Hitra zadihanost?

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Danes smo porival avto v snegu tm ene 200m in me je cist fentalo, zadihan kot kojn,umiril sem se sele po 30 minutah, pljuca so me bolela se 1 uro kasneje, pa filing se vedno kt da bi mal tezje dihal cez sapnik mal se kr zakasljam kot da bi bil prehlajen pa nisem.
Sej tako porivanje k celo telo dela k tudi sam nimas gripa s tlemi je tezko in utrujajoce ampak nevem no. Zdej 3 leta ne kadim pa k sem kadil je bilo isto enkrat v istem primeru.

Ali je zato pac kriva slaba kondicija, samo nevem na Smarno goro prletim v 25minutah, res da cist na robu zmogljivosti pa je to to, tle pr snegu me je pa cist fentalo in zraven pozrlo se moc.

Ce bi bil lahko razlog, vem edino samo za to da ko sem pri pregledu za sluzbo vedno ko sara po men s tistim stestoskopom vedno posumijo na sum na srcu pa jim povem da je to zarad sapnika, pac to je ze cel zivlenje, ali se ni v preteklosti kaj pozdravilo ali pa je feller.
Zanima me ce ima kdo kaksno idejo ali podoben primer in izkusnjo
 
Nazadnje urejeno:

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Podobnih primerov poznam kar nekaj, ko so se težave s sapo kar hitro začele povečevati, da je bilo že nekaj prehojenih stopnic cel podvig. Pri vseh teh primerih se je končalo v bolnici, tudi s kako operacijo, vzroki so pa različni. Če boš opazil, da se stanje poslabšuje, ne odlašat z zdravnikom. Tudi kak infarkt se lahko zgodi, star si zadosti.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.532
68
48
Kranj
Kolega aktiven športnik malo že v letih ampak redno triatloni ipd se je nenormalno utrudil, ko je že na lojtri kaj delal. Tudi priprave na naslednji triatlon niso šle po načrtih in je vse povezoval z leti (cca 50 let). Na koncu je le šel k zdravniku. Imel je natrgano mišico na nogi in so mu strdki napolnili pljuča. Če bi še malo odlašal se ne bi dobro končalo.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Če bi bila kriva kondicija, on ne bi sploh prišel na Šmarno. Da ga pa tako konkretno zmanjka po 200 m rinjenja avta (kar tudi ni najlažje) in tako dolgo ne pride k sebi, je to pogosto znak kakšnega resnega stanja.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.626
6.868
113
A ni problem tudi v zelo nizkih temperaturah? Ta -15 deluje na telo zelo obremnjajoče + fizična aktivnost
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
pri ekstremno nizkih temperaturah marsikatera pljuca reagirajo malo "astmaticno".
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Ja dejte no, pejte vsak od vas probat.....grem stavt, da se boste srecal pr dohtarju....
hysterical-1.gif
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
ksz

Hja no, recimo bolecina v pljucih je isto kot recimo ko sem lansk let pr -2 delal cel dan na hard k smo skoz v vsaj 30 stopinjski klanec vlekl vecje veje itd, in recimo ko sem prisel domov sem bil prijetno utrujen sam na pljuca pa nisem mogu napolno zadihat ker me je takoj metalo na kaslanje, pa pljuca so me tudi bolela. Pac filing izcrpanosti, ampak to samo na pljucih in sapniku, ne na telesu in misicah.

Sicer me je pa malo prej tud v srcu spikal, k mas zelo ostro bolecino in filing da mas krc v srcu, tko k skp potegne se nemores neki premikat ali zravnat ker je filing kot da se ti trga neki pac zelo ostra bolecina.

Sam to spikanje v srcu meni doktorji ze cel lajf pripisujejo da je to zarad pomanjkanja kondicije. Sam jest nevem katere kondicije ce grem pa na kolo 20x letno brez ogrevanj pa prevozim tud 50km od tega je klanca iz Przana, na Tosko celo, pa naprej na Katarino potem pa ostalo, pa rabm 1 dan da k seb pridem k te itak rit boli pa prostata, potem pa komot jovo na novo.
 
Nazadnje urejeno:

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
Citat:
Uporabnik Blackjack pravi:
pri ekstremno nizkih temperaturah marsikatera pljuca reagirajo malo "astmaticno".

Tecem vsako jutro od 5-6am, sem iz gorenjske (nizje temp. od povprecja, sploh zadnje dni), in nimam nobenih tezav. Full face maska, dva pulija, dolge gate in flis pa gre do -20C, po pitch black.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
25min ni ravno nek dosezek na smarno goro. jih zmore moj 4.5 letni froc. jaz pridem v 13minutah. 50km na kolesu je priblizno 6km jogginga, kar je ravno za ogrevanje.
 

jaka6

Fizikalc
7. avg 2007
1.302
9
38
Družmirje
Če ni nič drugega bistveno narobe si greš pogledat ledvica. OBstajajo tudi hitri test, kjer se poščiješ v lonček potem pa zadeva podobna kot za test nosečnosti preveri, če so v urinu beljakovine. Če so pomeni da je okvara ledvic. Ledvice proizvajajo EPO ta pa potem sproži proizvajanje rdečih krvničk. Zadihanost je lahko posledica tega.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik jaka6 pravi:
Če ni nič drugega bistveno narobe si greš pogledat ledvica. OBstajajo tudi hitri test, kjer se poščiješ v lonček potem pa zadeva podobna kot za test nosečnosti preveri, če so v urinu beljakovine. Če so pomeni da je okvara ledvic. Ledvice proizvajajo EPO ta pa potem sproži proizvajanje rdečih krvničk. Zadihanost je lahko posledica tega.

Ne strasit ljudi z stvarmi ki so 1% verjetne. + tega ce bi bilo to res bi lahko bil popolnoma asimptomaski, saj je znizan eritropoetin sele pri terminalni fazi ledvicne bolezni, odrazalo pa bi se se kje drugje. Tlak, otecenost itd.

Glede na preteklost kajenja je smiselen pregled na kaksnem PTD zaradi spirometrije.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Od kje pa pridejo te beljakovine, a ker ledvici ne delujeta pravilno? A teste se lahko v lekarni dobi al je treba to k dohtarju hodt?
Ce gres jamrat k zdravniku in da bi te poslal na kaksne teste ali je to drago in rabis dodatno zavarovanje?

@ggg, ce mene spomin ne vara je 13 minut na smarko rekord teka, vsaj kolkr sem bil enkrat zraven k so mel tek na smarko so mislm da bili taki rezultati?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.626
6.868
113
V laboratorij greš, kjer jemljejo kri, in plačaš. Naslednji dan je rezultat znan.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Verjetno bo kakšna kombinacija ko si neogret rinil avto v zelo zelo hladnem vremenu in hkrati nenavajen globoko dihal hladen zrak ter si se zadihal..verjetno si se še napenjal na svo moč in te je kej stisnil...če se je stanje popravilo mislim da ni panike, lahk greš pa vseen doktorju za vsak slučaj.
Drugače je pa razlika v kondiciji ko sebe na Šmarno teraš....oz. rinit 1tono težek avto...po domače povedano v tem primeru pridejo v poštev moč in ne kondicija. Npr. ti imaš lahko kondicije za velik maraton pretečti, se boš pa zmatral ko boš 3x betonski cegel nesel 10m daleč.