodim več na ta zborovanja. Raje sam kam peljem, sem izgubil čredni nagon.
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.949
311
83
tam ko se terc po tori rola
No,danes sem se pa le udeležil ene moto zadeve. Motoblagoslov v Ravnah. Smo jo urezali proti Klopinskemu, pa nas je snežni metež zajen. Na povratku smo vsi imeli centimeter snega na sprednjih delih. Aja... nihče ni prehiteval, vsi lepo, kot smo startali, se peljali v takšnem vrstnem redu. Mogoče oni pussydivjaki pridejo šele s soncem,ko je20+... Danes je bilo +1.
 

ceedevita

Majstr
24. jul 2009
6.871
107
63
štajerska
morebiti pridejo pussy divjaki res ven pro 20+, ampak lahkomislena je tudi vožnja pri okoli 0 st C. Guma ne prime ravno najbolj
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.949
311
83
tam ko se terc po tori rola
ceedevita, bil bi presenečen, kako drži. Pač ne bezljaš brezglavo....
Mogoče si imel v mislih letno gumo za avto. Moto guma ima malo drugačno sestavo zmesi, kot jo ima avtomobilska.
 
Nazadnje urejeno:

ceedevita

Majstr
24. jul 2009
6.871
107
63
štajerska
no ja, mene so učili, da ko je pod 8 st ni ravno priporočljivo za motor , ker guma ne prime dovolj dobro. Se pa nisem nikoli poglabljal v to.
Tudi nisem nek oh in ah motorist. Znam pelat malo po mestu pa malo po makadamu in je to to.
verjamem pa, da nekatere gume primejo tudi v snegu.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Daj no.

Ko je sonce in 8 stopinj ima asfalt preko 10 stopinj + da se guma na npr. touring motorju takoj ogreje + da so moto gume mehke kot zimske in lepo primejo.

Sem se vozil po dežju pri 4-5 stopinj pa pri normalni vožnji guma drži kot pribita.
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.949
311
83
tam ko se terc po tori rola
Ne jemlji osebno, ceedevita, mogoče so te učili pred mnogo leti. Tudi jaz sem izpit delal pred 35 leti in od takrat se je marsikaj spremenilo. Če je takrat držal Pneumant na MZ pozimi (ko sem ga v snegu pripeljal domov), bo pa danes najnovejša guma menda ja tudi prijela. Seveda preko fizike ne gre... Danes so policisti prikazali tudi malo spretnostne vožnje. Brusili so stopalke na svojih BMW-jih, asfalt moker, temperature tu nekje malo nad ničlo. Samo gledal sem, kdaj bo naredilo 'tresk'. Pa ni.... Mi pa smo peljali mogoče tretjino tega, ali pa še to ne. Priznam pa, da sem kar malo...s strahom peljal po tisti snežni brozgi med Holmecem in Prevaljami....
 
Nazadnje urejeno:

Dinotti

Fizikalc
27. sep 2010
1.226
0
36
Ljubljana
To knjigo mi je od Ynosa sestra kupla davnega leta 2008 za rojstni dan.in je top. Večino stvari sem že vedel ampak vseeno priporočam branje. In seveda nakup ne skeniranje.:)