K: robotska kosilnica

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.263
5.607
113
Naklona ni, bolj me zanima če je kaj razlike v kvaliteti košenja ?
In kako je s ostanki trave, je potrebno po košnji uporabiti vodno čiščenje, da nimaš po parih dneh 1 cm debele zelene obloge po spodnji strani in kolesih ?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.738
380
83
Drugače primerjava med Luba in Luba2:

Sam imam huso 435x AWD in če je le možno, ga parkiram, ko dežuje (razen kakih majhnih plohic).. Pač ne vem, tak mi je svetoval monter, je pa tudi rekel, da lahko kosi tudi v dežju)..
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

luka51

Guru
16. avg 2007
13.968
5.269
113
Košnja z robotom po mokri/vlažni travi podnevi (sedanje razmere, ki bodo trajale še vsaj 1 teden) plusi/minusi ?

Rezultati iz prakse me zanimajo, če je kdo testiral.
Imaš robota, da se sekiraš kak bo pa kdaj al zato, da nastaviš uro na začetku sezone in se pol preprosto ne sekiraš al je veter al dež al ni al je kaj pač je.
btk kako je vreme. Kupo si ga zato, da bo kosil brez, da se ti s tem obremenjuješ.
 
  • Všeč mi je
Reactions: damirj

damirj

Guru
9. maj 2012
4.908
2.131
113
Naklona ni, bolj me zanima če je kaj razlike v kvaliteti košenja ?
In kako je s ostanki trave, je potrebno po košnji uporabiti vodno čiščenje, da nimaš po parih dneh 1 cm debele zelene obloge po spodnji strani in kolesih ?

1cm obloge ni nič. Potem pa tudi, ko se posuši ščasoma dol pade samo. Drugo pa je, če te sekira kako kosilnica izgleda, ampak dvomim da jo imaš za razkazovanje po modni pisti.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.047
5.169
113
Moje vprašanje je, ali ima Luba podoben problemček, kot Seagway, da mora RTK postaja biti oddaljena od objekta vsaj 2m, še najbolje pa kar na strehi hiše? potem pa še; ali Luba kot kosilnica tudi mora imeti satelitski sprejem, da se sploh premakne iz hiške? Seagway vem da mora sama kosilnica videt satelite, drugače se ne premakne iz koče.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.370
2.456
113
še v SLO - ampak komaj
Torej v živo še nihče ni videl Lube ali Lube 2?
Mam jaz Luba 2 AWD 5000.

Hardware je dober, močne naklone zmore, najbolj me iebal “zrisati” meje na naklonu (hebi ga - ravno do pregiba ozr. malo čez moram kositi) - menda je zadnji update deloma rešil vodenje.
Presentilo me je, da je dokaj natančen, kljub temu mu ob robovih, ki mejijo na javno cesto, dodajam 40 cm varnostnega odmika, ker mi je dvakrat “dol padel”.
Aplikacija pa ima še veliko potencijala - sicer dela ima pa svoje muhe, kar se tudi odraža v avtomatiziranju.
Pa nabavi SIM, da boš lahko “upravljal” ko izgubi WiFi signal In tudi “varovanje”, če slučajno noge dobi..Sam se kupil 2 extenderja s AIMesh (ASUS), da bom celi vrt pokril, ker z navadnim poceni Kitajcem ni šlo (ne spravim ga v AP mode, a kljub enakemu SSID noče Luba na njega preklopit).

Največji manjko je “varnost” - mamina Husa, ko jo dvigneš brez PINa, se dere, da še mrtve zbudi - Luba pa bolj kot ne samo mijavka … - airtag je na poti in bo zmontiran v petek, kot dodatno “varovalo”.

Zaenkrat lahko priporočam. Bo pa verjetno redni servisni strošek menjava koles - precej mehka guma in zaradi logike precej “radira”.

Pa manjka integracija v HA - nekaj se rihta, a je vorašanje kdaj in ali bo.

Aja - urejanje “maj” (področji, ki jih naj kosi) gre samo na napravi sami (telefon via BT povezan) - sam bi si želel možnost urejanja v cloudu, kar pa dvomim, da bo pri Luba 2 sploh mogoče.
Najbolj se bojim, da bo firma ali šla hitro cugrunt ali bo enostavno nehal podpirati stare modele (videno pri Android telefonih “malih” kitajskih proizvajalcih, celo pri žalmiju ).
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.263
5.607
113
Varovanja v smislu "find my mower" (gps based) nima ?
Ali da dobiš obvestilo, če se nenadoma prestavi izven območja mapirane meje ?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.370
2.456
113
še v SLO - ampak komaj
Prvo ima (seveda z delujočo SIM, ki pa jo je zelo enostavno odstraniti - pri Husi do SIM sploh prideš ne), drugo še nisem sprobal. Tisto kar manjka je “drenje”, ki v 80% primerov tata odvrne od dejanja.

edit: popravek, ko mi je padel iz parcele, je prišlo obvestilo - a precej “nežno”. Moram pogledati ali na japri lahko kako nastavim, da se bolj agresivno oglasi, ko pride tako sporočilo iz določene aplikacije. Ko / če bo HA integracija bom tam urejal naprej.
 
27. jan 2022
4.926
1.805
113
Mam jaz Luba 2 AWD 5000.

Hardware je dober, močne naklone zmore, najbolj me iebal “zrisati” meje na naklonu (hebi ga - ravno do pregiba ozr. malo čez moram kositi) - menda je zadnji update deloma rešil vodenje.
Presentilo me je, da je dokaj natančen, kljub temu mu ob robovih, ki mejijo na javno cesto, dodajam 40 cm varnostnega odmika, ker mi je dvakrat “dol padel”.
Aplikacija pa ima še veliko potencijala - sicer dela ima pa svoje muhe, kar se tudi odraža v avtomatiziranju.
Pa nabavi SIM, da boš lahko “upravljal” ko izgubi WiFi signal In tudi “varovanje”, če slučajno noge dobi..Sam se kupil 2 extenderja s AIMesh (ASUS), da bom celi vrt pokril, ker z navadnim poceni Kitajcem ni šlo (ne spravim ga v AP mode, a kljub enakemu SSID noče Luba na njega preklopit).

Največji manjko je “varnost” - mamina Husa, ko jo dvigneš brez PINa, se dere, da še mrtve zbudi - Luba pa bolj kot ne samo mijavka … - airtag je na poti in bo zmontiran v petek, kot dodatno “varovalo”.

Zaenkrat lahko priporočam. Bo pa verjetno redni servisni strošek menjava koles - precej mehka guma in zaradi logike precej “radira”.

Pa manjka integracija v HA - nekaj se rihta, a je vorašanje kdaj in ali bo.

Aja - urejanje “maj” (področji, ki jih naj kosi) gre samo na napravi sami (telefon via BT povezan) - sam bi si želel možnost urejanja v cloudu, kar pa dvomim, da bo pri Luba 2 sploh mogoče.
Najbolj se bojim, da bo firma ali šla hitro cugrunt ali bo enostavno nehal podpirati stare modele (videno pri Android telefonih “malih” kitajskih proizvajalcih, celo pri žalmiju ).
Hvala; precej si mi pomagal z (ne)odločitvijo. Me vleče dokaj ugodna cena za tak naklon, ker majkemi za huso se ne stegnem 5 jurjev. Pa na 1000ko štartam ker imam kakih 700m2 za kosit, je pa velika večina kar lep naklon.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.370
2.456
113
še v SLO - ampak komaj
Saj je mene tudi cena povlekla ozr. mi je bila Husa predraga.Zaenkrat se zdi dobra odločitev - bo pa čas pokazal.

Preden kupiš 1000 - preveri koliko con boš rabil, ker je omejitev glede na 1000, 3000 in 5000.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.370
2.456
113
še v SLO - ampak komaj
Mojih 5 con - pa še eno moram vrisati.

Aja - Luba 2 omogoča za vsako “nalogo” nastavitev višine košnje. Nisem ziher katere Huse to omogočajo.
 

Priponke

  • IMG_0004.jpeg
    IMG_0004.jpeg
    376,2 KB · Ogledi: 22
27. jan 2022
4.926
1.805
113
Jaz realno lahko na dve/tri cone furam, enkrat pravokotnik 500 m2 z nekaj drevesi in grmi, potem povezava ene 20 x 1m in druga cona 4 x 10 m. Evo niti 600 ni vse skupaj.
V čem je sploh fora con?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.370
2.456
113
še v SLO - ampak komaj
IMG_0005.png


Skupaj neto (odšteti rumene) površine za kositi je slabih 1000 m2 ponpodatkih aplikacje. Malo dvomim v pravilnost izračuna … a vseeno bi mi bila dovolj 3000 (300 EUR beg vrgu za 5000 - ima se, može se :oops1::rolleyes:
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.370
2.456
113
še v SLO - ampak komaj
Jaz realno lahko na dve/tri cone furam, enkrat pravokotnik 500 m2 z nekaj drevesi in grmi, potem povezava ene 20 x 1m in druga cona 4 x 10 m. Evo niti 600 ni vse skupaj.
V čem je sploh fora con?

Jaz imam razdeljeno zaradi višine in ”pogostnosti” košnje. Imam dele, ki je “park” in dele, ki so “divji” - sem tudi na roke pač različno kosil.

edit: večja rumena področja so grmi, brajde in deli novo nasajene trave, “pikice” so tudi v živo “rumeni” - narcise ali kaki drugi šopi cvetlic. V 5tki sta dva otoka “divjega travnika”.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.047
5.169
113
Luba mojstri, lahko še samo info kako blizu bajte imate parkirano Lubo in kje imaste rtk anteno?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.370
2.456
113
še v SLO - ampak komaj
Poglej mojo sliko - rtk na robu terase v drugem nadstropju na stebru, višina glave kak meter pod slemenom.
Postaja pa 1,5 m od stene hiše, pod grmom in v original garaži. Sem se malo bal, da bo jamrala, a zaenkrat špila.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.263
5.607
113
gr69
Koliko je razdalja od rtk do robov parcel ?

Pri luba 2 naj bi bil wifi domet povečan iz 100 na 500 m.
Luba ima povsod wifi signal ?

Ne gre samo za golo površino, temveč tudi kako komplicirana oblika je, več je krivulj, več točk si mora kosilnica zapomniti, in več točk pomeni več spomina (ter več cpu časa, da se točke sprocesirajo).

Imajo posamezni modeli lube različno fizično količino spomina ali so omejitve bolj softverske ?
Sedaj ko je bil izbruh polarnega sija tudi v Slo, si opazil kakšne težave ?