Hrvaška / bankomati / Maestro kartice

CLIO15

Guru
1. nov 2007
13.040
3.929
113
Pa v hiški zraven ali pa na posebni liniji enc .

Lahko pa prvo vzameš kartico , ko zapuščaš avtocesto napr.Zadar 2 Sparkiraš tam ko je za uslužbence. Kupiš ENC in hopa na cestninski plačaš z ENC jem, daš kartico in ENC inkasantu. Samo ne vem če še vedno rabijo 2 sata da novac legne na račun...
 

jendomen

Pripravnik
30. apr 2008
357
11
18
Domžale
Lp
Bil na NLB in mi je teta za okencem povedala, da je letos treba na Hrvaškem plačat 1% provizije, če dviguješ na bankomatu, ali pa plačuješ preko POS terminala v trgovini, minimalna provizija je 2 eur, pa vse do 21 eur
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Te je navlekla. Prodajalec ne sme zaračunati ekstra provizije primplačilu s kartico na POSu, oz. je ti nisi dolžan plačati. Pri nas so neke izjeme, ampak prinplačilu državnih taks (nadomestilo za uporabo cest, itd). Pri plačilu blaga in storitev v trgovini ali gostinskem lokalu pa se račun in znesek bremenitve ne smeta razlikovati. V tem primeru stroške provizije nosi prodajalec.
Meni se še ni zgodilo (pa verjamem da večini), da ko nekaj plača v tujini z BA/Maestro kartico da potem dobi na izpisku še dodatno postavko 'Nadomestilo za plačilo'. Drugo pa je pri dvigu gotovina na POS/Bankomatu, kjer plačaš 'nadomestilo za dvig gotovine'. Verjetno je POS mišljen na banki (ravno prejšnji dan videl, kako je tujec na banki hotel dvigniti gotovino z kartico, pa je šel v enoto banke in so potegnili kartico čez POS...)
 

kwa

Fizikalc
8. avg 2007
1.088
0
36
...zadnji...

kaj pa dvig na banki z Maestro...

se pravi, a lahko grem na banko za šalter in dvignem 1000€ (v Kunah) iz svojega računa?... provizija?
iz plačilnih kartic vem da se da dvignit, zanima me dvig iz računa z Maestro kartic...
 

bigMIKE

Majstr
19. mar 2012
1.260
152
63
Iz pve roke: na bankomatih je dvig gotovine lahko zelo drag - dvig Maestro, preden dobiš denar ti napiše na ekranu kakšen je menjalni tečaj. In ta variira od 6.9 do 7.2 kune za EUR, kar pomeni da si odščipnejo kar orenk provizijo. Res pa je, da 5km naokoli ni bilo drugega bankomata, ta ki je bil je bil od zagrebške banke (če ma to kaj veze).
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.532
68
48
Kranj
Od kdaj pa to? Do sedaj je na bankomatih vedno veljal referenčni tečaj, ki je bolj ugoden od menjalniškega vendar si potem ob plačilu provizije prišel nekako na istega kot je v menjalnici (oz. banki pri nas)
 

bigMIKE

Majstr
19. mar 2012
1.260
152
63
Dol grem samo še s kunami kupljenimi pri nas. Glede na to kaj se mi je dogajalo letos (v hotelu ni bilo možno plačat z kartico EUROCARD, kriv za to ni bil kao noben, ne izdajatelj, ne njihova banka, mene je samo fejst koštalo telefoniranje naokoli).

Letos sem nad njimi razočaran, in so sposobni delat samo še z gotovino.

Račune pa tako pridno pišejo na POSe, da nism vidu ama nobenega na roke napisanega. Očitno inšpekcija dobro deluje.