Klima z montažo?

igi

Guru
13. okt 2007
5.455
1.084
113
Celje
Tu se pa ne strinjam s tabo.
Če jo kurblaš 24/7 potem ti 12ka zadošča, če pa delaš to občasno pa se muči na polno za tvojo kvadraturo.

ynos vsi v ulici imajo 12ke, jaz 15ko na enakih hišah (50 + 50m2) - tudi notranja postavitev enote je verjetno enaka nad stopnicami v prvem nadstropju - spodaj je itak precej hladneje. Ko se sprehodim po ulici jih večina laufa na polno, moja pa "lagano sportski že 19 let". ;)

Po drugi strani imamo na vikendu, pri tašči v hiši in v stanovanju v bloku Teslo za nekih 350+€ na akciji v Tušu + montaža 250€, pa ravno tako služijo svojemu namenu.
vidiš, tu pa se jaz s tamo ne strinjam ;)

Če hočeš udobnost in da iz klime ne piha hladno in močno kot pr norcih, potem jo imaš ves čas prižgano na željeno temperaturo. Zato so danes inverterji.
In je zgrešeno razmišljanje, da boš vklopil za 1 uro, ko bo vse pregreto.
Enako je pri toplotnih črplakah in talnem gretju. Ni to namenjeno, da boš malce ugašal vmes...

In moj nasvet gre vedno v smeri raje šibkejši model in rang višje po kvaliteti. Boš imel precej več efekta za enak denar.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.455
1.084
113
Celje
hvala. piše, da je za 50m2. Gruntam če bo dovolj za en centralni dnevni prostor in 3 spalnice.
kvadrati niso pomembni. Bolj je pomembno kako se bo zrak lahko razpihal po prostorih, kako je z izolacijo, strešna okna, mansarda...

Hladen zrak se kar solidno premeša med prostori, če klima vsaj približno piha v smeri vrat, saj hladen zrak pada na tla. Pri ogrevanju pa se meša ZELO slabo, ker se topel dviga pod strop.
 

Ador

Majstr
7. avg 2019
720
371
63
kvadrati niso pomembni. Bolj je pomembno kako se bo zrak lahko razpihal po prostorih, kako je z izolacijo, strešna okna, mansarda...

Hladen zrak se kar solidno premeša med prostori, če klima vsaj približno piha v smeri vrat, saj hladen zrak pada na tla. Pri ogrevanju pa se meša ZELO slabo, ker se topel dviga pod strop.
Kaj pa če imaš vrata pod stropom, potem tale razlaga ne drži čisto in se ne strinjam s tabo. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

igi

Guru
13. okt 2007
5.455
1.084
113
Celje
Kaj pa če imaš vrata pod stropom, potem tale razlaga ne drži čisto in se ne strinjam s tabo. ;)
ja to drži, ampak vrata so redko pod stropom ;)
Redko kje se odločijo, da v stanovanju/hiši namestijo radiator samo v en prostor in "sej se bo malo pomešalo" ;)
Pri klimah, se pa to kar kot standard postavlja. Sej je res, da je tu še malce pihanja, ampak ni to najbolj optimalno.

Se bo mogoče en uporabnik pofočkal v tej temi, kjer je težava pri ogrevanju že omara pod klimo, ki odbije topel zrak pod strop in je posledično ostalo hladno...
 

Ador

Majstr
7. avg 2019
720
371
63
ja to drži, ampak vrata so redko pod stropom ;)
Redko kje se odločijo, da v stanovanju/hiši namestijo radiator samo v en prostor in "sej se bo malo pomešalo" ;)
Pri klimah, se pa to kar kot standard postavlja. Sej je res, da je tu še malce pihanja, ampak ni to najbolj optimalno.

Se bo mogoče en uporabnik pofočkal v tej temi, kjer je težava pri ogrevanju že omara pod klimo, ki odbije topel zrak pod strop in je posledično ostalo hladno...
Veš kje so vrata bližje stropu kot podnu? V zakloniščih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.322
3.751
113
davorinm.wordpress.com
Za ogrevanje ni problema. Dnevni prostor naj bo bolj topel kot sobe za spat. Obenem pa naj shladi vse sobee kar lahko. Spodaj je pa pec na drva v centralnem prostoru, dimnik gre cez zgornji stuk.

igi Katere modele bi kaj priporocal? Kot receno vikend, kak mesec na leto je nekdo tam, mogoce kak teden vec.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.455
1.084
113
Celje
Za ogrevanje ni problema. Dnevni prostor naj bo bolj topel kot sobe za spat. Obenem pa naj shladi vse sobee kar lahko. Spodaj je pa pec na drva v centralnem prostoru, dimnik gre cez zgornji stuk.

igi Katere modele bi kaj priporocal? Kot receno vikend, kak mesec na leto je nekdo tam, mogoce kak teden vec.
Nisem več v tem toliko, da bi poznal konkretne modele.

Jaz še vedno zagovarjam Mitsubishi. Od cenejših pa imam solidne izkušnje z Gree in CH za manj zahtevne uporabnike.
Konec koncev, pa kot je bilo že napisano. Tudi najcenejša žnjxy klima bo delovala. Še največja razlika bo v glasnosti, ne toliko natančni regulaciji in kasnejšem težjem servisiranju. Tudi čiščenje (pač se že sedaj sprijazniš, da menjaš, ko gre kaj narobe). Itak je tako velika razlika v ceni, da...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ador in ynos

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.662
6.057
113
pri taščici
Se bo mogoče en uporabnik pofočkal v tej temi, kjer je težava pri ogrevanju že omara pod klimo, ki odbije topel zrak pod strop in je posledično ostalo hladno...
Evo mene.
Definitvno tole z omaro.
Ampak v tem primeru je klima v mansardi na vikendu na obali prvenstveno namenjena hlajenju.
In je tista omara odličen "difuzor" da to ne piha direkt v glavo.
Imam pri sorodniku pa tudi obratno izkušnjo. Klima montirana za hlajenje 6m visoko nad jedilnico (odprto stopnisce).
Lepo hladno v jedilnici brez pihanja, pa tudi sobe v gornjem nadstropju vsaj nekoliko ohlajene
 
27. jan 2022
5.164
1.918
113
vidiš, tu pa se jaz s tamo ne strinjam ;)

Če hočeš udobnost in da iz klime ne piha hladno in močno kot pr norcih, potem jo imaš ves čas prižgano na željeno temperaturo. Zato so danes inverterji.
In je zgrešeno razmišljanje, da boš vklopil za 1 uro, ko bo vse pregreto.
Enako je pri toplotnih črplakah in talnem gretju. Ni to namenjeno, da boš malce ugašal vmes...

In moj nasvet gre vedno v smeri raje šibkejši model in rang višje po kvaliteti. Boš imel precej več efekta za enak denar.
Seveda se strinjam s tabo glede laufanja 24/7, ampak pogovarjamo se o vikendu, kjer piše da bo laufala parkrat letno in za tak namen bi jaz pač vzel močnejšo.

Moje nestrinjanje pa je šlo na Jabe, ki pravi da z "malo klimo" hladi 250 m2 - ja če laufa 24/7, se hiša ne zrači, oz. ne spušča not toplota,...

PS: moja laufa cca 16 ur na dan, okoli 4 zjutraj se ugasne, ko zjutraj pošteno prezračimo, pa jo spet vklopimo.
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.760
210
63
bom se jaz izkoristil temo ...

kam montirat notranjo enoto (zelja je 1 notranja enota)? dal bi jo na hodnik, upam da bi se ohladile tudi sobe ... ideja da je klima montirana v spalnih prostorih mi ne gre.

zunanja enota je lahko kjerkoli na severni ali juzni strani. tam kjer je rumen lik je stran s katere je najvecje osoncenje, najvisje temperature pa doseze srednja soba (najmansja soba cca 10m2).

rumena puscica kaze stopnisce in sicer navzdol proti pritlicju. na tem mestu ni nobenih vrat, ce bo prevec hladnega zraka uhajalo dol v pritlicje bomo dodali vrata, zaenkrat jih se ni.

modra crta ki je okoli stopnic je lesena pregrada, ki omejuje stanovanje od neogrevane podstrehe.

monterji mi tiscijo 5kw gree airy klimatsko napravo ... samo vsak ima svojo lokacijo ...
 

Priponke

  • brez (1).jpg
    brez (1).jpg
    212,7 KB · Ogledi: 40
27. jan 2022
5.164
1.918
113
Jaz bi jo dal na steno med spalnico in kopalnico - Z stran, ne vem pa kako lahko kondenz pelješ. Zunanjo enoto pa na S stran.
Lahko bi jo tudi na stopnišče dal, ampak bi rabil 3D pogled, kam in kako.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.763
5.711
113
Seveda se strinjam s tabo glede laufanja 24/7, ampak pogovarjamo se o vikendu, kjer piše da bo laufala parkrat letno in za tak namen bi jaz pač vzel močnejšo.

Moje nestrinjanje pa je šlo na Jabe, ki pravi da z "malo klimo" hladi 250 m2 - ja če laufa 24/7, se hiša ne zrači, oz. ne spušča not toplota,...

PS: moja laufa cca 16 ur na dan, okoli 4 zjutraj se ugasne, ko zjutraj pošteno prezračimo, pa jo spet vklopimo.

Jaz luftam 24/7 drgač...
Kar se vikenda tiče. Skoraj vsako klimo danes lahko upravljas na daljavo. En dan prej zazenes in prides v ze hladno in pustis laufat, dokler ne fres domov.
 

Andrejane

Zelenc'
28. jan 2023
7
3
3
bom se jaz izkoristil temo ...

kam montirat notranjo enoto (zelja je 1 notranja enota)? dal bi jo na hodnik, upam da bi se ohladile tudi sobe ... ideja da je klima montirana v spalnih prostorih mi ne gre.

zunanja enota je lahko kjerkoli na severni ali juzni strani. tam kjer je rumen lik je stran s katere je najvecje osoncenje, najvisje temperature pa doseze srednja soba (najmansja soba cca 10m2).

rumena puscica kaze stopnisce in sicer navzdol proti pritlicju. na tem mestu ni nobenih vrat, ce bo prevec hladnega zraka uhajalo dol v pritlicje bomo dodali vrata, zaenkrat jih se ni.

modra crta ki je okoli stopnic je lesena pregrada, ki omejuje stanovanje od neogrevane podstrehe.

monterji mi tiscijo 5kw gree airy klimatsko napravo ... samo vsak ima svojo lokacijo ...
Jaz bi jo dal na strop nad stopniščem. Pri profesionalnem monterju si lokacijo zunanje enote izbereš sam.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.455
1.084
113
Celje
bom se jaz izkoristil temo ...

kam montirat notranjo enoto (zelja je 1 notranja enota)? dal bi jo na hodnik, upam da bi se ohladile tudi sobe ... ideja da je klima montirana v spalnih prostorih mi ne gre.

zunanja enota je lahko kjerkoli na severni ali juzni strani. tam kjer je rumen lik je stran s katere je najvecje osoncenje, najvisje temperature pa doseze srednja soba (najmansja soba cca 10m2).

rumena puscica kaze stopnisce in sicer navzdol proti pritlicju. na tem mestu ni nobenih vrat, ce bo prevec hladnega zraka uhajalo dol v pritlicje bomo dodali vrata, zaenkrat jih se ni.

modra crta ki je okoli stopnic je lesena pregrada, ki omejuje stanovanje od neogrevane podstrehe.

monterji mi tiscijo 5kw gree airy klimatsko napravo ... samo vsak ima svojo lokacijo ...
Nobena lokacija ni optimalna.

Stena med kopalnico in spalnico iz skice izgleda še najbolje in enostavno za montažo.
Kaj pa stopnišče? da bi jo dal tako, da piha proti srednji sobi?

Stropna, ki piha na 4 strani tudi ni slaba ideja, ampak glede na ceno in zahtevnost vgradnje ne vem, če bi odtehtalo.

Takšne stvari je fino videti v živo.

5kW ni malo... Kako veliko stanovanje? izolacija? strešni okni? Ker klima bo hodnik ohladila v par minutah, kaj bo prišlo do sob, pa velika moč nič ne izboljša. Pri tem pa pomaga kakšno centralno prezračevanje, ki premeša zrak po prostorih...
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.760
210
63
Nobena lokacija ni optimalna.

Stena med kopalnico in spalnico iz skice izgleda še najbolje in enostavno za montažo.
Kaj pa stopnišče? da bi jo dal tako, da piha proti srednji sobi?

Stropna, ki piha na 4 strani tudi ni slaba ideja, ampak glede na ceno in zahtevnost vgradnje ne vem, če bi odtehtalo.

Takšne stvari je fino videti v živo.

5kW ni malo... Kako veliko stanovanje? izolacija? strešni okni? Ker klima bo hodnik ohladila v par minutah, kaj bo prišlo do sob, pa velika moč nič ne izboljša. Pri tem pa pomaga kakšno centralno prezračevanje, ki premeša zrak po prostorih...

ja lokacija nad vrati nasproti srednje sobe je tudi meni najbolj vsec. sploh zato ker ob odprtih vratih piha v prostore ...

gre za nadstropje v hisi (cca 100m2 bruto) . zgoraj je betonska plosca (zato se nismo odlocili za stropno klimo) in neizdelana (neizolirana streha) podstreha.

.....Ker klima bo hodnik ohladila v par minutah, kaj bo prišlo do sob, pa velika moč nič ne izboljša.....

----> ko bodo vrata od sob odprta predvidevam da bo tistih 5kW ohlajalo tudi sobe ne samo hodnika? ali pac?
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.455
1.084
113
Celje
ja lokacija nad vrati nasproti srednje sobe je tudi meni najbolj vsec. sploh zato ker ob odprtih vratih piha v prostore ...
A ja tam so še vrata... to je pa stena zelo blizu klime. Sem mislil na zunanjo steno NAD stopnišče...

Potem bi iz slike jaz raje izbral steno med kopalnico in spalnico in je pred klimo dolga stranica hodnika.
.....Ker klima bo hodnik ohladila v par minutah, kaj bo prišlo do sob, pa velika moč nič ne izboljša.....

----> ko bodo vrata od sob odprta predvidevam da bo tistih 5kW ohlajalo tudi sobe ne samo hodnika? ali pac?

Ja bo ohlajalo. Posredno in če bo klima vklopljena 24/7. Seveda bo tudi razlika v temperaturi med hodnikom in sobami.

Ne bom pametoval iz slike, je pa 5kW veliko. Sploh, ker ne gre za mansardo in še posamezni prostori, ki ne bodo idealno ohlajeni.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.763
5.711
113
Poudarek je na SKORAJ vsako. ;)

Večina cenejših nima (ali ima slab/nezanesljiv) wifi.

Pol pa prižge, ko pride.

Pa point ni bil v tem, point je bil v tem, da je naravnost glupo gledati kvadrate pri teh zadevah. Opredeliti je treba potrebe!

Meni druga 5kw klima greje taisto bajto na Gorenjskem.

Premocna klima pa res ne zda drucga delat kot se zaganjat in ugasat. Inverter gor ali pa dol, ce je minimum previsoko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: trance0 in igi

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.760
210
63
A ja tam so še vrata... to je pa stena zelo blizu klime. Sem mislil na zunanjo steno NAD stopnišče... ****** 1,3 metra je sirina hodnika


Ne bom pametoval iz slike, je pa 5kW veliko. Sploh, ker ne gre za mansardo in še posamezni prostori, ki ne bodo idealno ohlajeni. ***** ni mansarda, nadstropje v hisi, betonska plosca, ni stresnih oken, ...