Honda SH150 ne vžge

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Prosim za ideje kaj lahko poskusim naredit, saj potrebujem stvar za šiht serviser pa trenutno ni na voljo.

V petek mi je ko sem se ustavil na semaforju crknil motor. Ni bilo prvic, niti tisti dan. Motor je bil fajn ogret, ne hladen. Vsakic ko se je to zgodill prej sem nekaj casa verglal pa je spet vžgal. V petek je pa dokoncno crknil. Se prakticno vsakic mi je ugasnil ko sem se ustavil na semaforju, enkrat mislim da je bilo med voznjo ko sem po pospesevanju "stopil" s plina. Motor je 4t. Žre ogromno olja odkar sem ga kupil slabi dve leti nazaj. Letnik je 2005, kilometrov cca 65000. Olje tankam dvakrat tedensko po par dcl.

Nekdo je rekel da je morda zamasen oddušnik? Ali kdo ve kakomto poskusim spucat? Na yt je en dober video, brez komentarja sicer, kjer tip razdre velik del motorja.

Kontakt motor da, štarter tudi dela. Nekak se obrača ampak vzge pa ne.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Nisem še nič sprobal.. Štart spreja nimam, takoj jutri ga grem kupit. Našpricam ga kam, v cev za zračnim filtrom?

Za iskro lahko snamem svečko in kar na suho probam vžgat motor in da vidim če bo iskra?

Kako stestiram kompresijo?

Vse bom sprobal, samo malo navodil rabim.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Vzameš filter dol in pihneš startspreja malo not. Ne pretiravaj. Če vžge maš problem z gorivom.
Svečko vzameš ven in nasloniš na glavo. Ne dotikaj se je ko verglaš, ker te lepo poboža.
Za kompresijo rabiš orodje.
Ampak glede na to, da pije tolko olja bi rekel, da bo v vsakem primeru treba odpret motor. Tudi če je vzrok za nevžiganje kaj drugega.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Jutri grem po start sprej in kljuc za svecko. Kupil bom kar se novo svecko zraven. Kako izvem katero potrebujem? Pa kolk mm kljuc, ce slicajno ves?

Preveril sem nivo hladilne tekocine in je ok. Torej plan je da jutri najprej sprobam s start sprejom. Potem pogledam ce je iskra na svecki. Ce ce bo nic od tega je YT video kako se preveri vbrizg bencina motor. To bi pomoje se znal razstavit,sedez sem ze snel in je vidna pumpa. Pa zamasena cev za srkanje bencina v rezervoarju.

A je se kaj kar lahko pregledam doma?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Če imaš težave z vzigom toplega motorja...sta 2 zadevi lahko!

1) rabiš naštelat ventile

2) CDI enota je fuč....

Za 2) ko ti bo vroč crknil....odšravfaj takoj svečko....nasloni na blok motorja in verglaj....če vroč motor nima iskre (ko se shladi pa jo ma).....potem je CDI (cinšpula)
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Ko rečeš "težave z vžigom toplega motorja".. To velja tudi če gre za en vžig pri naprimer 50, 60, 70 vžigih na dan? Pa niti ne vsak dan.

Zdaj itak ne vžge niti hladen. Takrat ko je crknil ne bil topel.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Na štart sprej ne vžge.. Svečka je zelo zamazana ampak nekaj življenja je dala. Seveda pa sam niti ne vem kako naj bi normalno delovanje izgledalo. :( Prilagam sliko svečke:





Jaz grem zdaj po novo svečko.. Kakšen nasvet kako se novo najlažje nazaj zašravfa?? Nežno sem staro poskusil obrniti nazaj noter pa ne prime!
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Maš pa poplavo z oljem....mastnejša :) k na 2T motorju....

Navoji zgledajo ok....

Probaj jo zavrtet kontra (kot da odšravfujes...da se navoji ujamejo (naredi "tk") pa potem zašravfaj.....
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Okej mam novo svecko, grem dam. Strah me je da bi kej pobral navoje na glavi motorja z vrtenjem. Pa sem zelo nezen. A morm kej namazat navoje na svecki preden dam novo v motor?

Kolk se zategne svecko, mam tut momentni kljuc.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Motorje vžgal... Svečko sem zategnil na roke in potem se nežno s ključem.

Nekaj dima vidim iz auspuha ko dam gas, mogoče od tega da sem tono bencina našprical v motor ko sem ga probaval vžgat v petek? Grem zdej na šiht z njijm, upam da ne bo spet kje crknil. 9 kilometrov sem ga porival v petek. :/
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Na tvojem mestu bi mel v žepu s sabo še kako svečko ali 2...pa ključ za menjavo!

Pr tok olja (ogljika) ti slej al prej naredi most na, svečki in pole ni iskre
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Motorje vžgal... Svečko sem zategnil na roke in potem se nežno s ključem.
Če je konus tesnilo 1/16 obrata. Če je tesnilo, ki se deformira pa pol obrata. To mislim z ključem potem ko si na roke.

Pa motor odpri ker tu maš resno težavo zadaj. Samo se ne bo zrihtalo. Najverjetneje bo vedno huje.
 

H19ED

Guru
30. jul 2022
2.487
2.040
113
Pa motor odpri ker tu maš resno težavo zadaj. Samo se ne bo zrihtalo. Najverjetneje bo vedno huje.


Tudi sam sem takšnega mnenja, toliko olja mu NE sme piti. Tudi na svečki se vidi, da mu gre preveč olje v cilinder. Sumim batne obročke, tak da generalka na vidiku. Rebuild kiti so med 150-200€ + drobnarija.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
Jaz bi pa reku tesnila ventilu... In umazanija na ventilih... K da obrocke skuri, more bit neki hudo narobe... Ali brez olja ali brez hladilne tekocine... Bi se mogu motor fajn pregret...
 

H19ED

Guru
30. jul 2022
2.487
2.040
113
Tudi to je opcija, če že odpiraš motor, potem se splača narediti komplet generalko. Ni nek ogromen strošek...
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Okej, ful olja pije motor že odkar ga imam. Saj ima 65 na števcu, pa ker je uvožen iz IT pred leti lahko da je še prevrten. Torej za skuter kar konkretne številke, verjetno čez 70k. Sem pa prvo svečko skuril po cca 15k kilometrih odkar ga imam. Zaenkrat ga ne morem odpirat ker nimam serviserja. Lahko kdo koga priporoči v Ljubljani, pa da ne bom čakal po en mesec da uredi stvar? Motor rabim za šiht.

Hladilna tekočina sicer je v rezervoarju, sem včeraj pogledal. Zdej če pravilno kroži okoli pa ne vem. Mogoče so batni obročki, kaj pa vem. Motor je bil že kdaj z manj olja kot bi hotel, na terenu. Ubistvu je bila palčka skoraj brez olja pri preverjanju. Če sem motor malo okol stresel ali prižgal se je seveda spet pokazalo olje ampak to ga ni ravno veliko.

Tako odpiranje motorja in servis verjetno ni glih v dometu domačega serviserja, ane? Takega ki je pravkar prvo svečko zamenjal. :) Sicer sem pogumen ampak ne bi česa še bolj pokvaril.

Tole so batni obročki?
Rebuild kit je tole? https://www.ebay.co.uk/itm/313988116738

Katero tesnilo ventilov je to, pek007?

Danes sem naredil cca 130km brez težav. No, enkrat je spet ugasnil ko sem s ful hitrostjo na hitro ustavil pred rdečo lučjo, pa ga je kar zmanjkalo. ;) Drugače pa ok..
 

H19ED

Guru
30. jul 2022
2.487
2.040
113
Če nisi tehnični tip, ti odsvetujem takšne posebe. Bolje najdit dobrega mehanika, res da ti bo hiter kasiral 100-200€ za delo, ampak bo kvalitetno narejeno(upam!).


Rebuild kit je takšen:
s-l160022.jpg


Tesnila ventilov oz. valve seal je pa tole:

12209ma6003-valve-seal-honda-sh-125-150-.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N