Hitra zadihanost?

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.626
6.868
113
Tudi res. Daj tistim kenijcem, ki maraton prelaufajo v 2h, 70kg nahrbtnik na rame, pa glej če pretečejo enako hitro, kot recimo kak natreniran vojak.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik Ralliart pravi:
Od kje pa pridejo te beljakovine, a ker ledvici ne delujeta pravilno? A teste se lahko v lekarni dobi al je treba to k dohtarju hodt?

Beljakovine se normalno med filtriranjem skozi ledvice resorbirajo nazaj v kri, ce je ledvicna membrana poskodovana (vnetje, bolezen, diabetes), zacne prepuscat beljakovine v urin.
Stvar se preveri z obicajnim urinskim testom. V samoplacniskem laboratoriju je to mislim da 3 eur. Vendar je potrebno jemati tudi izvid v kontekstu anamnesticnih podatkov.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Vseeno ni normalno, da rabiš pol ure, da prideš k sebi po ne dolgem rinjenju avta, sploh če drugače zmoreš priti na Šmarno goro v času, ki ga doseže mogoče 5% obiskovalcev. Hoja v hrib in rinjenje avta spet nista tako različna športa, pri obeh največ delajo noge.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
15.060
6.866
113
Citat:
Uporabnik feler pravi:
Verjetno bo kakšna kombinacija ko si neogret rinil avto v zelo zelo hladnem vremenu in hkrati nenavajen globoko dihal hladen zrak ter si se zadihal..verjetno si se še napenjal na svo moč in te je kej stisnil...če se je stanje popravilo mislim da ni panike, lahk greš pa vseen doktorju za vsak slučaj.
Drugače je pa razlika v kondiciji ko sebe na Šmarno teraš....oz. rinit 1tono težek avto...po domače povedano v tem primeru pridejo v poštev moč in ne kondicija. Npr. ti imaš lahko kondicije za velik maraton pretečti, se boš pa zmatral ko boš 3x betonski cegel nesel 10m daleč.
Brez zamere ampak tole je bolj na pamet kot pa realno... pobje ki tecejo na smarno, so sposobni avto po ravnem v teku potiskat in to precej dolgo. V bistvu jih je par skupaj sposobno premaknit zglobni avtobus lpp cca 200m brez tezav.

Bolj bo drzalo, da ceprav lahko potiskas avto, ti bo smarna delala probleme... Smarna je moje prekletstvo, sprijaznil sem se ze, da nikoli ne bom gor prisel hitro. Utrip med hojo (pazi, hojo) imam 182-186... nikol ne bom pozabil dni, ko sem moral skor vsak dan gor... in ko sem prilezel do gor so ravno koncali svoj pir in smo sli nazaj dol... Po drugi strani, sem bil kake pol leta nazaj v situaciji, ko sva dva v teku dober kilometer potiskala enoprostorca od tega cca 100m v klanec... Ok priznam da sem na koncu skor umrl in da sem svicnil ko konj...ampak na smarno grem pa se zdej tok pocas da bi lahko s koledarjem meril...

In sem probu laufat....ne gre... z biciklom sem poleti naredil turo LJ - rakitna - krim - ig - skofljica - grosuplje - skofljica - lj... sem skor umrl ampak je slo. Laufat ne gre. Smarna me pa skor v solze spravi da samo pomislim nanjo...

Tko da ce clovek lahko tece na smarno, pol mu potiskanje avta tud slucajno ne bi smelo delat problemov.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
9.284
2.672
113
Sam tek v hrib je spet svoja specifika, ne mores pricakovat, da ce zmores hitro hojo v hrib, da bos lahko tudi jutri tekel. Sicer ne poznam Smarne gore, ampak domnevam, da je kar konkreten klanec, ker jo imate tako v cislih. Kolk je visinska razlika in dolzina? Ceprav tvoj pulz je tudi konkreten. Mogoce kilogrami?
Ce imas kaj tekaske kondicije in te mika tudi malo v hrib, vsekakor zacni z manjsimi klanci.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Apollo8: prehitro bitje srca je lahko tudi posledica preveč noradrenalina v krvi. Jaz jemljem tablete proti povišanemu pritisku in tudi proti prehitremu bitju srca. Če jo slučajno pozabim, se mi srčni utrip zelo poveča (tudi v mirovanju) in sem tak nemiren, kot da bi imel preveč adrenalina v krvi, tudi če mirno ležim na kavču. In te tablete preprečijo, da bi srce sprejelo ta adrenalin, tako, da mi srce potem normalno bije. Pojdi na krvne preiskave, morda ti bodo kaj svetovali iz izvidov.

Aja, pa še to: preveč noradrenalina v krvi povzroča nepravilno delovanje ščitnice. Pri meni niso nič odkrili glede ščitnice, zato so mi dali te tablete, ker drugače bi verjetno zdravili ščitnico.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:
kar konkreten...visinska je sicer cca 300m
360 m višine, 1600 m dolžine. Bolj je pa strm klanec na štirih delih, vmes je bolj položno.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
15.060
6.866
113
Citat:
Uporabnik Cash pravi:
Apollo8: prehitro bitje srca je lahko tudi posledica preveč noradrenalina v krvi. Jaz jemljem tablete proti povišanemu pritisku in tudi proti prehitremu bitju srca. Če jo slučajno pozabim, se mi srčni utrip zelo poveča (tudi v mirovanju) in sem tak nemiren, kot da bi imel preveč adrenalina v krvi, tudi če mirno ležim na kavču. In te tablete preprečijo, da bi srce sprejelo ta adrenalin, tako, da mi srce potem normalno bije. Pojdi na krvne preiskave, morda ti bodo kaj svetovali iz izvidov.

Aja, pa še to: preveč noradrenalina v krvi povzroča nepravilno delovanje ščitnice. Pri meni niso nič odkrili glede ščitnice, zato so mi dali te tablete, ker drugače bi verjetno zdravili ščitnico.
Ne sem bil na endokrinologiji, ker so sumili nekaj drugega... Mam drgac v mirovanju normalen utrip... Point je v kondiciji pomoje ampak mam namen to izboljsat =)
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
15.060
6.866
113
Citat:
Uporabnik mr_ pravi:
In kolk je tvoj rezultat gor? Domnevam, da si fejst pod pol ure.
Ma nisem neki krepko =) sej to je problem...vedno ko sem gor prilezel je vecina ze pir stokla (eni ze drugega)
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.626
6.868
113
A nimajo policaji nekih zahtev glede fizične kondicije? Da ne bi mogel policaj na šmarno goro prlaufat, pa bi skoraj bil višek...
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Če bi bilo laufanje na Šmarno Goro nek pogoj, bi bilo verjetno policajev zelo malo.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
15.060
6.866
113
vsako leto je letni preizkus... Dajmo se zmenit da gres enkrat na smarno (da ne bos spraseval kok je visinske pa kok je dolzina poti) pa pol dajes ocene kam bi moral kdo odlaufat. Je pa keber realno napisal
 

mr_

Guru
20. sep 2007
9.284
2.672
113
Pa si poskusil ze odlaufat 300 visinskih metrov? Ni tako enostavno, kot si mislis. Da bi pa normalno fit clovek zmogel odlaufat tak naklon, kot ga ima ocitno Smarna gora, ne poznam, ampak kakor so napisali, je znanstvena fantastika.

@Apollo Tko kot ti pravis, bi rekel, da storis eno napako. Prehitro pricnes, v zelji po dosezku. Poskusi zaceti s konstantnim tempom, ki te ne zadiha prevec in ce ti rata proti koncu stopnjevat. Ce se ze v startu preforsiras, se ne poberes vec.
smile-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.626
6.868
113
Nisem rekel, da bi jaz to zmogel, ampak pač, da bi nekako razumel, da policija mora, namreč njihovo delo zahteva kar dobro telesno pripravljenost.

Ampak je očitno to prevelik zalog.

Kaj pa vojaki? Ali samo kakšne specialne enoti pri nas zmorejo takšne "napore" ?

Naklon in razdalja pa me zanimata, da lahko na tekočem traku naštimam to, in dobim vsaj nek filing, o kakšnem naporu je govora
smile-1.gif
 

mr_

Guru
20. sep 2007
9.284
2.672
113
Napor ni toliko grozno vecji, kot pri teku na dolge proge, ker si pac pocasnejsi in krajsa razdalja. Delujejo pa druge misice in ce ne teces v hrib, potem pac ne gre. Pa poza je mal drugacna, pa trebusne misice ksnkrat bol cutis, pa hrbtne, ce pa gonis se dol, je spet vse drugo se za ojacat... Kdor tece v hrib, mu je vsaka kilca pomembna, za policaja pa je vejetno bolje, da je bolj misicast, da ga ne vsaj pijanck prime in nese...
smile-1.gif


Nastavi si 10% naklon in 2 km, pa sporoci kolk si rabil. Kolikor sem zastopil laufas malo, ne, pa da vidimo ce presezes 10km/h povprecno. Castim pivo ce uspes, da imas za motivacijo.
smile-1.gif