Katero toplotno črpalko

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.151
113
V tem primeru je 6kw vrh glave dovolj. Problem je, da nekateri proizvajalci modela manj kot 6kw niti nimajo, tisti ki pa imajo, se ustavijo pri 4kw. Sicer pa ce je novogradnja imate tudi energetski izracun in en povprecna hisa 150m2 ogrevalne povrsine vec kot nekih 4kw ne zahteva. Jaz grejem k+p priblizno 250m2 in 8kw TC pozimi dela nekje na 50%
vseeno mora biti tako dimenzionirana, da preživi tudi hudo zimo (ki je zdaj ni bilo že par let)... recimo mislim da v 4 letih je enkrat šibalo noter vodo 31 stopinj v talno. pomeni en teden bilo očitno res mrzlo. Take so zime.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.088
113
Ja sej sestrinjam. Samo pretiravat tudi ni treba. Jaz osebno bi zbiralcponudbe in naj vsak naredi svoje izracune in nato izbral tisto z najnizjo mocjo, ter nato prosil vse naj popravijo model v ponudbi blizu te najnizje moci. Za tistih 14dni na leto, ko je -15 prizge el grelce, ce je potreba.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.926
4.981
113
Meni je en ponudnik vstrajno ponujal in trdil da mi je 9kW Daikin dovolj. Pa sem bil trmast, in sem vtrajal pri 12kW. Pa vidim da tudi ta kdaj dela na 100%. Iz tega sklepam, da bi 9kW bila prešvoh in ni mi žal za 12kW.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.088
113
No mozno je ja. Jaz sem dobil ponudbe od 5kw do 9kw, ampak ta zadnji je sam potem popravil na 6kw. Amapk potem vsi pravijo da je boljse dati 30% vec in potem je nastala izbira 8kw model.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
ok samo teh 9kW - je lahko prcej različni končni rezultat - če ima ena COP 4.9, druga pa 3.2.. razlike med njima 50% - pa obe sta 9kW..
al mešam jabolka pa hruške?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.926
4.981
113
ok samo teh 9kW - je lahko prcej različni končni rezultat - če ima ena COP 4.9, druga pa 3.2.. razlike med njima 50% - pa obe sta 9kW..
al mešam jabolka pa hruške?
Mešaš ja... teh 9kW je izhodna toplotna moč. To pomeni s koliko močjo je toplotna zmožna ogravat toplo vodo. COP pa ti pove koliko boš za to energijo porabil elektrike, večji je COP manj elektrike bo na koncu mesca na računu, čeprav s temi COPi eni zavajajo da je joj.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.151
113
mešaš. ker če govorimo o TČ zrak voda, ni takih razlik, lifetime povprečni cop se bo gibal okol 3 in je to to. ali ima ena potem 2.9 ali pa druga 3,2 ne predstavlja nekih razlik.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Ja. Ko je zunaj recimo 5 stopinj. Ko je zunaj -1 je zgodba precej drugacna. Ogromno Razliko pa naredi tudi razlicna izhodna temperatura vode. Ko obesis v sistem radiatorje je popolnoma nekaj druga kot talno gretje.
pri 5 stopinjah jest našim rečem nej zaprejo okna in dajo gor kakšen rokav.. pri -1 bi se pa mogoče že kurjava lohk vklopila ;)

ok šalo na stran.. sem gledal, da obstajajo različni načini COP merjenja - ena od številk je pri kakšni temperaturi je merjen in kaksno temperaturo daje .. torej nižja ko je temperatura - in višji ko je COP - boljša je TČ?
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.327
3.423
113
Pri enofaznem merjenju lahko dobiš 35A glavno varovalko in 9 KW toplotna črpalka ne bo preobremenila omrežja.
Kabel pa daš 4mm2. Dovodni pa je itaq 6mm2.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.362
987
113
Celje
Obišči stran
Pri enofaznem merjenju lahko dobiš 35A glavno varovalko in 9 KW toplotna črpalka ne bo preobremenila omrežja.
Kabel pa daš 4mm2. Dovodni pa je itaq 6mm2.

Veš, tole vsi mislijo, da je tako enostavno, pa se dostikrat potem pokaže težava, ko zunaj "zategne" in se slučajno grelci vklopijo zraven.
Sej se res redko zgodi, ampak ko se, ni fajn scenarij. In potrebno je računati tudi na takšno situacijo.

Sama TČ bo že letela na tej varovalki kot si ti napisal. In potem se zunaj ohladi na ornk minus. COP pade proti 1. Se pravi bo teoretično električnega odjema 9kW.

In recimo, da ne bo dosegla želene temperature izhodne vode, bo zraven pribila še grelce. Moč grelcev je pa odvisno kaj vzameš. Pri trofaznih so recimo trije po 3kW. Vklapljajo se po potrebi. Skupaj (TČ + grelci) verjetno res ne bo šlo čez 9kW, ampak do tu se pa lahko zgodi.

In da ti še napišem drugi primer iz prakse, ki sem ga videl na lastne oči s sicer enim cenejših monoblokov:
Stranka ob naročilu reče: "Ah hebi ga, nimam dovolj velikih varovalk za dodatne grelce, pa še stanejo 500€, kar pa ni malo denarja. Mormo šparat. Rezerve pa tudi ne rabimo, če bi TČ crknila, bomo pa na klimo greli."
Pride zima. Stranka na smučarijo in spusti ogrevanje na minimum. Zunaj se ohladi, TČ gre v način odtaljevanja. Nekako se ji ne uspe odtaliti dovolj hitro in voda se v sistemu talnega gretja (že prej je bila nastavljena na najnižjo možno) preveč ohladi. TČ poskuša zagreti, ne uspe, ker je še vedno zamrznjena zunanja. Spet poskuša odtaljevanje, voda v notranjem sistemu hladna. GRELCA DA BI POMAGAL NI! Se trudi odmrzniti zunanjo enoto tako dolgo, da zamrzne izmenjevalec. Bum in veselica z vodo v kompresorju je tu. TČ samo še za na smeti. Se je pa prišparalo na začetku ;)

Zato je fajn računat, da enkrat na 5 let pa mogoče bo potrebno grelce tudi vklopiti in imeti tako dimenzionirano instalacijo.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: sad

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.327
3.423
113
35A * 230v = 8,05 KW
Grelci so pa dodatno 3 KW.

Topltna črpalka pa je deklarirana 9 KW.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.362
987
113
Celje
Obišči stran
35A * 230v = 8,05 KW
Grelci so pa dodatno 3 KW.

Topltna črpalka pa je deklarirana 9 KW.
Ne vem kaj si zelel povedati. Si ze cez s to konfiguracijo. Se nekaj domace porabe pristej in si cez ze dosti prej. Da bi pa zraven kavo na indukciji skuhal pa sploh pozabi.

3kw grelce imas v tvojem primeru samo za malce pomoci, oziroma za
Defrost. Ce kompresor crkne bos na hladnem. Ampak ja. Vsak se mora odlociti kaj zeli. Jst sem pri fotru dal 9kw grelce, da teoreticno pac greje naprej, tudi ce gre kaj narobe. Teoreticno :). Itak bo elektronika za krmiljenje odletela po murphyu :).
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Ja, počasi boste našteli vse lepote TČ. Zato tudi sam mislim, da se realizira malo nižje, kot zelo za zihr, v stilu, raje 5k v štartu, četudi pol enkrat 2k za popravilo, kot pa že kar 10k+ v štartu in potem temu primerno popravilo. ROI 20 let kurilnice in to. TČ ZV v tem času kupiš 2 ali 3.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.151
113
sicer pa ima že kdo TČ ene 10 let + pa naj pove, kolk je ze menjaval in potrošil za servise.