Kateri dron ,quadcopter za hobby kupiti ?

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Problem je v tem, da je z temi ekstra poceni droni zelo težko leteti.

Jaz sem recimo začel z mini helikopterčkom (Syma S-107), ki je letel solidno, a je imel zelo omejen čas leta in pa zaradi majhnosti zunaj ni bil uporaben. Potem se nekje dobil (od enega, ki je ugotovil, da to ni za njega) neko dosti večji helikopter z nagibnimi lopaticami. No, ugotovil sem, da tudi zame ni, ker je bilo zadevo izredno težko uporavljati in je (seveda) že kmalu končala "v robidah". Potem je bil za en čas mir, dokler nisem nekega dne videl (in kupil) v Lidlu tistega drona za 40 eur. Letel je ok, a ker ni imel žiroskopa, ga je stalno nekam neslo. V prostoru se je dalo letet, a si moral imeti kar nekaj spretnosti, da ni šel v luster, tv itd... Potem sem nekje dobiš še dron iz Hoferja, ki je bil podoben, a z žiroskopom (modelov se ne spomnim, a več ali manje je to no-name crap). Ta je bil seveda zaradi žiroskopa) bolj stabilen in se je notri dalo letet, zunaj v bistvu tudi, a samo če ni bilo vetra. Če je malo bolj zapihalo, smo ga že pobirali iz kakšnega drevesa ali strehe.

Ker imam dva mulca, sta se seveda navdušila tudi onadva. Probali z te iz Hoferja in Lidla, a nobena zadeva ni bila v zraku več kot par sekund. Te igračke so pač preveč občutljive in živčne. Če si vzameš čas in dobiš občutek, se da dokaj normalno leteti, o otrok (ali povprečen odrasli) ponavadi prej izgubi potrpljenje. Vseeno je lani za novo leto božiček (pri dediju) prinesel še malo večji dron od Revella (z kamero, ki je katastrofalna) in neko "super mario" zadevo z malega. Oboje leti ok, večji tudi zunaj, a vseeno problemi obstajajo.

Zakaj zgornja pisarija: lahko se kupi poceni dron, a naj ima vsaj GPS (da ga ne nosi okoli z vsakim najmanjšim vetrom) in senzor za višino. Potem se da normalno leteti, brez da ga samo loviš, da ga ne odnese nekam oziroma zabije v tla. Tako zadevo se pomoje zdaj dobi že za 100+- eur (ali pa recimo 150). Kar je manj, je stran vržen denar.

Še vedno pa imajo taki droni slabe posnetke (vsaj v gibanju, statične slike so ponavadi ok), slab domet, krajše trajanje baterije itd... Vsaka izboljšava potem prinese tudi kar opazno povišanje cene, do recimo kakšnega DJI Mavic Air 2, ki je za moje pojme še nekaj, do kjer se "amaterju" splača iti. Za večino pa bo dovolj že kak Mini (2), ki ima tudi več svobode pri letenju.

Kot sem že pisal v tej temi, sem potem stisnil zobe in kupil DJI Mini 2. Iz stališča zgornjih "živčnih" igračk je ta zadeva totalno "nezanimiva". Ga dvigneš (oziroma se sam, z pritiskom na gumb) in stoji pri miru, kot slika, obešena na steno. Hočeš da nekam gre, bo to naredil, kot da ni vetra, aerodinamike in podobnega (ko recimo poceni dron leti hitreje v eno smer, mu moraš hkrati korigirati višino, ker se vedno hkrati še spušča, saj pa propelerja na strani, kamor leti delata z manj moči). Treba je edino paziti, da gre v kakšne žice ali drevo (za te senzorje je treba vzeti vsaj Air-a) sicer pa lahko zadevo upravlja tudi moj 5 letni sin (kar po zakonu seveda ne sme).

Ne vem sicer, kako se leti z temi "srednje poceni" droni, a če ima GPS, kompas, senzor oddaljenosti od tal in senzor za sledenje tlem (dopolnjuje GPS pri pozicioniranju) , bi skoraj gotovo moralo biti ok. Bral sem edino, da nekateri zahtevajo nadležno kalibracijo pred vsakim poletom (Mini je ne, zakaj je tako mi ni znano).
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Car

POSTman
4. avg 2007
8.302
1.178
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Fotografija ni in ne more biti dokaz, kajti zelo enostavno se jo ''priredi''... ampak čim začneš fotografijo ''zagovarjati'', si pač sam priznal napako, samo poskušaš obrazložiti, kako je prišlo do nje... Enako, kot policist, ki zaradi prijave pride na kraj nekega dogodka, ki se je ža zaključil, le-tega lahko očita, ampak dokazati ga je pa bolj težko (če prijavitelj ne bo šel za pričo)... če pa začneš ta dogodek zagovarjati, si ga pač posredno že priznal...
Kaj pa primer, ko so na podlagi slike, ki je bila objavljena na FB, kaznovali planinca, ki sta v območju Triglavskega narodnega parka postavila šotor in prenočila. Ne glede na to, da ju je v hribih uječa noč in nista imela izbire.
Ali pa, ko sem jaz iz heca med bolniško prilepil slike, kao da sem v Dubrovniku. So me precej čudno gledali v službi, pa je bil čisti fake news...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Problem je v tem, da je z temi ekstra poceni droni zelo težko leteti.

Jaz sem recimo začel z mini helikopterčkom (Syma S-107), ki je letel solidno, a je imel zelo omejen čas leta in pa zaradi majhnosti zunaj ni bil uporaben. Potem se nekje dobil (od enega, ki je ugotovil, da to ni za njega) neko dosti večji helikopter z nagibnimi lopaticami. No, ugotovil sem, da tudi zame ni, ker je bilo zadevo izredno težko uporavljati in je (seveda) že kmalu končala "v robidah". Potem je bil za en čas mir, dokler nisem nekega dne videl (in kupil) v Lidlu tistega drona za 40 eur. Letel je ok, a ker ni imel žiroskopa, ga je stalno nekam neslo. V prostoru se je dalo letet, a si moral imeti kar nekaj spretnosti, da ni šel v luster, tv itd... Potem sem nekje dobiš še dron iz Hoferja, ki je bil podoben, a z žiroskopom (modelov se ne spomnim, a več ali manje je to no-name crap). Ta je bil seveda zaradi žiroskopa) bolj stabilen in se je notri dalo letet, zunaj v bistvu tudi, a samo če ni bilo vetra. Če je malo bolj zapihalo, smo ga že pobirali iz kakšnega drevesa ali strehe.

Ker imam dva mulca, sta se seveda navdušila tudi onadva. Probali z te iz Hoferja in Lidla, a nobena zadeva ni bila v zraku več kot par sekund. Te igračke so pač preveč občutljive in živčne. Če si vzameš čas in dobiš občutek, se da dokaj normalno leteti, o otrok (ali povprečen odrasli) ponavadi prej izgubi potrpljenje. Vseeno je lani za novo leto božiček (pri dediju) prinesel še malo večji dron od Revella (z kamero, ki je katastrofalna) in neko "super mario" zadevo z malega. Oboje leti ok, večji tudi zunaj, a vseeno problemi obstajajo.

Zakaj zgornja pisarija: lahko se kupi poceni dron, a naj ima vsaj GPS (da ga ne nosi okoli z vsakim najmanjšim vetrom) in senzor za višino. Potem se da normalno leteti, brez da ga samo loviš, da ga ne odnese nekam oziroma zabije v tla. Tako zadevo se pomoje zdaj dobi že za 100+- eur (ali pa recimo 150). Kar je manj, je stran vržen denar.

Še vedno pa imajo taki droni slabe posnetke (vsaj v gibanju, statične slike so ponavadi ok), slab domet, krajše trajanje baterije itd... Vsaka izboljšava potem prinese tudi kar opazno povišanje cene, do recimo kakšnega DJI Mavic Air 2, ki je za moje pojme še nekaj, do kjer se "amaterju" splača iti. Za večino pa bo dovolj že kak Mini (2), ki ima tudi več svobode pri letenju.

Kot sem že pisal v tej temi, sem potem stisnil zobe in kupil DJI Mini 2. Iz stališča zgornjih "živčnih" igračk je ta zadeva totalno "nezanimiva". Ga dvigneš (oziroma se sam, z pritiskom na gumb) in stoji pri miru, kot slika, obešena na steno. Hočeš da nekam gre, bo to naredil, kot da ni vetra, aerodinamike in podobnega (ko recimo poceni dron leti hitreje v eno smer, mu moraš hkrati korigirati višino, ker se vedno hkrati še spušča, saj pa propelerja na strani, kamor leti delata z manj moči). Treba je edino paziti, da gre v kakšne žice ali drevo (za te senzorje je treba vzeti vsaj Air-a) sicer pa lahko zadevo upravlja tudi moj 5 letni sin (kar po zakonu seveda ne sme).

Ne vem sicer, kako se leti z temi "srednje poceni" droni, a če ima GPS, kompas, senzor oddaljenosti od tal in senzor za sledenje tlem (dopolnjuje GPS pri pozicioniranju) , bi skoraj gotovo moralo biti ok. Bral sem edino, da nekateri zahtevajo nadležno kalibracijo pred vsakim poletom (Mini je ne, zakaj je tako mi ni znano).
Aleluja! :cheer:

Mislim, da sem precej podobne ugotovitve zapisal nekje med 1 in 10 stranjo, preden so se začela nabijanja o zakonitosti - še vedno ne vem zakaj nebi smeli biti dve temi!?

Tudi mini zahteva kalibracijo, vsaj enka 100%.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Problem je v tem, da je z temi ekstra poceni droni zelo težko leteti.

Jaz sem recimo začel z mini helikopterčkom (Syma S-107), ki je letel solidno, a je imel zelo omejen čas leta in pa zaradi majhnosti zunaj ni bil uporaben. Potem se nekje dobil (od enega, ki je ugotovil, da to ni za njega) neko dosti večji helikopter z nagibnimi lopaticami. No, ugotovil sem, da tudi zame ni, ker je bilo zadevo izredno težko uporavljati in je (seveda) že kmalu končala "v robidah". Potem je bil za en čas mir, dokler nisem nekega dne videl (in kupil) v Lidlu tistega drona za 40 eur. Letel je ok, a ker ni imel žiroskopa, ga je stalno nekam neslo. V prostoru se je dalo letet, a si moral imeti kar nekaj spretnosti, da ni šel v luster, tv itd... Potem sem nekje dobiš še dron iz Hoferja, ki je bil podoben, a z žiroskopom (modelov se ne spomnim, a več ali manje je to no-name crap). Ta je bil seveda zaradi žiroskopa) bolj stabilen in se je notri dalo letet, zunaj v bistvu tudi, a samo če ni bilo vetra. Če je malo bolj zapihalo, smo ga že pobirali iz kakšnega drevesa ali strehe.

Ker imam dva mulca, sta se seveda navdušila tudi onadva. Probali z te iz Hoferja in Lidla, a nobena zadeva ni bila v zraku več kot par sekund. Te igračke so pač preveč občutljive in živčne. Če si vzameš čas in dobiš občutek, se da dokaj normalno leteti, o otrok (ali povprečen odrasli) ponavadi prej izgubi potrpljenje. Vseeno je lani za novo leto božiček (pri dediju) prinesel še malo večji dron od Revella (z kamero, ki je katastrofalna) in neko "super mario" zadevo z malega. Oboje leti ok, večji tudi zunaj, a vseeno problemi obstajajo.

Zakaj zgornja pisarija: lahko se kupi poceni dron, a naj ima vsaj GPS (da ga ne nosi okoli z vsakim najmanjšim vetrom) in senzor za višino. Potem se da normalno leteti, brez da ga samo loviš, da ga ne odnese nekam oziroma zabije v tla. Tako zadevo se pomoje zdaj dobi že za 100+- eur (ali pa recimo 150). Kar je manj, je stran vržen denar.

Še vedno pa imajo taki droni slabe posnetke (vsaj v gibanju, statične slike so ponavadi ok), slab domet, krajše trajanje baterije itd... Vsaka izboljšava potem prinese tudi kar opazno povišanje cene, do recimo kakšnega DJI Mavic Air 2, ki je za moje pojme še nekaj, do kjer se "amaterju" splača iti. Za večino pa bo dovolj že kak Mini (2), ki ima tudi več svobode pri letenju.

Kot sem že pisal v tej temi, sem potem stisnil zobe in kupil DJI Mini 2. Iz stališča zgornjih "živčnih" igračk je ta zadeva totalno "nezanimiva". Ga dvigneš (oziroma se sam, z pritiskom na gumb) in stoji pri miru, kot slika, obešena na steno. Hočeš da nekam gre, bo to naredil, kot da ni vetra, aerodinamike in podobnega (ko recimo poceni dron leti hitreje v eno smer, mu moraš hkrati korigirati višino, ker se vedno hkrati še spušča, saj pa propelerja na strani, kamor leti delata z manj moči). Treba je edino paziti, da gre v kakšne žice ali drevo (za te senzorje je treba vzeti vsaj Air-a) sicer pa lahko zadevo upravlja tudi moj 5 letni sin (kar po zakonu seveda ne sme).

Ne vem sicer, kako se leti z temi "srednje poceni" droni, a če ima GPS, kompas, senzor oddaljenosti od tal in senzor za sledenje tlem (dopolnjuje GPS pri pozicioniranju) , bi skoraj gotovo moralo biti ok. Bral sem edino, da nekateri zahtevajo nadležno kalibracijo pred vsakim poletom (Mini je ne, zakaj je tako mi ni znano).

Glede videoposnetkov ti bom tak rekel. Kdo pa še to danes sploh gleda več kar par sekund? Da bi pa naredil izjemen fake obdelan video za zabavo in vrgel v to ure, da bi dobil like pa je mogoče tudi enkratno opravilo.

Fotke delajo kitajci čisto ok, solidne. Jaz osebno dron uporabljam samo za fotkanje, video mi ni zanimiv.

Kar se tiče dece. Mali je dobil za RD otroški dron DJI tello, ki ima seveda tudi kamero. Snemanje in fotkanje mu ni zanimivo, bolj ga zanima letenje in seveda akrobacije, ki jih ta dron zna narediti. Lupingi, zibanje itd. To mu je zabavno pri 7 letih. Sicer leti brez tečaja kot pilot lufthanse, na tistih do (odklenjen) 30m višine itd.

Občasno mu ga vzamem kam poleg, ker je majhen za pospravit, leti okoli 14 minut, poleg so še baterija, in pri letu ni prav nobenih težav, čeprav ni gpsa itd. Ok, če piha, ga muči, sicer pa se ga res fino nadzira in brez težav pristane na roku (ima hand landing).

Jaz sem prepričan, da pri večini dron obleži v omari čez čas.

1600585147247.jpg

evo, lepo sem ga vzel poleg s peciklom, ustaviš, fotkaš, edini minus da ne gre še višje
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Tudi v fotkah je razlika. Recimo gozd zadaj. Seveda pa je vprašanje, če je to vredno toliko več oziroma koliko kdo da na to. Jaz imam DSLR že odkar so prišli v razred z normalne uporabnike, za posnetke imam soliden telefon (XS Max, naročen 12 pro max) in pač nekako hočem, da je tudi iz drona solidna slika. Če pa kdo hoče samo letet in narediti občasno kakšno fotko, je pa jasno, da je lahko overkill. Če so glavni cilj samo fotke na FB in Instgramu, potem itak ni tako važno (že youtube pokvari posnetek.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Če gledamo "high end consumer drones" - za slikanje je M2P sicer ne pomeni, da je za video slab, daleč od tega, je pri vrhu, vendar so slike tiste, ki ga potegenjo na 1. mesto. Ne pridejo mu blizu ne M2A, ne Mini 2... Seveda za tistega, ki razliko v sliki opazi! Za videoponsetke je pa MA2. Mini 2 je za popotnike in v obeh kategorijah zaostaja.
Se pa da z veliko postprocessinga tudi iz ostalih kitajčkov spraviti zelo solidne slike, nekoliko manj video...
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Tudi v fotkah je razlika. Recimo gozd zadaj. Seveda pa je vprašanje, če je to vredno toliko več oziroma koliko kdo da na to. Jaz imam DSLR že odkar so prišli v razred z normalne uporabnike, za posnetke imam soliden telefon (XS Max, naročen 12 pro max) in pač nekako hočem, da je tudi iz drona solidna slika. Če pa kdo hoče samo letet in narediti občasno kakšno fotko, je pa jasno, da je lahko overkill. Če so glavni cilj samo fotke na FB in Instgramu, potem itak ni tako važno (že youtube pokvari posnetek.
ti pa v revijah objavljaš? :)

tudi fotkičev danes 99% folka več nima...ampak kitajske mobije, ki že za 200 eur naredijo sanjske fotke...

seveda so razlike v fotkah, ampak v "okolju", kjer se pokažejo, ni ekstremnih odstopanj

za hobi čisto ok...

2020100115300523.jpg

2020122709571906.jpg

2020100907532389.jpg
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
ti pa v revijah objavljaš? :)

Imam že par deset objav ja, samo to je bilo vse z DSLR. Zadnje čase pa priznam, da stoji v omari, kar je glede na finančni vložek res škoda. Kot prvo se nimam več časa ukvarjati s tem, kot drugo pa ti danes recimo dron glede kompozicije da tako fleksibilnost, kot si jo lahko prej samo sanjal. Telefon je pa vedno pri roki in predvsem naredi že "iz roke" in tako fotko, ki je zelo kvalitetna. Edina niša, kjer je še upanje, je "akcijska" fotografija, kjer imam tudi nekaj izkušenj, pa še tukaj se mi zdi, da zna iPhone 12 z lidarjem in stabiliziranim senzorjem opraviti zelo dobro.

Če bi še kaj delal namesko prav za objavo, bi seveda še vedno v roko vzel "pravo" zadevo in pa morda celo razmislil o mavic-u pro.
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Kaj je s tem narobe ?
 

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.024
313
83
Goriska

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Ce ga imas namen kupiti ga vzemi tukaj, ce je se na voljo, nimas kaj dosti za razmisljati ;)



Odkar ima DJI v zavarovanju krito tudi, če ti odleti nekam je treba paziti, če ti prodajalec želi podturiti odleten dron (ki ga je slučajno našel). Ne bo ga možno prijaviti (registrirati) za letenje.

Sicer pa se pri ponudniku Onedrone da dobiti popust, pa vsaj veš da je ziher. :)
 

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.024
313
83
Goriska
Odkar ima DJI v zavarovanju krito tudi, če ti odleti nekam je treba paziti, če ti prodajalec želi podturiti odleten dron (ki ga je slučajno našel). Ne bo ga možno prijaviti (registrirati) za letenje.

Sicer pa se pri ponudniku Onedrone da dobiti popust, pa vsaj veš da je ziher. :)

Ce je nov zapakiran v folijo nima kaj biti, saj v primeru izgube drona dobis samo drona brez vsega ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Janez_Krajnski
15. jan 2019
3.459
1.085
113
So to slike iz tistega na sedežu? Tudi tiste iz morja in tisto mokrišče pozimi? Se da dobiti/video še kakšen video? Čim bolj original.
In še enkrat, koliko je cena tegale na sedežu?

Dji Tello (otroška igrača) gre max v zrak 30m. (default je 10m).

To je tisti iz "sedeža".

in to je treba registrirat, opremit z nalepko itd.? ko ga lahko z roko ustaviš :) res smo se zaplezali

Kitajec za isto ceno, npr. Bugs 7 naredi boljše fotke in video.

1599224128416.jpg

1599910400379.jpg

1604830433417.jpg

1604830541544.jpg
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
moraš pa vedet, ta otroški dron nima spominske kartice, vse se upravlja preko telefona in tudi nalaga direkt v telefon, temu primerno "kvaliteten" je tudi video, moram najt sploh ne vem, če ga imam kje :)