Citat:
Uporabnik tis pravi:
Saj sivo je bilo že v prejšnjem zakonu. In očitno se sivega nihče ni želel držati. Sedaj so po besedah nasprotnika zakona za to krivi inšpektorji in ne gostinci sami. Tako je sedaj prav, da je sedaj belo.
Se strinjam s prvima dvema stavkoma. Pa ti povej kdo je kriv, da se zakon ni izvajal? Gostinci, kadilci, država? In kdo je sedaj "kriv", da se zakon izvaja? Gostinci, kadilci ali država?
In še: misliš, da bi prihajalo do kršitev prejšnjega zakona, če bi država izvajala prejšnji zakon s tako vnemo kot novega?
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Ad.1: Gostilne ne bodo propadle, propadli bodo morda posamezni barčki v katerih večinoma za mali denar delajo študentke/študentje. Če ti barčki propadejo bodo morda ti študentki/študentke, pod predpostavko, da potrebuejo denar, poiskali kakšno bolj umsko delo ali delo v poklicih za katere se šolajo. Na srednji rok to pomeni, da bodo takoj, ko se zaposlijo produktivnejši, kar bo na samo gospodarstvo (ali pa tudi za javni sekor) seveda pozitivno vplivalo. Morda se ti tega ne zavedaš a mladi, ki so med študijem delali v svoji stroki ponavadi nimajo problema z zaposlitvijo. Po drugi strani tisti mladi, ki so priložnostno ali redno delali po lokalih delo v svoji stroki najdejo težje.
Dobro napisano.
Težava ostanejo lastniki lokalov, ki postanejo brezposelni in določen del redno zaposlenih kelnarjev, ki pa verjamem, da ni velik.
Verjamem tudi, da bi študenti delali kaj povezanega s svojim področjem. Problem je, da jih veliko nima te možnosti. Študenti raznih elektro in računalniških faksov navadno ne delajo zašankom...se ti ne zdi?
Sicer pa bi to bila lahko debata za v novo temo.
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Ad.2: Vsi vemo, da je pri nas v gostinstvu ogromno davčnih utaj (brisanje računov). Zato si upam trditi, da padec prometa ne bo znatno vplival na proračunske prihodke. Če upoštevamo, da DURS načrtuje uvedbo Srbskega sistema poročanja prometa pri gostincih lahko mirno trdimo, da se bo po uvedbi tega sistema poročanja promet zopet nenadno povečal in prav tako se bodo povečali davki. Seveda bo uvedba tega sistema zopet privedla do negodovanja gostincev a to bo druga zgodba...
Vse lepo in še lepše...pa vendar....kaj ima to veze z novim protikadilskim zakonom?
Torej en zakon vpliva na zmanjšanje proračunakih prihodkov, drugi zakon vpliva na povečanje. Ker predpostavljaš, da bo vsota teh dve vplivov=0, trdiš, da prvi zakon nima vpliva na proračun...
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Ad.3: Resnično upam, da se bo ta tvoja napoved uresničila saj to pomeni, da bodo ljudje kadili manj. In s tem bo država dosegla enega od ciljev uvedbe zakona. Posledično se bodo (sicer na srednji do daljši rok) znižali tudi stroški zdravljenja bolezni, ki so posledica aktivnega in pasivnega kajenja, kar bo izničilo negativne učinke upada prihodkov iz naslova trošarin.
Drži. Vpršanje, ki se tukaj pojavi pa je: ali trošarine pokrijejo stroške zdravljenja?
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Citat:
Uporabnik BureKm pravi:
Seveda se denar drugače porabi, kjer pa:
1. Je lahko manjši ddv.
2. Se kupuje neslovenske izdelke in storitve. Dobiček se izteka v tujino.
3. Se troši počasneje. Ker pa je potrošnja tudi sestavni del BDP-ja, se ta posledično zmanjša.
Manjkajo ti osnovni ekonomski pojmi in tudi tvoje predpostavke so napačne. Kot verjetno veš tudi sam se pri nas tobačnih izdelkov ne proizvaja več. Torej gredo dobički že sedaj v tujino. In ne govorite o trošarinah, ki so pri nas smešno nizko - je pa res, da se počasi približujejo minimumom dovoljenim znotraj EU (trenutno so pa še pod minimumom).
Na drugi strani je znano, da kadi predvsem tisti sloj ljudi, ki že tako nima preveč denarja. Potrošnja se tako nebi nikakor preusmerila v neslovenske izdelke in storitve, saj bi velik del "prihrankov" šel za osnovne življenske potrebščine. Istočasno in zaradi istih razlogov se potrošnja (žal) ne bi upočasnila. Res je, da potrošnja vpliva na BDP a istočasno vpliva tudi na inflacijo (povečano povpraševanje zvišuje cene). Tako, da manjša potrošnja ne bi imela nujno negativnih vplivov. Glede na zadnje nepotrebne podražitve bi bilo celo smiselno izvesti tovrstni pritisk na trgovce.
Verjami, da mi osnove ekonomije ne delajo problemov.
43% trošarina je tebi smežno nizka? Res ne vem kaj je tukaj smešnega in kaj nizkega?
+ marža trgovcev + ddv ..to vse ostane v Sloveniji.
Sicer se je pa napisano nanšalo na trošenje v gostinskih lokalih. Oziroma če malo bolj razširim...link v mojem prejšnjem postu. O tej vrsti porabe govorim.
No, sam bi rekel, da kadi veliko (in kvantitativno gledano največ) srednji sloj. Določen del bi se sicer res hitro skuril za osnovne potrebščine. Veliko pa bi ostalo še za luksuzne in varčevanje.
Ne pozabi pa, da so osnovne potrebščine:
1. z nižjo stopnjo DDV-ja.
2. v veliki meri tudi tujega porekla. SIcer pa se sprehodi v Hofferja pa mi povej koliko slo. izdelkov si kupil. Ker je pa hoffer cenejši od Mercatorja je pa logično, da bo nizek sloj, kupoval v Hofferju.
Hja, seveda potrošnja tudi vpliva na inflacijo. Verjetno ti je pa jasno, da je nižanje inflacije tako, da načrtno znižuješ porabo v privatnem sektorju težka neumnost....ki pa jo je ta vlada sicer zmožna