(hiper)inflacija se bliža?

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Kaj to pomeni, če država razglasi bankrot?
V časih, ko živijo države od kreditov, ne dobijo več nobenega kredita, začnejo štancati svojo valuto in bankovci imajo vsak mesec več ničel, raja je pa vsak dan bolj lačna. Navadno se pa sčasoma najde nekdo, ki jim odpiše ali pa krepko reprogramira kredite in potem gredo veselo v nova zadolževanja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in smoukar

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.945
5.475
113

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.470
228
63
No pri pločevini je tud kazal, zdej pa že cvikajo in sprašujejo, če bi kej vzeli. Tale "dražilni" balonček bo enkrat tudi počil.
No ja, aluminij je dejansko letos potolkel vse rekorde. Vmes ga je bilo še dobiti težko (špica v marcu 22). Cena pa +100% v primerjavi z 2020 (v oblački povprečna letna cena na tono).

1653478972091.png
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.691
1.607
113
Wtf je dražilni balonček? To je inflacija, ki jo povzroča nesorazmerje med povpraševanjem in ponudbo. Ni tu zadaj neke visoke matematike
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.470
228
63
Wtf je dražilni balonček? To je inflacija, ki jo povzroča nesorazmerje med povpraševanjem in ponudbo. Ni tu zadaj neke visoke matematike
Tako nekako. Ko je bila zadeva vsaj v mojem primeru zgoraj še stabilna, je bila ponudba / povpraševanje usklajena, posledično tudi cena ni toliko nihala.

Spodaj primer cen 2019/2020 - v zgornjem postu se pa lepo vidi, kdaj se je začela Corona in potem ukrajina/rusija situacija.

1653480222051.png
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.208
1.825
113
Sodelavec (se bolj drži gradbenih vod) je rekel da naj bi šla cena železa dol...ker je enostavno povpraševanje padlo (visoke gradnje se praktično ustavlajo).
In ja...po večini vsi umetno dvigujejo cene (držijo material/surovine po skladiščih). A kot rečeno...ko bo prišlo do določene točke bo prišlo do zloma...ker bojo ljudje enostavno nehali kupovati. Očitno se poskuša najti to točko, ker so apetiti očitno neustavljivi...in sem siguren da bo tudi prišlo do zloma.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Sodelavec (se bolj drži gradbenih vod) je rekel da naj bi šla cena železa dol...ker je enostavno povpraševanje padlo (visoke gradnje se praktično ustavlajo).
In ja...po večini vsi umetno dvigujejo cene (držijo material/surovine po skladiščih). A kot rečeno...ko bo prišlo do določene točke bo prišlo do zloma...ker bojo ljudje enostavno nehali kupovati. Očitno se poskuša najti to točko, ker so apetiti očitno neustavljivi...in sem siguren da bo tudi prišlo do zloma.
Ti povem kdaj bo to... pozimi. Ko se bo začela kurilna sezona.
Zakaj?
Ker bo takrat hrana draga kot žafran pa kurilna sezona se bo začela. Cela EU pa ima težave tako z dobavo žita, ki ga ne bo iz RUS in UA in pa energetska kriza plin+ nafta.
Ljudje bodo prenehali z investicijami v gradnjo, če to ni nujno, ker bo denar šel za hrano in ogrevanje. Potem bo sledil pa gospodarski krč.
Glede na trenutno situacijo je čisto možen realni scenarij recesije v Q3 2023.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra in Mr_Wolf

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.761
2.362
113
Pomurje
Recesija je že tu. Kar precej malih mizarjev dobiva preklice naročil, prav tako ni novih naročil.
Ta veliki še zaključujejo projekte in ko teh zmanjka bo joj.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.691
1.607
113
To so tudi moja opažanja, pa čeprav politika trdi drugače. Potrošnja pada. Plus zdaj se bodo začele obrestne mere dvigovati...konec zastojn kreditov.
Gradbeni materiali se bodo pomoje letos pocenili, oz. vsaj rastli ne bodo več tako kot do zdaj, ker smo na točki da je gradnja enostavno predraga.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.984
5.075
113
Wtf je dražilni balonček? To je inflacija, ki jo povzroča nesorazmerje med povpraševanjem in ponudbo. Ni tu zadaj neke visoke matematike
Ja samo smo že videli, da povpraševanje pade, cena pa se še bolj dvigne. V nori spin smo se zavrteli. Pa ne mi rečt da vse na enem plinu sloni. Že prva pokoronska podražitev elektrike je bila čista špekulacija. Iz tega se ne bomo zlahka izvili.
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
Recesija je že tu. Kar precej malih mizarjev dobiva preklice naročil, prav tako ni novih naročil.
Ta veliki še zaključujejo projekte in ko teh zmanjka bo joj.
Ni še, je pa blizu. Čakaj da pride zima, potem bo pa res potrošniški krč. Zdaj so dopusti pred vrati pa se bo malo pozabilo na vse skupaj.
Jeseni se bo začelo, čez zimo bo pa že pravi žur. Bomo jedli kruh pa zelje pa v bundah hodili po stanovanjih... malo pretiravam, ampak saj se razumemo kaj želim povedati.
Vzporedno pa seveda višanje obrestnih mer. ECB je že lepo povedal da od jeseni napej nema više negativnega euriborja...
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.761
2.362
113
Pomurje
Jaz je nimam in me vsi moji kupci debelo gledajo, ker ne grem s tokom.
Sem si pa naredil zaloge poceni materialov.
Ko bo kupna moč padla, se bo to prodajalo