Kaj se dogaja z NLB skladi?

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Glede na to, koliko sem pregaral, da sem prišel do teh soldov, si nikoli nisem mislil, da bom v zrelih letih še kdaj moral gledati na denar. Kljub dobri pokojnini mi denar izpuhteva v zrak. Mislil sem, da imam dobro bančnico, a je šlo preko NLB pod njenim vodstvom v zrak ogromno evrov.

10.000 so me razlastninili s tistimi trapastimi delnicami, ki jih je pobrala država. Za nekoga je to drobiž, za druge pač ni.

V NLB sklade sem vložil cca. 45.000, ki so v najboljših letih (hvala J.J.) narasli na dobrih 65.000. Nato se je vse skupaj podrlo na dobrih 40.000. Ko se je finančna situacija zopet izboljšala, sem prišel na dobrih 60.000. Sedaj pa zopet pada in vsak teden izgubim po kakšnega tisočaka. Prejšnji teden je vrednost mojih naložb v NLB sklade padla za 2.400 evrov. Določeni se igrate s takšnimi denarčki, sam pa le moram gledati, da bom imel kdaj kaj na strani za v dom ali če pride v hišo kakšna bolezen. Zraven tega bi si rad privoščil še kak avto in nekaj zapustil svojim potomcem. Zato mi, po pravici povedano, teh 3 - 5 tisočakov, ki jih izgubljam zadnje tedne, pomeni veliko.

Skladi, v katerih imam denar, so trenutno:
- NLB Globalni uravnoteženi,
- NLB Južna, srednja in vzhodna Evropa delniški,
- NLB Visoka tehnologija delniški,
- NLB Svetovni razviti trgi delniški
in
- NLB Visoka rastoča gospodarstva delniški.

Razumel bi, če bi prihajalo do nekih hudih finančnih kriz. A razen teh trapastih evropskih volitev ne vidim razloge za takšne padce.

Vsako nedeljo si zapisujem vrednosti, rišem grafe, namesto da bi počel kaj pametnega, in se držim za glavo.

Če se kdo spozna na NLBjeve sklade, bi lepo prosil za nasvet, kam oz. v kater sklad premakniti sredstva. Sledeči teden imam namen obiskati bančnico, čeprav nimam dobrega občutka.

Včasih sem posojal tudi po 100.000 mark raznim poslovnim partnerjem, sedaj pa se dobesedno počutim kot revež in si zapisujem vsak cent, kam ga dam. Če ne bi pred leti prodal stanovanja (takrat sem imel največ denarja - cca. 300.000), bi mi sedaj trda predla. Tako pa sem kupoval avte z gotovino, prodal izjemno lukrativno zemljišče, plačeval otrokom študij, in denar je počasi pošel.

Za vsak odgovor se iskreno zahvaljujem!
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.919
3.739
113
Ljubljana
hmpg.net
Nekaj ti skladi jemljejo za vodenje (upravljanje) sklada. Cca 2% letno, morda tudi več. Ne glede na njihov rezultat.
Lansko leto je bil izredno slab konec.
Prejšnji teden je bil izredno slab teden.
Obakrat je (tako pravijo) padec povzročil, gospod, ki je trenutno v Beli hiši in za katerega je trenutno znano, da je bil v preztelkosti največji izgubar v ZDA (tako kažejo davčne napovedi iz 90-tih). Zadnji teden z povečanjem carin s Kitajsko.

Trenutno so obresti na depozite 0,000000000000000001 % zato se bančnik lahko "hecajo" s skladi, ker ljudje z denarjem, posebej neaktivni del prebivalstva, težko najdejo alternativno naložbo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Runo

erikson

Guru
25. avg 2007
21.279
5.202
113
Delnice so neke vrste igra na srečo. Nikoli ne veš, ali bodo šle kratkoročno gor, ali dol. Delnice in skladi so primerni za dolgoročno investicijo denarja, ki ga trenutno ne potrebuješ. Ukvarjanje s sprotnim gibanjem nima nekega smisla. Bančniki tudi povsod povdarjajo, da preteklo gibanje vrednosti ne pomeni, kakšno bo gibanje v prihodnosti. Oni živijo od vstopnih in izstopnih provizij, šefi pa jim postavljajo norme, koliko novih strank morajo prepričati, da denar vložijo v sklade.

Na gibanje delnic zadnje dni naprimer vpliva tudi Trump z napovedmi višjih tarif za kitajske izdelke. Uber je prišel v petek na borzo z visokimi pričakovanji, pa je vrednost delnice prvi dan strmoglavila za 7,6 odstotkov. Tukaj je naprimer poročilo glavnega ekonomista GZS.

Spodaj je prikazano gibanje NLB skladov v zadnjih dneh, letu, treh letih, petih letih.

20190509 nlb skladi.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: Runo

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Obema najlepša hvala za odgovor!

erikson - te dolgoročne cifre so sicer lepe, a suma summarum niso realne, če gledam svoje finančno stanje. Sicer sem ta denar vložil že več kot 10 let nazaj in ga ne mislim dvigovati (za sina sem imel pripravljenih prb. 100.000 evrov za njegov zagon), a me trenutna situacija malce spravlja ob živce.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.246
1.886
113
Lahko vzameš iz skladov pa vložiš v kriptovalute.
Pa ne boš rabil denarja za dom, ker te bo prej kap.

Mal heca
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Ko boš enkrat v mojih letih, boš drugače razmišljal. :)

Kriptovalute so bile edina finančna injekcija v zadnjem času, saj je meni, oziroma mojemu sinu ob nakupu 10 BitCoinov za 33.000 septembra lani, do decembra, uspelo iztržiti prb. 3x več. O tem sem že nekoč pisal in hvala Bogu, da se je zadeva tako zaključila. A dogovorila sva se - nikoli več. Da ne govorim o tem, kakšne težave sem imel takrat z izplačilom denarja (od raznih dilerjev, ki so grozili, do obiskov Avstrije, da sem denar fizično pripeljal v Slovenijo). Prestar sem za tovrstne finančne mahinacije.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Kar se tiče delnic pa takole - 10.000 sem vložil v NLB. To je z dokapitalizacijo pobrala država.

Nekaj imam Petrolovih, sem pa v zadnjem letu nakupil precejšnje število Krkinih delnic. Dividende so slabe oziroma žalostno smešne. Nekaj evrov letno. Če je to naložba, naj me vrag pocitra!
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.919
3.739
113
Ljubljana
hmpg.net
Te cifre so rast točke sklada (VEPa). Ampak (vedno je ampak), verjetno NLB obračuna letno upravljalsko provizijo. Zato tvoji rezultati niso enaki kot natisnjeni.
Skladi imajo tu prednost - morda sicer ni želenega donosa, je pa težko pričakovati da boš izgubil vse (ni pa nemogoče, samo verjetnost je res mala).
Je pa mislim pri skladih treba upoštevati še:
- izstopno provizijo (mislim da je 0,5 % do 100k)
- davčni ščit - načeloma se ti stopnja davka na kapitalske dobičke zmanjšuje z leti (iz 25 na 10% po 10 letih varčevanja) seveda pa moraš imet kapitaslki dobiček :)

Alternative:
Delnice - vsa jajca daš v eno košaro - pride državma lisica in razbije vse.
Zlato - ni veliko donosa (razen če bo vojna), izgube tudi ne
Kripto - visoki donosi, povezani z še višjimi tveganji (osebno poznam ljudi, ki so zaslužili ogromno (par) in tiste ki so popušili vse (mnogo njih))
ETF (indeksni sklad) - podobno kot skladi, prednost da so upravljalske provizije bistveno nižje, minus, v Sloveniji ni prodajalca, ni davčne olajšave.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Runo

hogan

Fizikalc
10. okt 2011
348
95
28
Te cifre so rast točke sklada (VEPa). Ampak (vedno je ampak), verjetno NLB obračuna letno upravljalsko provizijo. Zato tvoji rezultati niso enaki kot natisnjeni.
Skladi imajo tu prednost - morda sicer ni želenega donosa, je pa težko pričakovati da boš izgubil vse (ni pa nemogoče, samo verjetnost je res mala).
Je pa mislim pri skladih treba upoštevati še:
- izstopno provizijo (mislim da je 0,5 % do 100k)
- davčni ščit - načeloma se ti stopnja davka na kapitalske dobičke zmanjšuje z leti (iz 25 na 10% po 10 letih varčevanja) seveda pa moraš imet kapitaslki dobiček :)

Alternative:
Delnice - vsa jajca daš v eno košaro - pride državma lisica in razbije vse.
Zlato - ni veliko donosa (razen če bo vojna), izgube tudi ne
Kripto - visoki donosi, povezani z še višjimi tveganji (osebno poznam ljudi, ki so zaslužili ogromno (par) in tiste ki so popušili vse (mnogo njih))
ETF (indeksni sklad) - podobno kot skladi, prednost da so upravljalske provizije bistveno nižje, minus, v Sloveniji ni prodajalca, ni davčne olajšave.
Še moj glas za etf sklade - na dolgi rok edina pametna razpršena naložba!
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Kaj so etf skladi? Razlika med njimi in skladi, kot so npr zgoraj omenjeni NLB skladi? Lahko tudi kaki link (tudi angleško znam), samo da je v obliki "for dummies".
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Nekaj imam Petrolovih, sem pa v zadnjem letu nakupil precejšnje število Krkinih delnic. Dividende so slabe oziroma žalostno smešne. Nekaj evrov letno. Če je to naložba, naj me vrag pocitra!
Ja, res smešna naložba, kjer ti glavnica ostane (ni nujno dolgoročno sicer ;)) in še mali donos dobiš. Vsekakor je boljša naložba NLB skladi, kjer si v minusu :).
A tisti avto si že kupil ali ti ga je NLB požrl?
 
  • Všeč mi je
Reactions: dejan_ in Runo

Oakey

Majstr
3. feb 2016
818
493
63
Kot prvo ne paničari in ne skakaj iz enega sklada v drugega. Tudi sam imam zadnjih par let v dveh NLB skladih, zdaj smo trenutno dosegli nek vrh in verjetno bo sledil padec, vprašanje kako velik, morda bo trajal samo kratek čas. Na gibanje delnic glej kot na dihanje, ko napolniš pljuča moraš potem tudi izdihniti za nov vdih.
V delnicah ni nič gotovega, obstajajo samo verjetnosti in trenutno obstaja verjetnost za nekaj padca - pa ne zaradi strica v Beli hiši čeprav bi radi za vse slabo na tem svetu okrivili njega...ampak ko vsaj delno poznaš stvari kako potekajo ti je jasno, da je to samo njihova igra s čustvi vlagateljev. Odkar je bil izvoljen delajo paniko o zlomu borze in novi krizi za katero bo on kriv, pa se to nikakor ne zgodi. In zato iščejo nove in nove možnosti za povzročitev panike in beg vlagateljev iz naložb.

Borze moraš razdelit na različne sektorje in različna geografska področja.

Čisto na kratko kako jaz vidim:
- trenutno je ZDA v rahlem padanju, predvsem zato, ker je FED vztrajno dvigoval obrestno mero in je ni začel zmanjševati niti takrat, kot se je inflacija začela zmanjševat - to njihovo početje nima nobenega smisla, ker so šli mimo vseh pravil ravnanja z obr.merami. Kot da bi namenoma hoteli povzročiti malo krize zato, da bodo za vse na koncu krivili Trumpa. Skratka v naslednjih mesecih lahko pričakuješ postopno nižanje obrestnih mer kar bo čez čas spet dalo nekaj zagona gospodarstvu in pozitivnega vzdušja.
- ta trgovinska-carinska "vojna" ne bo več dolgo trajala, stvari se bodo počasi normalizirale čeprav Kitajska in ZDA uradno še vedno kažeta zobe v javnosti...v resnici pa se grejov ozadju tiho diplomacijo, ker je v interesu obeh držav, da stvari normalizirajo, še posebej na strani Kitajske ki bodo spet padli v recesijo če ne normalizirajo odnosov. So preveč odvisni od izvoza.
- odnosi ZDA z Rusijo in S.Korejo ne igrajo neke velike vloge
- veliko vprašanje predstavljata Iran in tudi naftni trg. Ta dva sta kar veliki spremenljivki, ki lahko vplivata na trge.

Je pa zanimivo tole s Trumpom in mediji...pred nekaj meseci je bil po njihovem mnenju Trump kriv za dvig vrednosti nafte, zdaj se je pa izkazalo, da je bil razlog v Rusih ki so prodajali onesnaženo nafto - ogromne količine. No zdaj je malo padla nafta, ampak zdaj bo morda spet Trump kriv zaradi Irana.

Če nujno rabiš denar, potem je zdaj dober moment za izhod. Seveda pa je tudi odvisno od tega kdaj si vstopil v sklade.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Runo

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113

hvala sicer, ampak še bolj za dummies. meni še osnove osnov niso jasne.

kakorkoli, sad pravi da je OP s temi skladi v minusu. notri je dal 40k€ 10 let nazaj, trenutna vrednost je 60k€. v teh 10 letih na banki ne bi dobil 20k€. Je vseh teh 20k€ njegovih, oziroma dobi sedaj ven denarja, če ga vsega ven vzame? Ker tako na prvi uč meni ni videti tako zelo porazno.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Jabe, če bi sedaj dvignil ta denar, bi plačal, mislim da, ne me držati za besedo, 10%. Na vsakih 5 let je obdavčitev manjša, po 20 letih pa mislim, da lahko denar dvigneš brez izstopne provizije. Ampak ta denar imam na strani za potomce, oziroma, če mi res kdaj zagusti (kot sem rekel, imam še druge prihranke + dobro penzijo). To je tudi zakonsko urejeno.

Šlo je zgolj za to, da sem v zadnjih mesecih v teh skladih izgubil kar precej denarja. Oziroma ga izgubljam. To me je morilo, sedaj pa so me vaši odgovori konkretno pomirili in marsikaj novega sem izvedel.

Res lepa hvala vsem!
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Ferdo
Nimam nlb skladov, ampak upravljalne provizije še nisem plačal.
Kot vem jo imajo drugi skladi "zapakirano" v VEP.
Skoraj vedno plačaš vstopne stroške (so kakšne akcije ko jih ni treba placat), pa pri nekaterih tudi izstopne. Upravljalse provizije v 17 letih še nisem plačal. Vsaj je za sklade. Jo pa plačaš za vodenje trgovalneg računa (če imaš direkt delnice in ne sklade) al kaj že.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Kakor tudi za menjavanje skladov znotraj iste družbe (v mojem primeru NLB)?
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Škoda da si prodal nepremičnino. V 10 letih bi lahko imel že vrnjeno investicijo če bi oddajal turistom preko aribnb. Nekje 10-15 let pa imaš investicijo nazaj, odvisno od lokacije. Naj omenim še, da je edino nepremičnina tista, ki ti daje konstanten mesečni prihodek, če dodamo še to da se cene dvigujejo z leti je to dobra investicija za otroke. V najslabšem primeru lahko živijo v njej...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in AvtoFun