JEK 2

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.060
10.455
113
Mal včeraj gledal tarčo in se nisem mogel znebit občutka, kak nas bodo cepli... tole bomo vsaj 2x preplačali, posvečeni pa rdeče športake, vile in jahte.

Nisem proti JEK, ampak tole bo mesarsko klanje in rop pri belem dnevu. Pa samo kimali bomo. Faking šit.

Lahko kaj naredimo?

Če greš kalkulirat za ta denar bi 20 do 30 let elektriko na trgu kupovali, brez JEK. pol jo boš pa tak zapiral in spet stroški...
 
  • Všeč mi je
Reactions: hermann

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.439
859
113
Mal včeraj gledal tarčo in se nisem mogel znebit občutka, kak nas bodo cepli... tole bomo vsaj 2x preplačali, posvečeni pa rdeče športake, vile in jahte.

Nisem proti JEK, ampak tole bo mesarsko klanje in rop pri belem dnevu. Pa samo kimali bomo. Faking šit.

Lahko kaj naredimo?

Če greš kalkulirat za ta denar bi 20 do 30 let elektriko na trgu kupovali, brez JEK. pol jo boš pa tak zapiral in spet stroški...
Dobro so te nategnili...
Nič drugega ni bilo kot Vpitje Novinarskih Idiotov...
 

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.724
43
48
Valparaiso
Mal včeraj gledal tarčo in se nisem mogel znebit občutka, kak nas bodo cepli... tole bomo vsaj 2x preplačali, posvečeni pa rdeče športake, vile in jahte.

Nisem proti JEK, ampak tole bo mesarsko klanje in rop pri belem dnevu. Pa samo kimali bomo. Faking šit.

Lahko kaj naredimo?

Če greš kalkulirat za ta denar bi 20 do 30 let elektriko na trgu kupovali, brez JEK. pol jo boš pa tak zapiral in spet stroški...
Pri belem dnevu bo nateg in bo zraslo poleg nekaj vil z bazeni... Bolane provizije bodo pri posrednikih za robo.

Edino kakšna udarniška akcija kot v starih časih, da gradimo omladina.

Viktor gradi neke ruske verzije, mogoče bi se malo na vzhod obrnili ... če že vse na vzhodu kupimo

Preimenuj temo v JOK 2
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.053
4.033
113
Če bomo začeli gradnjo oz. proces za gradnjo v kratkem se bomo itak nategnili, ker jedrskih, ki se gradijo oz. so bile zgrajene v zadnjih 10-15 po svetu je bore malo in so vse prilagojene "naročnikom". Tako da koliko košta nov NEK noben ne ve, niti tisti ki ga bodo gradili. Edina izjema so tipski ruski ali kitajski reaktorji, ki pa jih zaradi političnih razlogov ne bomo gradili. Pri teh reaktorjih so cene dokaj fiksne in poznane in se da bolj malo pod mizo pokrast.

Druga stvar pri kateri se bomo nategnili je tehnologija, ker bodo najbrž izbrali zastarelo tehniko (prejšnja generacija jedrskih reaktorjev).

Skratka sam sem tudi pristaš jedrske energije. Po mojem mnenju bi morali bit NEK2 že zgrajen, vsaj 10 let nazaj. Ampak v trenutni situaciji žal ne vidim nobene dobre stvari v gradnji nuklearke "pod mus".

Glede tega koliko se tak energetski projekt splača je pa itak brezveze govorit. Izbruhne en vulkanček na islandiji pa bo SE neuporaben 5 let in bi se NEK2 pokril v par teh letih, lahko se zgodi nesreča na neki nuklearki (ne nujno da pri nas) pa se jo po par letih samo zaprlo, ali pa po drugi strani kitajci (ali pa kdo drug ki bi šel v gradnjo polja nukelark) potegnejo daljnovode oz. "energijovode" do evrope pa bodo cene šle proti nuli oz. ROI točke nikoli ne bo. NEK2 se bolj kot zaradi cene elektrike rabi zato da se ohrani vsaj delno energetsko suverenost tudi po zaprtju NEK(1).
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.439
859
113
Če bomo začeli gradnjo oz. proces za gradnjo v kratkem se bomo itak nategnili, ker jedrskih, ki se gradijo oz. so bile zgrajene v zadnjih 10-15 po svetu je bore malo in so vse prilagojene "naročnikom". Tako da koliko košta nov NEK noben ne ve, niti tisti ki ga bodo gradili. Edina izjema so tipski ruski ali kitajski reaktorji, ki pa jih zaradi političnih razlogov ne bomo gradili. Pri teh reaktorjih so cene dokaj fiksne in poznane in se da bolj malo pod mizo pokrast.

Druga stvar pri kateri se bomo nategnili je tehnologija, ker bodo najbrž izbrali zastarelo tehniko (prejšnja generacija jedrskih reaktorjev).

Skratka sam sem tudi pristaš jedrske energije. Po mojem mnenju bi morali bit NEK2 že zgrajen, vsaj 10 let nazaj. Ampak v trenutni situaciji žal ne vidim nobene dobre stvari v gradnji nuklearke "pod mus".

Glede tega koliko se tak energetski projekt splača je pa itak brezveze govorit. Izbruhne en vulkanček na islandiji pa bo SE neuporaben 5 let in bi se NEK2 pokril v par teh letih, lahko se zgodi nesreča na neki nuklearki (ne nujno da pri nas) pa se jo po par letih samo zaprlo, ali pa po drugi strani kitajci (ali pa kdo drug ki bi šel v gradnjo polja nukelark) potegnejo daljnovode oz. "energijovode" do evrope pa bodo cene šle proti nuli oz. ROI točke nikoli ne bo. NEK2 se bolj kot zaradi cene elektrike rabi zato da se ohrani vsaj delno energetsko suverenost tudi po zaprtju NEK(1).
Nobena zdajšnja Nuklearka, ki se gradi po svetu ni zastarela... Nek1 je Gen 2. Nek2 bo gen 3... Razlika je zelo majhna in to le v pasivni in aktivni varnosti (pač napredek na osnovi izkušenj, nič revolucionarnega).
Gen 4 pa lahko samo sanjate naslednjih 10-15 let, da bodo sploh dobile odobritev od EU regulatorja (pozabite na znanstvene in vojaške zadeve).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.053
4.033
113
V bistvu so vse zastarele, pač konzervativni pristop pa to. Ampak projekt "gradnje" nuklearke glede na trenutne trende traja 15-20 let in gradi se jih za obdobje 80 let, tako da je tem pogledu boljše malo pogledat čez planke trenutnih tehnologij. Torej pomislit kako konkurenčna bo nuklearka čez 50, 60, 70 let ko bo dejansko na "vrhuncu moči"?

Če se bo začel razcvet jedrske energije, in po mojem mnenju se bo, bo šlo na nove generacije reaktorjev prej kot si mislimo.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.439
859
113
V bistvu so vse zastarele, pač konzervativni pristop pa to. Ampak projekt "gradnje" nuklearke glede na trenutne trende traja 15-20 let in gradi se jih za obdobje 80 let, tako da je tem pogledu boljše malo pogledat čez planke trenutnih tehnologij. Torej pomislit kako konkurenčna bo nuklearka čez 50, 60, 70 let ko bo dejansko na "vrhuncu moči"?

Če se bo začel razcvet jedrske energije, in po mojem mnenju se bo, bo šlo na nove generacije reaktorjev prej kot si mislimo.
Gen 4 reaktorjev ne bo skozi regulativo še vsaj 10-15 let.... + tistih vaših 15 lat za gradnjo (ta se bo pa zagotovo zavlekla)

Stari Trotl Tlačnovodni reaktorji so daleč najboljša izbira. Tako po času gradnje, ceni, kot predvidljivosti življenjske dobe...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.053
4.033
113
Jah ne drži, poglej kaj je specifika za gen 4. Bistvene prednosti so bolj enostavna in hitrejša gradnja, 10x povečana varnost, 100x boljši izkoristek jedrskega goriva oz. delovanje z gorivom ki je v trenutnih reaktorjih že neuporabno (trenutni odpadki postanejo gorivo), končni jedrski odpadek je takorekoč nizkoradioaktiven (v dobi par 100 let postane povsem "ekološki") ... glede na to da so ti reaktorji že proof of concept v različnih oblikah je samo vprašanje časa kdaj bodo povozil stare dinozavre.

Trenutni gen3(+) so dejansko parni stroji kjer zelo neefektivno "kuriš" jedrsko gorivo da delaš paro in nič drugega.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.439
859
113
Jah ne drži, poglej kaj je specifika za gen 4. Bistvene prednosti so bolj enostavna in hitrejša gradnja, 10x povečana varnost, 100x boljši izkoristek jedrskega goriva oz. delovanje z gorivom ki je v trenutnih reaktorjih že neuporabno (trenutni odpadki postanejo gorivo), končni jedrski odpadek je takorekoč nizkoradioaktiven (v dobi par 100 let postane povsem "ekološki") ... glede na to da so ti reaktorji že proof of concept v različnih oblikah je samo vprašanje časa kdaj bodo povozil stare dinozavre.

Trenutni gen3(+) so dejansko parni stroji kjer zelo neefektivno "kuriš" jedrsko gorivo da delaš paro in nič drugega.
Tole s 4 gen je samo Wishful thinking vsaj za obdobje naslednjih 10-15 let + čas gradnje (beri minimalno 25-30 let do komercialne postavitve)... Do takrat bo gen 3 jedrska vsaj na 1/3 pričakovane življenjske dobe, če jo začnemo graditi v naslednjih parih letih (sem precej prepričan, da je verjetno ne bomo)

Gen 4 reaktor... Da, ob svojem času, ko bodo vsaj 2-3 obratovali v EU in bodo prve real life izkušnje... Če bo vse OK z Gen4 pa res ne vidim ovir zanje..
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.053
4.033
113
To o časovnici se bojim da bo res, zato sem pa tudi omenjal zastarelo tehnologijo. Ker mi bomo recimo v mandatu te vlade (če bo referenduim uspel) šli v NEK2 projekt, potem bo par let druga vlada ki bo to zamrznila, potem se bo spet pogovarjalo in dogovarjalo in izbran bo bil ponudnik v roku 3h menjav vlad, potem spet razne prekinitve zaradi naših ali pa kakšnih EU zelenih sporov ipd. Sama gradnja bo trajala vsaj 15 let ker se bo zahtevalo xx% domačih ponudnikov, ki itak ne bodo sposobni zagotovit robe in storitev. V času ko bo NEK2 narejen bo NEK1 že zdavnaj zaprt, s tem da bo NEK2 ob izgradnji v svetovnem merilu najbrž zastarel.

Rusi postavijo tipski VVER reaktor v 60 mesecih na ključ za znano ceno, kar ima naša država za zagotovit je parcela in komunalni priključki (aka daljnovod). Tako enostavno je tole če je interes in kar precej držav se tega poslužuje zadnje čase.

Skratka point je (če se vežemo na referendum) da bi glasoval ZA če bi se stvar začelo gradit v roku par let in če bi se za ponudnika oz. sam brand reaktorja izbralo enega od tipski reaktorjev s poznanimi specifikami (vključno s ceno). Zaradi mene ni treba da so rusi (ampak dejstvo je da na trgu ni zahodne firme ki bi to kar sem opisal omogočala). Ker se mi pa zdi da bo moj glas ZA (na sicer površinsko čisto generičnmo vprašanje) zlorabljen, bom pa resno razmislil ali bi bil res ZA.