Citat:
Uporabnik oriolus pravi:
Na začetku o programih: brezplačen in popolnoma uporaben je Irfan
http://www.irfanview.com/ (glede na nick avtorja teme, morda celo najbolj prikladen - hec, brez zamere!)
Pri Irfanu je postopek ostritve poenostavljen, odpreš fotografijo in klikneš v meniju na sharpen. Večkrat klikneš, bolj bo ostro. Nekoliko bolj natančno je moč ostriti pri opciji 'batch conversion/rename', kjer lahko določiš ostrino po stopnjah od 1-99
Drug tak simpatičen programček je PhotoScape, kjer je možno ostrenje kontrolirati od 1-9 in sproti presojati o uspešnosti.
Za bolj zahtevne je GIMP, vendar tudi on zahteva od uporabnika kar precej, zlasti to velja za slovensko verzijo, kjer je očitno prevajalec 'spustil vse konje' in je zaradi tega končni rezultat res presenetljiv in v kar nekaj primerih nerazumljiv, dokler se ne navadiš na besednjak. (sicer vse pohvale prevajalcu!)
Sedaj pa še o plačljivih programih: Corelov PhotoPaint je sicer marsikje bolj nemočen pri urejanju fotografij, za ostrenje pa ima funkcijo 'adaptive unsharp', ki je enostavna in obenem zelo prilagodljiva.
Na koncu še recept pri uporabi vsem znanem Photoshopu: original kopiramo v drug layer (ctrl+j), tam jo spremenimo v brezbarvno (Image-adjustment-desaturate), uporabimo Filter-Other-High pass (stopnja med 0.5 in 1,5) in v okencu layerja poiščemo opcijo 'overlay', od nje naprej pa še ostale svetlobne funkcije ( odvisno, katera nam daje najboljši rezultat ( soft, hard, linear, vivid, pin)
Marsikdo prisega na ostrenje z masko, torej direktno na 'usharpmask', kjer je zanimiva nastavitev 'amount'500, radius 0.2, treshold 10.
Seveda pa je receptov še veliko, vedno pa se pred ostrenjem splača postaviti vprašanje - si res želim ostrine?
LP