(hiper)inflacija se bliža?

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.682
6.242
113
Preber še enkrat. Ti si trdil da Hanzi nima prav ampak da ima prav tvoj Bosanc z 30 letnim delovnim stažem. Hanzi je rekel da je bila prava in po imenu bosanka nek drug element kot si ti pametoval. In jaz sem samo potrdil Hanzijevo znanje in neznanje tvojega Bosanca ter posledično tudi tvoje neznanje. Bi lahko vsaj enkrat za spremembo priznal neznanje?
Seveda, ce je meni moj znalec narobe povedal, potem tudi jaz nimam prav.

Ce pa ti se enkrat preberes pa sem se jaz vtaknil v kameleonov post da so sle bosanke 100% gor v enem tednu. In ne, bosanke, ki jih danes poznamo kot bosanke niso sle 100% gor v enem tednu
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Kot kaže se zna zgodit ampak zgolj pri nas in zgolj zaradi požrešnosti ljudi oz. zaradi priložnosti namreč zdi se mi da že vsak izkorišča te kvazi podražitve osnovih surovin na trgu.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Kot kaže se zna zgodit ampak zgolj pri nas in zgolj zaradi požrešnosti ljudi oz. zaradi priložnosti namreč zdi se mi da že vsak izkorišča te kvazi podražitve osnovih surovin na trgu.
Vsak, ki želi slediti. Zakaj bi nekdo delal za isti denar kot pred 2 letoma, kupoval pa vse 50% dražje? Recept za siroto.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Vsak, ki želi slediti. Zakaj bi nekdo delal za isti denar kot pred 2 letoma, kupoval pa vse 50% dražje? Recept za siroto.

Vse 50% dražje? Kaj je 50% dražje? Kruh? Mleko? Mercedes? Kondomi? Ne razumem o čem ti bluziš? Aha ti misliš material od mojstra ki je 50% dražji? Tisti material ki ga mojster uporabi za svoj končni izdelek? In v celotni proizvodni ceni tega končnega izdelka je zgolj za 25% tega materiala, ostlih 75% je vse ostalo kar se praktično ni podražilo? Ampak končni izdelek se za končnega potrošnika vseeno podraži za 70 ali 100%? A temu ti praviš sledenje? Zakaj nebi enostavno nafte, avtomobilov, kruha in ostalega podražili za 100% če že vsi sledimo? Če ti kot privatniku gre osnovni repromaterial gor za 100% še ne pomeni da moraš svojo maržo zvišati za 100%. Žal takšno logiko trenutno marsikdo ubira.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Če ti kot privatniku gre osnovni repromaterial gor za 100% še ne pomeni da moraš svojo maržo zvišati za 100%. Žal takšno logiko trenutno marsikdo ubira.
Ja, pa mora temu ustrezno tudi svojo maržo povečati, ker si sicer niti lastnega izdelka ne bo mogel privoščiti. Niti materiala ne bo mogel plačati s svojo ubogo maržiko, če se mu najde kak neplačnik.

Sicer je pa tudi minimalna bruto plača od letos 1.024eur. Tu temu je treba slediti ...
 
Nazadnje urejeno:

hogan

Fizikalc
10. okt 2011
348
95
28

Grozi nam stagflacijska dolžniška kriza​

NOURIEL ROUBINI


Že aprila sem opozoril na to, da bi lahko izjemno ohlapni ukrepi monetarne in fiskalne politike, ki smo jim priča, v kombinaciji s številnimi negativnimi pretresi na strani ponudbe povzročili stagflacijo v slogu sedemdesetih let, ko smo se znašli v recesiji ob sočasni visoki inflaciji. Dejansko pa je tveganje danes celo višje kot pred meseci.

Kajti v sedemdesetih letih so bili deleži dolga v razvitih in pri večini razvijajočih se gospodarstev precej manjši, zato stagflacije v preteklosti nismo povezovali z dolžniškimi krizami. Nasprotno, nepričakovana inflacija v sedemdesetih letih je znižala realno vrednost tistih nominalnih dolgov, ki so bili najeti po fiksnih obrestnih merah, in tako v številnih razvitih gospodarstvih zmanjšala breme javnega dolga.

Med finančno krizo 2007–2008 pa so veliki deleži zasebnega in javnega dolga ob poku nepremičninskih balonov povzročili hudo dolžniško krizo, a recesija, ki je sledila, je prinesla nizko inflacijo, če ne celo popolne deflacije. Zaradi posojilnega krča se je takrat na makro ravni zrušilo agregatno povpraševanje, danes pa so tveganja drugje – na strani ponudbe.

Fedov nedavni preobrat iz gorečega zagovarjanja nizkih obrestnih mer v njihovo pretežno zagovarjanje ne spremeni ničesar. Fed je v dolžniški pasti že vsaj od decembra 2018, ko ga je polom delniškega in posojilnega trga prisilil, da je spremenil načrtovano politiko zaostrovanja že kar celo leto, preden je udaril COVID-19. Z naraščajočo inflacijo in bližajočimi se stagflacijskimi pretresi pa je zašel še globlje v past.

Tako smo se znašli v še slabših razmerah, kot so vladale med obema stagflacijskima obdobjema v sedemdesetih letih ter med letoma 2007 in 2010. Deleži zadolžitve so trenutno precej večji kot v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, mešanica ohlapnih ekonomskih politik in negativnih pretresov na strani ponudbe pa bo prej spodbudila inflacijo kot deflacijo in s tem se bo v prihodnjih nekaj letih oblikoval trden temelj za pojav matere vseh stagflacijskih dolžniških kriz doslej.

Za zdaj se bodo razmere razvijale tako, da bodo ukrepi ohlapne denarne in fiskalne politike še kar spodbujali rast balonov premoženja in posojil, ki nas bodo počasi, a zanesljivo vodili v polom. Opozorilna znamenja lahko opazimo povsod – poglejmo visoka razmerja P/E, nizke premije za lastniška tveganja, prenapihnjene cene stanovanj in tehnoloških sredstev, neracionalno zanesenost, ki spremlja specializirane družbe za izvajanje prevzemov (SPAC – special purpose acquisition companies), pa kriptodogajanje, visokodonosno zadolžitev podjetij, visoke obveznosti iz naslova zavarovanja posojil, zasebni kapital, »meme« delnice in ukradeno dnevno trgovanje. Na neki točki bo ta spirala dosegla vrhunec v obliki »trenutka Minsky« (nenadna izguba zaupanja), zaostritev denarne politike pa bo sprožila krizo in naša stavba se bo porušila.

Medtem pa bodo prav te ohlapne politike, ki danes polnijo balone premoženja, še naprej spodbujale inflacijo cen življenjskih potrebščin in ustvarjale pogoje za stagflacijo vsakič, ko se bo zgodil kak negativni pretres na strani ponudbe. Viri teh pretresov so lahko različni. Lahko izhajajo iz vnovičnega razvoja protekcionizma; iz demografskega staranja prebivalstva tako v razvitih kot v razvijajočih se gospodarstvih; iz omejevanja priseljevanja v razvita gospodarstva; iz preusmeritev proizvodnje v regije z visokimi stroški; ali pa iz balkanizacije svetovnih dobavnih verig.

V širšem okvirju pa grozi kitajsko-ameriško razhajanje razdrobiti svetovno gospodarstvo prav v času, ko podnebne spremembe in pandemija COVID-19 pri nacionalnih vladah krepijo zavest o lastni samozadostnosti. Če k temu dodamo še vpliv na proizvodnjo, ki ga imajo vse pogostejši kibernetski napadi na kritično infrastrukturo, pa družbene in politične reakcije proti naraščajoči neenakosti, dobimo popoln recept za makroekonomske motnje.

Še hujše pa je dejstvo, da bodo centralne banke dejansko izgubile svojo neodvisnost, saj jim doslej enostavno ni preostalo drugega, kot da preprečujejo dolžniško krizo z monetizacijo visokih fiskalnih primanjkljajev. Ker so javni in zasebni dolgovi hitro zrasli, so se znašle v dolžniški pasti, ko pa bo v prihodnjih nekaj letih naraščala še inflacija, se bodo znašle pred hudo dilemo. Če bodo začele postopno opuščati nekonvencionalne politike in se z inflacijo bojevale z dvigom obrestnih mer, bodo tvegale sprožiti obsežno dolžniško krizo in hudo recesijo; če pa bodo ohranile trenutne ohlapne ukrepe denarne politike, bodo tvegale dvomestno inflacijo, ki ji bo ob prvem pretresu na strani ponudbe sledila globoka stagflacija.

Pa tudi v drugem scenariju oblikovalci politik ne bi mogli preprečiti dolžniške krize. Če lahko nepričakovana inflacija po vzoru tiste iz sedemdesetih let delno razvrednoti nominalni državni dolg s fiksno obrestno mero v razvitih gospodarstvih, pa ne more izničiti tistih dolgov na razvijajočih se trgih, ki so najeti v tuji valuti. Mnoge od teh držav se lahko srečajo z nesposobnostjo odplačevanja svojih obveznosti in bodo morale svoj dolg prestrukturirati.

Hkrati lahko postane zasebni dolg v razvitih gospodarstvih – tako kot po zadnji globalni finančni krizi – nevzdržen, obrestni razponi v primerjavi z varnejšimi državnimi obveznicami pa bi se hitro povečali in sprožili verižno reakcijo nezmožnosti odplačevanja dolgov. Najprej bi se zrušile velike korporacije, ki se financirajo s prenapetim vzvodjem, pa seveda njihovi nepremišljeni upniki, kmalu za njimi pa tudi zadolžena gospodinjstva in banke, ki jih financirajo.

Seveda lahko realni dolgoročni stroški zadolževanja na začetku tudi padejo, če bi inflacija nepričakovano zrasla in bi centralne banke z dvigom obrestnih mer zaostajale za njeno krivuljo. Sčasoma pa bodo vendarle zrasli, zlasti zaradi treh dejavnikov. Prvič, višji javni in zasebni dolgovi bodo povečali razpone med državnimi in zasebnimi obrestnimi merami. Drugič, naraščajoča inflacija in poglabljanje negotovosti bosta povzročila dvig premije za inflacijsko tveganje. In tretjič, naraščajoči indeks bede – vsota inflacije in stopnje brezposelnosti – bo sčasoma pripeljal do »Volckerjevega trenutka«.

Ko je nekdanji predsednik Feda Paul Volcker v spopadu z inflacijo v letih od 1980 do 1982 dvignil obrestne mere, je v ZDA povzročil globoko recesijo z dvojnim dnom, v Latinski Ameriki pa dolžniško krizo, ki ji je sledilo izgubljeno desetletje okrevanja. Danes, ko so razmerja svetovnega dolga skoraj trikrat višja kot v začetku sedemdesetih let, pa bi vsaka protiinflacijska politika prej kot v globoko recesijo vodila v depresijo.

V teh razmerah se bodo centralne banke znašle v brezizhodnem položaju brez pametne rešitve, številne države pa bodo na robu insolventnosti in tako ne bodo mogle reševati ne bank, ne podjetij, ne gospodinjstev. Pogubna povratna zanka, v kateri so se znašle države in banke na evrskem območju po svetovni finančni krizi, se bo ponavljala po vsem svetu in bo vase povlekla tudi gospodinjstva, korporacije in banke v senci.

Kot kaže, se temu polomu ne moremo izogniti. Fedov nedavni preobrat iz gorečega zagovarjanja nizkih obrestnih mer v njihovo pretežno zagovarjanje ne spremeni ničesar. Fed je v dolžniški pasti že vsaj od decembra 2018, ko ga je polom delniškega in kreditnega trga prisilil, da je spremenil načrtovano politiko zaostrovanja že kar celo leto, preden je udaril COVID-19. Z naraščajočo inflacijo in bližajočimi se stagflacijskimi pretresi pa je zašel še globlje v past.

Tam pa so tudi Evropska centralna banka, Japonska banka in Angleška banka. Stagflacija sedemdesetih let se bo kmalu srečala z dolžniško krizo obdobja po letu 2008. Ni se treba spraševati, ali nas to res čaka. Vprašanje je le, kdaj.
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Marsikaj ima prav, vendar tudi zavaja hkrati in ne pove kaj je FED v bistvu in ostale "centralne Banke" ter kdo jih obvladuje !!! (psihopatični kriminalni banksterji) ! Finančna kataklizma je
NAMERNO vgrajena v sistem in se bo kot nekajkrat do sedaj zgodila PLANIRANO in namerno s strani 0,1 % top lopovov iz ozadja ... zraven se bo okorisilo še 1% "oprod" ! 95% pa bo "popušilo" več ali manj ! :gorjaca: ...

O avtorju (BabyBoom-Gen. -guglayte katera leta so to! ... janša in jest ista gen.) pa si lahko berete z linkov tu npr. ... http://alturl.com/vebns

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
¤ Vsi po vrsti ter povsod, vam lažejo in vas zavajajo, da se kar kadi ! ¤ :gorjaca: *
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.151
2.332
113
v lokalni ostariji
Seveda, ce je meni moj znalec narobe povedal, potem tudi jaz nimam prav.

Ce pa ti se enkrat preberes pa sem se jaz vtaknil v kameleonov post da so sle bosanke 100% gor v enem tednu. In ne, bosanke, ki jih danes poznamo kot bosanke niso sle 100% gor v enem tednu
Mene je en mojster iz sct ki sedaj veselo fusa naokoli ima pa se leto do pemzije naucil da bosanka pa bledka ni isto ;) res pa zdaj tega ne razlikuje noben...

Profi opazi se delajo projektno. Doki posljes opažni načrt in oni ti pripravijo opaž. Imaš se epic-a ki je kpl plastičen in opaže ki so
kpl kovinski.

Cene materialov so se dejansko povečale. Določenih res no,. določeni pa "koristijo.gužvo". Končna cena storitve pa še ni zrasla...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.682
6.242
113
Mene je en mojster iz sct ki sedaj veselo fusa naokoli ima pa se leto do pemzije naucil da bosanka pa bledka ni isto ;) res pa zdaj tega ne razlikuje noben...

Profi opazi se delajo projektno. Doki posljes opažni načrt in oni ti pripravijo opaž. Imaš se epic-a ki je kpl plastičen in opaže ki so
kpl kovinski.

Cene materialov so se dejansko povečale. Določenih res no,. določeni pa "koristijo.gužvo". Končna cena storitve pa še ni zrasla...
No naroc mu bosanko... pa ce moj element prnese mas da vrnes :)

Profi opaz... a pol nis se nobenga naredil?

Opazni nacrt ti tud projektant naredi ce narocis in placas. Ce mas pa od doke sistem za pol mio eur pa ti valda nudijo support, sej jih placas. Sam pac doka (al pa peri) ti garantira da bos s kupljenim elementom komot 100 opazal. Ce se ne motim sva skupaj bla pri periju ko so to zagotavljali
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.151
2.332
113
v lokalni ostariji
No naroc mu bosanko... pa ce moj element prnese mas da vrnes :)

Profi opaz... a pol nis se nobenga naredil?

Opazni nacrt ti tud projektant naredi ce narocis in placas. Ce mas pa od doke sistem za pol mio eur pa ti valda nudijo support, sej jih placas. Sam pac doka (al pa peri) ti garantira da bos s kupljenim elementom komot 100 opazal. Ce se ne motim sva skupaj bla pri periju ko so to zagotavljali
Saj sem ti napisal da tega ne razlikuje vec noben :) me je pa naučil da v osnovi to ni enaka stvar.


Ko delaš vidne betone (vb1 ali vb2) ne moreš zaključkov itd delati mal z dilcami (kot pravi hanzi). Zato ti doka naredi načrt, pripravi kpl vse elemente...
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Skratka, bosanke so plate starejšega tipa, ki nikoli niso bile živo rumene. Se jih pa komaj spominjam, ker je tega že 30 let in več.

Ker bosank vsaj toliko časa že ni več na trgu, se danes bosanke in bled plošče pogovorno enači. Je pa spet ime zanimiv fenomen, 15 let tega so bile moje bled plate iz Pivke :D
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Počakmo še na sheeptarje....ko bodo tud oni bo kriza...