HP Microserver

x1500

Zelenc'
13. jun 2008
11
0
1
Živjo!

Kupil sem tale mali server (N40L, 2 Gb RAM), predvsem zaradi odprtih možnosti, ki jih ponuja, pa me zanima kakšne izkušnje/konfiguracije kaj uporabljate tisti, ki ga imate ali pa se s tem področjem kaj ukvarjate. Imam tudi nekaj vprašanj, preden si ga dokončno postavim oz. uredim, pa bi prosil za kakšno mnenje nasvet.

1. RAID - kateri RAID pripopročate: tega, ki je že HW vgrajen ali kakšno SW možnost (spodaj nekje sem bral, da je SW celo boljša možnost)? Imel bi RAID 1.
2. RAID - je pomembno, da je velikost diskov enaka? Npr. 4x1Gb ali 2x2Gb in kasneje dodam še 2x2Gb
3. Kateri OS priporočate? Malo sem se že igral s FreeNAS, NAS4Free. Mogoče OpenMediaVault ali MS Home server ali kaj podobnega? OS bi poganjal iz USB-ja, bolj se nagibam h kakšni free (Linux) verziji, kot MS...
4. Ali kateri od zgornjih OS podpira samodejni backup delovnih postaj v mreži. Rad bi imel namreč urejen samodejni backup ob določenih dnevih...
5. Server bo imel vlogo tudi media serverja (filmi, muzika, slike preko mreže na TV). Tu imam nekaj izkušenj z Windows okoljem (npr. Universal media server je kar ok), v FreeNAS je tudi DLNA server, ki načeloma dela. Je na razne open NAS OS-e možno doinštalirati kakšnega 3rd party, npr Universal media server?
6. Dostop od zunaj je tudi pomemben. Tu verjetno kakšnih posebnosti ni, postaviš ftp ali web server in je?
7. Kateri file system priporočate (če to ne bo NTFS)? Je to sploh pomembno? Berem o ZFS...
8. Trenutno imam not 2 GBb RAM (ECC) in če se bo pokazala potreba bom dodal še 2 Gb. Lahko dodam navaden RAM?

Taka in podobna vprašanja se mi porajajo, pa bi prosil za kakšen nasvet, izkušnjo, dobro prakso
smile-1.gif


Lep vikend!
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Jaz imam tudi N40L z enako konfiguracijo, zraven pa je bil še 250GB disk (verjetno si ga ti tudi dobil). Na njem imam naložen Ubuntu Server 12.04 LTS (64-bitni). Zraven priloženega diska pa sem dokupil še en 2TB disk in 16GB USB ključek, ki ga imam priklopljenega na interni USB port, na njem pa je naložen operacijski sistem.

Na tavečjem disku imam SWAP particijo (tega ni pametno imeti na USB ključku), naredil pa sem še eno 250 GB particijo in jo dal v RAID 1 z manjšim diskom. Preostali prostor je navadna (ne-RAID) particija.

Da grem kar na vprašanja:
1. Jaz uporabljam softwarski RAID v operacijskem sistemu, ker imaš nad njim malo več kontrole.
2. Velikosti diskov niso pomembne, gleda se velikost particij. Je pa fino da imaš prostor porazdeljen na čim manj delov. Recimo če boš dal 2x1TB v RAID 1 in čez čas dokupil še 2x1TB v RAID 1, boš imel dve particiji po 1TB. Če bi v štartu kupil 2x2TB pa bi imel ves prostor na enem mestu. Sicer če imaš 4 enake diske, jih lahko prerazporediš v RAID 10 in s tem dosežeš da je vse na enem mestu (samo to so potem že komplikacije).
3. Odvisno koliko poznaš kateri OS. Če si vešč linux okolja, potem izberi to. Če ne pa kakšen NAS operacijski sistem, ki je verjetno lažji za konfigurirat (govorim na pamet).
4. Samodejni backup ni odvisen od OS na strežniku, temveč od OS na delovnih postajah. Jaz na windows mašinah uporabljam kar windows backup da mi shrani sistemsko sliko na mrežni disk. Lahko pa uporabiš tudi kakšne druge programe za sinhronizacijo datotek (recimo SyncBack ipd.)
5. Za file strežnik je navadno uporabljena samba (če boš dostopal z windows okolja), za TV pa si še dodatno naložiš kak DLNA strežnik. Na linuxu imaš možnosti skoraj neomejene za FreeNAS pa ne bi vedel (ampak verjetno ni kaj preveč drugače)
6. Za dostop od zunaj imaš več možnosti. Navadni FTP jaz ne bi uporabil, saj ni zaščiten. Če že, potem SFTP ali FTPS. Web strežnik tu mogoče ni najbolj primeren. Lahko pa si kreiraš VPN strežnik in preko VPNja dostopaš do samba strežnika.
7. NTFS na ne-windows mašinah je praktično no-go (branje deluje je OK, pisanje nekoliko manj). Jaz imam EXT4 FS, glede ZFS pa bi rekel da je precej eksotičen FS. Je pa praktično edini, ki dela checksume podatkov še na nivoju FS (BTRFS gre menda tudi v tej smeri, ampak še ni končan).
8. Meni je 2GB čisto dovolj RAMa. Pred nakupom več pomnilnika predlagam da počakaš in vidiš če ti bo 2GB res premalo. Ne smeš gledati na porabo RAMa, ampak na porabo SWAPa - linux namreč teži k čim večji izkoriščenosti RAMa (free RAM is wasted RAM). Šele ko ti začne SWAPati po disku, potem veš da imaš premalo pomnilnika. Če pa boš že dokupil RAM, pa vzami ECC. Razlika v ceni je mislim da zelo majhna, funkcionalnost ECC pa je priceless
grin1.gif
Na mimovrste imaš 4GB DDR3 ECC modul za ~30€.

Še glede velikosti USB ključka za operacijski sistem... Sam sem bil v dilemi med 16GB in 32GB, zdaj pa ti lahko povem da imam 16GB ključek zaseden le 11%
rolleyes-1.gif


Drugače pa sem s strežnikom precej zadovoljen. Sheranje datotek preko gigabitne lokalne mreže leti s polno hitrostjo (~120MB/s), ozko grlo pa so dejansko diski odjemalcev (5400rpm laptop diski so pol počasnejši, max hitrost sem stestiral na SSDju).
 

x1500

Zelenc'
13. jun 2008
11
0
1
Hvala za tale izčrpen "prispevek"
smile-1.gif


Glede RAID bom moral še malo naštudirati in se potem odločiti kaj in kako bom zvezal skupaj. Nisem vedal, da daš lahko v RAID tudi le particije, sem bil prepričan, da le cel disk ali pa nič. tako, da tale tvoja opcija z 250 Gb v RAID + ostalo v ne-RAID tudi ni slaba ideja. V RAID-u bi imel itak le osebne dokumente, slike itd., da jih slučajno ne izgubim. Ali mogoče veš, kako je z RAID diski v primeru, ko pride do kakšne napake na OS-u in se ti OS/sistemski disk ne pobere več? Lahko potem disk enostavno vtakneš v drug PC ali pa narediš Live CD boot in normalno dostopaš do podatkov?

Berem pa glede diskov, da npr. WD green niso primerni za NAS (nekaj v povezavi s parkiranjem glav) in je bolje uporabiti RED serijo ali npr. Seagate. Imaš kaj izkušenj s tem? Jaz bi dal notri kakšne varčne (torej počasne), ker ne bom poganjal performančno zahtevnih aplikacij...

Glede OS-a je tako, da imam največ izkušenj z MS, sem se pa tudi z Ubuntujem že parkrat igral (grafični vmesnik!). Trenutno imam siccer kar W7 pro gor in če dobro pomislim, bi tudi s tem lahko shajal. Če te prav razumem, ga ti poganjaš s ključka, SWAP pa imaš na disku? Je to pomembno? Lahko pride do kakšnih težav, če bi bimel vse na ključku? Za NAS4 free npr. celo svetujejo, da se ga poganja iz USB-ja, da ti sistemski disk ne zaseda enega traya za data diske.

VPN dostop bi bila še najbolj varna opcija, verjetno... A je to servis, ki ga vklopiš v Ubuntu/Windows ali je to ločena aplikacija, ki se namesti v OS? Lahko potem dostopaš tudi iz Androida, verjetno s kakšnim VPN klientom? Oz. kakšne so sploh opcije za "mobilni" dostop (streamanje, UL/DL datotek...)?

Berem tudi o raznih BIOS nadgradnjah, ki ti omogočajo neke dodatne funkcije. Si kaj razmišljal v tej smeri? Jaz sicer sem, ampak odkar sem skoraj pokopal eno mašino zaradi nadgradnje BIOSa (reševal z zunanjim USB disketnikom!), na te stvari gledam precej bolj pragmatično in se držim načela "If it ain't broke, don't fix it"
smile-1.gif


Vidim, da sem spet natresel kup vprašanji... saj če se ti (ali pa še komu) ne da pisati, ni treba, bom sigurno s "Trial and error" načinom prej ali slej prišel do odgovorov
smile-1.gif


Lep dan!
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Glede na tvoje spraševanje vidim da nisi povsem vešč uporabe naprednih računalniških zadev.

Če bi rad imel samo domači "file & multimedia" server potem si namesti FreeNAS OS ki se namesti dokaj enostavno (parkrat klikneš next) in potem zadeve urejaš preko WEB vmenika. Mislim da omogoča vse zadeve ki si jih opisal.

SW RAID lahko delaš na ravni particij, ni nobene težave. Freenas ti omogoča gradnjo RAID polj v WEB vmesniku, tako da je dokaj enostavno.

Če ti crkne sistem lahko diske daš v drugo mašino (frenas oz. večina *nix OSjev) in jih ponovno uporabiš (podatki ostanejo).

Če ti je NAS pomemben da dela 24/7 potem daj noter diske ki so namenjheni delu nonstop (serverski oz. namenski NAS diski), če rabiš samo doma po par uric potem je to nesmisleno in lahko daš kar najcenejše WD Green. Ti diski so pač namenjeni nizki porabi in v času ko niso v uporabi gredo v posebna "sleep" stanja kjer je poraba še manjša.

Sistem lahko poganjaš s USB kjučka ker se po postavitvi nanj razen konfiguracij skoraj nič ne piše in ni težav. Tudi SWAP je lahko na USB kjučku (flash pomnilniki niso sicer idelan nosilec za swap ker ima taka particija ogromno pisi/brisi operacij) ... ali pa ga sploh nimaš (sploh če imaš namen dokupit ram, pa že 2GB je za osnovni NAS več kot dovolj)!

V freenasu imaš en kup možnosti za sharanje datotek in na večini naprav imaš podprto opcijo za vsaj eno od opcij. Torej lahko uporabljaš tudi na androidu, maš en kup programja za dostop do remote virov.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Bom odgovoril tisto kar še mislim da ni bilo...

BIOSa ni potrebno posodabljati, niti še ne obstaja novejši upgrade (vsaj pred mesecem dni je bila verzija BIOSa iz škatle up-to-date). Neuradnih verzij BIOSa pa jaz ne bi gor dajal.

Do VPNja lahko dostopaš tudi z Android telefoni/tablicami in ostalimi napravami, ki podpirajo VPN povezave (bolj ali manj vse). Na windowsih je VPN strežnik že vgrajen, na linux pa moraš inštalirati program (recimo OpenVPN - mogoče ima FreeNAS to že vključeno).

Disk pa kupi en normalen (green serije niso za v strežnik). Ko sem kupoval 2TB disk je mislim da bil Seagatov najcenejši, bere pa z nekje 200MB/s.

V primeru da kak disk crkne, pa ga sistem odstrani iz RAID polja, le-to pa še vedno normalno deluje (edino redundance več nimaš dokler ne vstaviš novega diska). Takšna obvestila o "izrednih" dogodkih dobiš celo na mail, edino nastavit si moreš pravilno.

Za začetek mogoče res najboljše da poskusiš s FreeNAS. Sistem daj na USB ključek in najprej prvo vse poinštaliraj, šele na to pa vstavi trde diske v kišto in ustvari RAID polja. SWAP lahko načeloma pustiš tudi na ključku, verjetno se itak sploh ne bo uporabljal tako da ni panike da bi USB ključek "izrabil". Če pa bi ga že, pa si izrabil itak samo SWAP particijo, ostali podatki bi morali ostati.
 

x1500

Zelenc'
13. jun 2008
11
0
1
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Glede na tvoje spraševanje vidim da nisi povsem vešč uporabe naprednih računalniških zadev.
Ja, področje je tako, da če se s tem ne ukvarjaš profesionalno, skoraj ni druge možnosti, kot da se učiš takole, kot "samouk"... In takile forumi zelo pripomorejo k hitrejšemu učenju
smile-1.gif


Hvala obema za nasvete in mnenja! Se ob priliki spet kaj beremo.

Lep dan!
 

BigPoppa

Majstr
19. jul 2007
1.287
351
83
Drugače pa lahko namesto usb-ja uporabiš peti trdi disk, ki ga vgradiš namesto cd-roma.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Saj vprašanje če bo sploh zapolnil vse 4 mesta za diske. Sicer pa se da v microserver spraviti tudi 9 diskov
tongue-1.gif


Eden gre v prazen prostor pod optično enoto:
microserver_5th_3tb_installed_1.jpg


Potem pa še 4x2.5" namesto optične enote. Skupno torej 9 diskov (5x3.5" in 4x2.5").
microserver_fully_populated.jpg