Jutranje praskanje šip M:Ž

civil

Fizikalc
18. jul 2007
1.350
0
36
Citat:
Uporabnik predator pravi:
Citat:
Uporabnik kloshar pravi:
A še nikoli niste slišali, da je gift za mašino, da hladen avto na mestu laufa?
shocked-1.gif
buče buče, jaz s svojim jajčkom že več kot 100k km (trenutno jih je 218.000) vsako jutro počakam da mašina malo laufa, pa do sedaj nisem imel še nobenih težav. Imam pa 1.4 12v mašino in tisti kateri se spoznajo na Fiate vedo da je ta mašina ful občutljiva in rade volje hitro zariba.
Moje mnenje je da laufanje na mestu ne more bistveno vplivati na motor


Mislim da se gre za to da se mašina hitreje segreje med vožnjo kot pa na če dela na mestu.
Jaz vžgem avto, spucam šipe, nataknem ploščico pa grem ...
 

predator

Fizikalc
20. jul 2007
5.141
0
36
Ausland
no sej jaz tudi tako delam, ne čakam da se mi motor segreje na 90 stopinj.....jaz sem nekako tekst razumel kot da avto samo vžgeš in takoj greš...no tega jaz zjutraj skoraj nikoli ne naredim
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Ja , pa bo kar res od Klošarja taprava navedba..že dolgo časa je jasno, da se motor najhitreje segreje med delom..jaz sem to vedel , ampak me je nepremišljenost stala veliko denarja..to mi je uraden mehanik potrdil v avstriji..sem zalaufal mašino, mrzlo in do daske skoraj na 200..pa je utrgalo 1 izpušen ventil ..zračno hlajen motor.
bonk.gif




aja sem pozabil..poanta tegaje, da ko prižgeš motor, ne čakaš na mestu da se segreje-ker se zelo počasi..lepo se odpelješ z nizkimi obrati, toliko da se motor segreva ..
 
Nazadnje urejeno:

ginekolog

1.300. registrirani uporabnik
1. okt 2007
585
7
18
Citat:
Uporabnik kloshar pravi:
ksz

A še nikoli niste slišali, da je gift za mašino, da hladen avto na mestu laufa?
shocked-1.gif


Pa še v navodilih vam piše, da ko avto vžgete, takoj speljite.

sem slišal. Zaradi manjka vetra se bi naj začel kondenz nabirat nevemkje vse in nja bi škodilo mašini. Lahko kdo potrdi?
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Ne razumem točno, kaj želiš povedati. Dokler se mašina ne segreje, se je ne sme "stiskat", to je pa jasno znano. Kako se segreje - ali med prostim tekom ali pa med vožnjo, ni bistvene razlike. Med vožnjo se seveda segreje prej.

Je pa res razlika med zračno hlajenimi in vodno hlajenimi. Pri zračno hlajenih se motor začne hladit takoj, ko spelješ, pri vodno hlajenih pa šele, ko se ogreje na primerno temperaturo in termostat odpre pretok vode skozi hladilnik.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Daljši prosti tek motorja na mestu je škodljiv zato, ker lahko pride do izpiranja oljnega filma v valju z gorivom.



Poleg tega je motor narejen za delo pri normalni delovni temperaturi in mu predolgo (dejstvo je, da se motor hitreje ogreje med vožnjo z zmernimi obrati, kot v prostem teku) ogrevanje na dolgi rok škodi.



Poleg tega je prosti tek mrzlega motorja na mestu zelo škodljiv za okolje, saj takrat kat še ne opravlja svojega dela kot bi moral.



Če ne marate mraza, si kupite avto z ogrevanim volanom, ogrevanimi sedeži in električnim gretjem sprednje in zadnje šipe. Lahko vgradite bencinski vebasto (pod 500 evur za najbolj osnovni model ne bo šlo), če ste gorenjci, pa električni grelnik vode motorja (običajno je nekje 500W), ki v nekako 2 urah segreje vodo do 60 stopinj C, ki se ga s kablom všteka v navadno 220 V vtičnico, ki jo opremite s timerjem. Aja, vgradi se v blok motorja, na mesto čepa, ki je vstavljen za primer, da bi zmrznila hladilna tekočina. Strošek? 100-150 eur
cheer.gif




In za konec: je kdo pomislil, če je kak lažji način kako priti do avta kot to da suneš enega, ki te čaka pred blokom lepo ogret in s ključem v ključavnici?
evil.gif
 
Nazadnje urejeno:

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Citat:
Uporabnik ginekolog pravi:
Citat:
Uporabnik kloshar pravi:
ksz

A še nikoli niste slišali, da je gift za mašino, da hladen avto na mestu laufa?
shocked-1.gif


Pa še v navodilih vam piše, da ko avto vžgete, takoj speljite.

sem slišal. Zaradi manjka vetra se bi naj začel kondenz nabirat nevemkje vse in nja bi škodilo mašini. Lahko kdo potrdi?

Jah pravjo že. Sam a ni isti k. če se takoj usedeš odpelješ čez 100m pa čakaš 1min pred rdečo?? Boš avto ogašal, dokler ni segret??
 

boskosi

Fizikalc
4. sep 2007
1.423
1
38
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Poleg tega je prosti tek mrzlega motorja na mestu zelo škodljiv za okolje, saj takrat kat še ne opravlja svojega dela kot bi moral.

a ni to dokler se ne segreje na delovno temperaturo vseeno???
confused-1.gif
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.949
1.260
113
Citat:
Uporabnik Raven pravi:
KSZ..

Jaz tudi uiporabljam tekočinco za odzrzevanje šip.. SAmo imam problem,d a se mi šipe začnejo takoj rositi ko speljem...moram še kar dve tri minutke imeti brisalce vklopljene in vodo špricat na šipo, da kaj ven vidim med vožnjo..

Mate vi podobne probleme, ali se nobeneu ne rosi po špricanju šip?

Rosijo se ponavadi znotraj ne zuna. Zunaj ponavadi zmrzne
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
jah enim je vse težko....šipe pa so zadnja stvar ki jim pade na pamet da bi jih glancali.

jaz najprej vžgem avto pote pa se skobacam ven in postregam predbnjo (in če je treba) še stasnki šipi. Zadnje običjano ne (razen če grem na kako daljšo turo) in jo pustim da jo segreje grelec.

Brisalcev pa v takih primerih sploh en uporabljam ker jih samo uničiš...raje malo bolj podrgnem pa je mir.

(bi pa pomagalo če bi čez noč vrgel na šipo en karton..ampka enim je še to težko).
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Citat:
Uporabnik boskosi pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Poleg tega je prosti tek mrzlega motorja na mestu zelo škodljiv za okolje, saj takrat kat še ne opravlja svojega dela kot bi moral.

a ni to dokler se ne segreje na delovno temperaturo vseeno???
confused-1.gif

Ni vseeno, ker se na mestu dlje ogreva motor do delovne temperature kot pa med vožnjo. In tako v času mrzlega motorja (ko kat še ne dela popolno) dlje časa izpuščaš svinjarijo v zrak kot bi bilo potrebno.

Bolje definiraj vprašanje.

Pa še to: pri mrzlem motorju se del bencina kondenzira na stenah valjev in škoduje katalizatorju, torej laufanje na mestu iz zgornjega razloga spet ni dobro.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Pri meni v navodilih piše, da naj pri zagonu avtomobila pri nizkih temperaturah malo počakam in šele nato speljem.
 

mp_63

Pripravnik
30. jul 2007
480
0
16
Z duhom povsod...
Jaz pa avto vžgem, ga ritensko zapeljem iz nadstreška in se odpeljem
evil.gif

Sem pa tudi že drgnil, kadar avto čez noč ni doma. Pač spucaš vse šipe ročno, po stari ruski metodi s stragalom ali pa po moderni avtomatski matodi, s tekočino za brisalce ½odmrzneš½ sicer le prednje steklo
zmaga.gif
)
 

Mark

Pripravnik
17. avg 2007
850
5
18
Jaz tudi... Ven se more videt.. Vendar se mi večrat začne nabirat še notranji kondenz od dihanja... Dokler seveda ne začne pihati toplo!

Danes se mi je kljub temu, da sem imel pokrito nekaj čez steklo nabral gor led... Če se mi pa mudi pa spraskam samo prednje steklo, zadnje pa pustim in vklopim gretje, pravtako za ogledala pa se po poti odtalijo...

Včeraj sem bil popoldan v službi in sem moral še zvečer praskat
rolleyes-1.gif
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.949
1.260
113
Citat:
Uporabnik mp_63 pravi:
Jaz pa avto vžgem, ga ritensko zapeljem iz nadstreška in se odpeljem
evil.gif

Sem pa tudi že drgnil, kadar avto čez noč ni doma. Pač spucaš vse šipe ročno, po stari ruski metodi s stragalom ali pa po moderni avtomatski matodi, s tekočino za brisalce ½odmrzneš½ sicer le prednje steklo
zmaga.gif
)

Nalij sredstvo proti zmrzovanju not ne pa vodo
cheer.gif
 

Mark

Pripravnik
17. avg 2007
850
5
18
ksz... jaz imam not sredstvo proti zmrzovanju in še vedno zjutraj zmrzuje! Zato raje spraskam in čimmanj uporabim brisalce... Čeprav piše, da je kao do -34C, če pa daš pol vode pa do -17C... Jaz imam tak, pa ni res...Bo treba očitno še alkohol not nalit
grin1.gif
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Daljši prosti tek motorja na mestu je škodljiv zato, ker lahko pride do izpiranja oljnega filma v valju z gorivom.
In to zakaj,a oljna pumpa nedela ce se avto ne premika?
Citat:

Poleg tega je prosti tek mrzlega motorja na mestu zelo škodljiv za okolje, saj takrat kat še ne opravlja svojega dela kot bi moral.
Zakaj,a je katalizator gnan preko jermena?Kolkr je meni znani,ni.
Nevem to so bolj buce,vcasih mislim da je bilo to opozorilo zaradi avta v garazi in skodljivih plinov,mogoce to opozorilo gonijo se danes,al je pa res nek vecji pomen.