Citat:
Kako v Avstriji obračunajo s podjetji, ki svojim zaposlenim ne plačajo prispevkov? Jih pošljejo v stečaj?
Jih preganja tožilstvo? Vse to. Podjetje gre lahko hitro, v nekaj mesecih v stečaj, direktorja lahko kazensko preganjajo in mora za plačilo prispevkov tudi osebno jamčiti.»Načeloma je Avstrija pri prispevkih kar stroga,« pravi Johann Picej, davčni svetovalec iz Celovca, ki nam je tudi opisal, kakšen je postopek, če podjetje socialnih prispevkov ne plača.
picej-johann2-xx.1428604792.jpg.n.600px.jpg
Johann Picej, davčni svetovalec iz Celovca: Lastnik podjetja oziroma odgovorna oseba je v Avstriji tudi kazensko odgovoren, če prispevkov ne poravna. Za plačilo prispevkov mora odgovorna oseba tudi osebno jamčiti.
Zavarovalnice, ki jim podjetje dolguje denar za prispevke, po mesecu dni pošljejo opomin. Če plačila ni, zavarovalnica v dveh do treh mesecih lahko sproži stečaj podjetja. Lastnik podjetja oziroma odgovorna oseba je tudi kazensko odgovoren, če prispevkov ne poravna, za plačilo prispevkov tudi osebno jamči. Postopki lahko stečejo tudi hitreje, odvisno od velikosti podjetja. Če je podjetje večje, zavarovalnice ukrepajo hitreje, saj v nasprotnem primeru tvegajo, da si bo podjetje nakopičilo še večji dolg.Zadnje je tudi najpomembnejša razlika med Slovenijo in Avstrijo.
Če podjetje tri mesece ne plača prispevkov, je velika verjetnost, da jih tudi v prihodnje ne bo. V Avstriji taka podjetja zaprejo, preden se nakopičijo milijonski dolgovi, v Sloveniji pa smo v preteklosti dobili vegrade in viatorje in vektorje. V Avstriji poleg finančne policije in davčne uprave to urejajo tudi zdravstvene zavarovalnice same. Te so močnejše kot slovenski delovni inšpektorat ali finančna uprava. Inšpektorat je, kot ugotavljamo v sosednjem članku, v primeru neplačnikov socialnih prispevkov skoraj brez zob. V Avstriji ob neplačevanju prispevkov finančna policija dobi tudi enake pristojnosti kot kriminalistična policija. Lani je avstrijska policija zaradi neplačevanja socialnih prispevkov po podatkih njihovega finančnega ministrstva preganjala 313 ljudi. V zaporu ni končal nihče, dobili pa so pogojne zaporne kazni.
Tudi v Avstriji največ težav pri gradbincih
Čeprav je področje urejeno zelo strogo, pa vseeno tudi v Avstriji obstajajo podjetja, ki socialnih prispevkov ne plačujejo, pove podjetnik iz Avstrije, ki ne želi biti imenovan. »Predvsem se težava neplačevanja prispevkov pojavlja pri gradbincih. Kdor dobi kak večji projekt in na hitro potrebuje 50 delavcev, je že pri minimalni plači lahko hitro dolžan okoli 200 tisočakov dunajski WGKK (zdravstvena zavarovalnica). Načeloma pošljejo prvi opomin, potem pa v treh do šestih mesecih dobijo odločbo sodišča za izterjavo dolgov in pregon odgovornih oseb. Stečaj je neizogiben po najpozneje šestih do 12 mesecih,« pove sogovornik.
Terjajo vsak cent
Kot pravi sogovornik, ima Avstrija to zelo avtomatizirano. »Iz prve roke poznam primer, kako učinkovito deluje avtomatizem. Lahko si nakoplješ težave, če plačaš napačen znesek in si jim dolžan denimo 0,01 evra. Ne pustijo te pri miru, dokler ne plačaš.« V Avstriji socialne prispevke sicer nakazujejo zdravstvenim zavarovalnicam in tako tudi ni nekega centralnega sistema, iz katerega bi bilo razvidno, koliko podjetja dolgujejo.
Davčna uprava je prijaznejša
»Kar zadeva davčno upravo oziroma Finanzamt, pa je Avstrija solidno prijazna. Zaradi tisoč evrov te ne bodo poslali kar takoj v stečaj, ni pa dobro, da si jim dolžan,« pravi podjetnik iz Avstrije. A dodaja, da je odvisno, za kakšne davke gre, ter kakšne so višine neplačanih obveznosti. Velja pa, da se z davčno upravo v Avstriji da pogovarjati. Če ima podjetje težave in ne more odvesti davkov zaradi likvidnostnih težav, dobi denimo možnosti obročnega odplačila.