Citat:
Uporabnik Odyssey pravi:
Vprašanej za KillaKHAN-a glede paradontitisa. Zgoraj levo med 6 in 7 se mi je v preteklem letu 2x pojavilo vnetje z krvavenjem. Osebni zobozdravnik me je napotil na slikanje in kasneje svetoval da obiščem paradontologa zaradi kroničnega parodontitisa.
Nekako sem nato v 14 dnevih zadevo odpravil in umiril z Paradontax zobno pasto. Sedaj po enem letu od tega pa sem spet začutil občutljivost na hladno/vroče v tem predelu dlesni in ter opazil da se mi je 7 zgoraj začela kar malce majat. Bolečine ni, zob je še nedotaknjen/ nezdravljen. Je že prepozno za zdravljenje glede na to da se zob že malce maje?
Lp
Nisem videl prej, bom odgovoril čez kako urco.
Ok, da začnemo po vrsti. Parodontax ni vredu, ker ne odpravi bolezni ampak samo zamaskira simptome. Sama pasta ni škodljiva, ampak glavni faktor pri zdravljenju vnetja dlesni je odstranitev oblog.
Najprej se je treba vprašat, zakaj imaš ti tam zadaj težave. Verjetno je tam eno mesto, kjer ti zastajajo obloge, ki ga ne moreš dobro očistit. To pomeni morda najprej zamenjat plombe/prevleke, da spet dobro tesnijo in zapirajo prostor. Ob tem se še dobro očisti to mesto, da se ustvari pogoje, ki jih ti lahko vzdržuješ. Če gre za kronični parodontitis je izjemno redko omejen na eno mesto. Ponavadi je takih mest v ustih več, ampak jih ti (še) ne opaziš.
Občutljivost na toplo/hladno je lahko povezana ali pa čisto nepovezana s tem stanjem. Pri parodontozi pride do umika dlesni in (kar je bistveno huje) kosti. Zobje pa so narejeni tako, da jih pred vplivom toplih in hladnih dražljajev ščiti sklenina. Sklenina se konča približno nekje na nivoju zdrave dlesni ali 1-2mm pod njo, takrat ko zob prvič do konca izraste v usta. Po površini se ta sklenina nadaljuje v zobni cement. Zobni cement nima takih lastnosti, ker ima čisto druge naloge (da veže zob z ligamenti v kost). In ko se dlesen in kost umakneta, se razgali cement. In takrat so zobje lahko občutljivi.
To je v primeru, da je parodontoza vzrok za občutljivost. Lahko pa je enostavno vnetje živca zaradi npr. kariesa pod/ob stari zalivki. V tem primeru je stanje čisto nepovezano s parotontozo.
Prepozno je redko. Je pa zadeva pri nas čisto premalo resno predstavljena pacientom, pa tudi ljudje sami se ne zavedajo težav, ker je to kronična bolezen, ki do resnih težav privede šele po recimo 20-30 letih (to pomeni ljudje stari 40 ali raje 50+).
Parodontoze ne znamo "pozdraviti". Znamo jo ustaviti na nivoju kjer je in to stanje dolgo vzdrževati. Obstajajo alternativne metode, ki lahko vrnejo nekaj kosti (odvisno od primera), ampak stanejo kar nekaj denarja. Eno je LANAP (poseben laser - cena sitnica okrog 60-80k eurov) drugo pa je operativno dodajanje umetne kostnine in prešitje z raznimi membranami. Oboje ni 100% predvidljivo.
Vsekakor pa je kot vedno odvisno od pacienta in (žal) njegove denarnice.
Jaz imam en tak lep "pregovor" - Vse se da, samo stane...