jamranje gostincev

sass

Guru
1. sep 2007
5.218
857
113
Citat:
Uporabnik wacko pravi:

Kakor je meni znano je vožnja pod vplivom alkohola prepovedana... tudi nasilje se kaznuje. Imaš ti drugačne podatke o tem?
smirk-1.gif
Podobno kot pijan voznik lahko vozi, lahko ti kadiš v lokalu... kje je problem?

Ko bo vsak, ki pije pir v gostilni, zadnji deci zlil po meni, bom tudi jaz proti alkoholu... dokler pa jst zadržim alkohol zase, oni pa zase pa ne vidim problema.
se strinjam, komentiral sem samo francozov post, kjer pravi, da je alkohol popolnoma nedolžna stvar proti cigaretnemu dimu.
sicer pa je poanta vsega v zmernosti. če bi kadilci v lokalih samo občasno prižgali kak cigaret, bi bil zrak neprimerno boljši in tega zakona ne bi bilo, ker se nihče ne bi pritoževal. po drugi strani pa, kot praviš tudi ti, če bi v vsaki gostilni vsak pivec alkohola, polovico kozarca zlil vase, polovico pa na ostale goste okoli sebe, bi kmalu začeli razmišljati še o zakonu o prepovedi točenja alkohola v gostilnah
 

filantrop

Pripravnik
16. okt 2007
57
0
6
Poznam preveč konkretnih primerov, da me zavajanja z "milijonskimi izgubljenimi" davki, ne morejo prepričati..

Naprimer tale: znanec v najbolj produktivnih letih (trideseta) umrl za rakom na grlu. Razlog, kajenje.
Da ne omenjam, da je posledično ekonomsko opustošena njegova cela družina (trije majhni otroci), v kateri je zaslužil samo on in to ne ravno malo, česar pa zdaj ni več. Poleg njegove družine je na izgubi tudi družba, saj visoko izobraženi kadri ne rastejo na vsakem drevesu. To so skriti stroški, ki jih v svojih pristranskih izračunih nihče od kadlcev noče upoštevati.
 

BureKm

Fizikalc
27. avg 2007
1.219
0
36
www.pokerklub.si]www.pokerklub.si
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Saj sivo je bilo že v prejšnjem zakonu. In očitno se sivega nihče ni želel držati. Sedaj so po besedah nasprotnika zakona za to krivi inšpektorji in ne gostinci sami. Tako je sedaj prav, da je sedaj belo.
Se strinjam s prvima dvema stavkoma. Pa ti povej kdo je kriv, da se zakon ni izvajal? Gostinci, kadilci, država? In kdo je sedaj "kriv", da se zakon izvaja? Gostinci, kadilci ali država?

In še: misliš, da bi prihajalo do kršitev prejšnjega zakona, če bi država izvajala prejšnji zakon s tako vnemo kot novega?

Citat:
Uporabnik tis pravi:
Ad.1: Gostilne ne bodo propadle, propadli bodo morda posamezni barčki v katerih večinoma za mali denar delajo študentke/študentje. Če ti barčki propadejo bodo morda ti študentki/študentke, pod predpostavko, da potrebuejo denar, poiskali kakšno bolj umsko delo ali delo v poklicih za katere se šolajo. Na srednji rok to pomeni, da bodo takoj, ko se zaposlijo produktivnejši, kar bo na samo gospodarstvo (ali pa tudi za javni sekor) seveda pozitivno vplivalo. Morda se ti tega ne zavedaš a mladi, ki so med študijem delali v svoji stroki ponavadi nimajo problema z zaposlitvijo. Po drugi strani tisti mladi, ki so priložnostno ali redno delali po lokalih delo v svoji stroki najdejo težje.
Dobro napisano.
Težava ostanejo lastniki lokalov, ki postanejo brezposelni in določen del redno zaposlenih kelnarjev, ki pa verjamem, da ni velik.

Verjamem tudi, da bi študenti delali kaj povezanega s svojim področjem. Problem je, da jih veliko nima te možnosti. Študenti raznih elektro in računalniških faksov navadno ne delajo zašankom...se ti ne zdi?
Sicer pa bi to bila lahko debata za v novo temo.

Citat:
Uporabnik tis pravi:
Ad.2: Vsi vemo, da je pri nas v gostinstvu ogromno davčnih utaj (brisanje računov). Zato si upam trditi, da padec prometa ne bo znatno vplival na proračunske prihodke. Če upoštevamo, da DURS načrtuje uvedbo Srbskega sistema poročanja prometa pri gostincih lahko mirno trdimo, da se bo po uvedbi tega sistema poročanja promet zopet nenadno povečal in prav tako se bodo povečali davki. Seveda bo uvedba tega sistema zopet privedla do negodovanja gostincev a to bo druga zgodba...
Vse lepo in še lepše...pa vendar....kaj ima to veze z novim protikadilskim zakonom?
confused-1.gif


Torej en zakon vpliva na zmanjšanje proračunakih prihodkov, drugi zakon vpliva na povečanje. Ker predpostavljaš, da bo vsota teh dve vplivov=0, trdiš, da prvi zakon nima vpliva na proračun...
13.gif


Citat:
Uporabnik tis pravi:
Ad.3: Resnično upam, da se bo ta tvoja napoved uresničila saj to pomeni, da bodo ljudje kadili manj. In s tem bo država dosegla enega od ciljev uvedbe zakona. Posledično se bodo (sicer na srednji do daljši rok) znižali tudi stroški zdravljenja bolezni, ki so posledica aktivnega in pasivnega kajenja, kar bo izničilo negativne učinke upada prihodkov iz naslova trošarin.
Drži. Vpršanje, ki se tukaj pojavi pa je: ali trošarine pokrijejo stroške zdravljenja?

Citat:
Uporabnik tis pravi:
Citat:
Uporabnik BureKm pravi:
Seveda se denar drugače porabi, kjer pa:
1. Je lahko manjši ddv.
2. Se kupuje neslovenske izdelke in storitve. Dobiček se izteka v tujino.
3. Se troši počasneje. Ker pa je potrošnja tudi sestavni del BDP-ja, se ta posledično zmanjša.

Manjkajo ti osnovni ekonomski pojmi in tudi tvoje predpostavke so napačne. Kot verjetno veš tudi sam se pri nas tobačnih izdelkov ne proizvaja več. Torej gredo dobički že sedaj v tujino. In ne govorite o trošarinah, ki so pri nas smešno nizko - je pa res, da se počasi približujejo minimumom dovoljenim znotraj EU (trenutno so pa še pod minimumom).
Na drugi strani je znano, da kadi predvsem tisti sloj ljudi, ki že tako nima preveč denarja. Potrošnja se tako nebi nikakor preusmerila v neslovenske izdelke in storitve, saj bi velik del "prihrankov" šel za osnovne življenske potrebščine. Istočasno in zaradi istih razlogov se potrošnja (žal) ne bi upočasnila. Res je, da potrošnja vpliva na BDP a istočasno vpliva tudi na inflacijo (povečano povpraševanje zvišuje cene). Tako, da manjša potrošnja ne bi imela nujno negativnih vplivov. Glede na zadnje nepotrebne podražitve bi bilo celo smiselno izvesti tovrstni pritisk na trgovce.
Verjami, da mi osnove ekonomije ne delajo problemov.
43% trošarina je tebi smežno nizka? Res ne vem kaj je tukaj smešnega in kaj nizkega?
confused-1.gif

+ marža trgovcev + ddv ..to vse ostane v Sloveniji.

Sicer se je pa napisano nanšalo na trošenje v gostinskih lokalih. Oziroma če malo bolj razširim...link v mojem prejšnjem postu. O tej vrsti porabe govorim.

No, sam bi rekel, da kadi veliko (in kvantitativno gledano največ) srednji sloj. Določen del bi se sicer res hitro skuril za osnovne potrebščine. Veliko pa bi ostalo še za luksuzne in varčevanje.
Ne pozabi pa, da so osnovne potrebščine:
1. z nižjo stopnjo DDV-ja.
2. v veliki meri tudi tujega porekla. SIcer pa se sprehodi v Hofferja pa mi povej koliko slo. izdelkov si kupil. Ker je pa hoffer cenejši od Mercatorja je pa logično, da bo nizek sloj, kupoval v Hofferju.

Hja, seveda potrošnja tudi vpliva na inflacijo. Verjetno ti je pa jasno, da je nižanje inflacije tako, da načrtno znižuješ porabo v privatnem sektorju težka neumnost....ki pa jo je ta vlada sicer zmožna
evil.gif
 

filantrop

Pripravnik
16. okt 2007
57
0
6
Malo več občutka za razmerja vseeno ne bi škodilo.
6 milijonov € , ki naj bi državi "krvavo" manjkali zaradi manjkajočih davkov, pomeni za državo toliko, kot, če greš ti na en pir.
Za primerjavo, približno toliko stane podvozje od ene patrije (cena ene patrije, če se prav spomnim je 35 milijonov €).

Sicer je pa tudi to zavajanje, ker kadilci svoje doze zaradi zakona ne bodo bistveno, če sploh kaj zmanjšali in tako davki iz tobačnega vira ostajajo. Čeprav bi lahko bilo vsakomur z zdravo pametjo jasno, da bi bilo za vse veliko bolje, če iz tega vira sploh ne bi nič kapnilo v državno blagajno. (kapnilo, ker več kot za kapljico na državni ravni tudi ne gre)
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.218
857
113
Citat:
Uporabnik BureKm pravi:
Se strinjam s prvima dvema stavkoma. Pa ti povej kdo je kriv, da se zakon ni izvajal? Gostinci, kadilci, država? In kdo je sedaj "kriv", da se zakon izvaja? Gostinci, kadilci ali država?

In še: misliš, da bi prihajalo do kršitev prejšnjega zakona, če bi država izvajala prejšnji zakon s tako vnemo kot novega?
verjetno bi bilo res manj kršitev prejšnjega zakona, če bi država izvajala prejšnji zakon s tako vnemo kot novega. ampak definitivno ne bi bilo potrebe po trenutnem zakonu, če bi gostinci in kadilci upoštevali stari zakon v takšni meri, kot trenutno upoštevajo aktualni zakon.

Citat:
Uporabnik BureKm pravi:
Dobro napisano.
Težava ostanejo lastniki lokalov, ki postanejo brezposelni in določen del redno zaposlenih kelnarjev, ki pa verjamem, da ni velik.
tista tvoja špekuliranja o izgubi delovnih mest puščajo veliko prostora, lahko bi namreč razmišljal tudi v obratni smeri: ker ljudje zapravijo manj denarja v lokalih, jim ostane višek denarja, ki ga zapravijo drugje. če banaliziram, več zapravijo v trgovinah, bolj obiskujejo turistične kraje, toplice itd, kar vse vodi v potrebo po odprtju novih delovnih mest
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.129
12
38
Zakon so vsi krsili, vsaj vecina. Torej dajmo vsi danes fentat prvega, ki ga srecamo na ulici, itak ne bo haska in se nam ne bo nic zgodilo, saj nihce ne preverja upostevanja zakona. Festa!

Drugic, ciki so se prepoceni, dokler si jih lahko kupi vsak klinac, ki je na zavodu za zaposlovanje, studentarija in podobni.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.130
5.073
113
Nuku`Alofa
Citat:
Uporabnik sass pravi:
lahko bi se namreč tudi vprašal, koliko NEalkoholikov je žrtev v nesrečah, ki so jih povzročili alkoholiki

Ravno tako se lahko vprašamo koliko Nekadilcev je žrtev v prometnih nesrečah, ki jih zakrivijo kadilci ko iščejo/prižigajo cigareto ali otresajo žerjavico s svojih hlač in pri tem zavijejo v levo. "Iz neznanega razloga zavil levo" je lahko lep opis kadilca ki išče vžigalice in cigareto.

Primerjava med telefoniranjem med vožnjo in kajenjem med vožnjo?