Citat:
Tudi sodelavci Franca Kanglerja na prepihu
Val nezadovoljstva, ki se je začel z mariborskim županom Francem Kanglerjem in ki se je razlil po Sloveniji, je pljusknil tudi po njegovih sodelavcih. Na tapeti je spet mlada neprofesionalna podžupanja Maribora Astrid Bah.
Mariborska podžupanja Astrid Bah pojasnjuje, da si je stanovanje kupila na posojilo, o tem, kaj in koliko dela, pa naj se pozanimamo pri njenih delodajalcih, pravi. Na skladu še molčijo, na mariborski občini - fotografija je še iz starih idiličnih časov - pa so ji zapeli hvalospev.
Preverjali smo očitke iz anonimke, da naj bi si 27-letna Bahova v Mariboru omislila nadstandardno dvonadstropno stanovanje v vrednosti 250 tisoč evrov, česar si mladi ponavadi ne morejo kar tako privoščiti. Piše tudi, da jo je malo videti v službi - zaposlena je na mariborskem javnem stanovanjskem skladu -, češ da je kar naprej na občini in službenih poteh, medtem pa množice mladih zaman iščejo prvo zaposlitev.
Na posojilo, tako kot drugi
Astrid Bah na vprašanja o svojem delu v službi in podžupanovanju ni odgovorila, češ naj se obrnemo na delodajalce, o stanovanju pa pravi: »Sem lastnica enega stanovanja, v katerem stanujem s svojim partnerjem. Kot zaposlena oseba z več kot triletnimi delovnimi izkušnjami sem si kot marsikateri drug državljan omogočila nakup stanovanja, ki je v celoti kreditirano.« Iz javno dostopnih evidenc je sicer razvidno, da je stanovanje kupila 12. septembra letos za 160 tisoč evrov, gre pa za 93 kvadratnih metrov neto tlorisne površine in parkirno mesto.
Poleg plače še 1.500 bruto na mesec
S stanovanjskega sklada, kjer je Bahova zaposlena kot vodja službe za obračun in izterjavo najemnin, odgovor o njenem delu in plači še čakamo. Povprečna plača zaposlenih po kolektivni pogodbi na skladu sicer znaša 1.652 evrov bruto, kažejo podatki AJPES.
Na občini, kjer Bahova od lanskega oktobra dela kot nepoklicna podžupanja, pa za to mesečno dobi nekaj manj kot 1.500 evrov bruto, od imenovanja doslej skupaj 18.700 evrov bruto in še 1.050 evrov bruto povračil stroškov za službena potovanja. Je predsednica programskega odbora projekta Evropska prestolnica mladih (EPM), kar bo Maribor za eno leto postal že čez mesec dni. Zanimalo nas je, kakšen je bil doslej prispevek Bahove k projektu.
Občina: Dela tudi zvečer in ob koncih tedna
Na občini so nad njo navdušeni: »Kot mlada Mariborčanka se trudi zastopati interese mladih, ne samo v mestnem svetu in na lokalni ravni, temveč tudi po vsej Sloveniji in zunaj naših meja. Njeno dobro delo so prepoznali tudi v širšem evropskem prostoru, kjer je bila kot edina kandidatka predlagana za predsednico Evropske zveze evropskih prestolnic mladih (ENEYC).« Poudarjajo še, da se podžupanja »aktivno vključuje v predstavitve EPM Maribor 2013« ter da s svojimi »dosedanjimi političnimi izkušnjami poskuša odpreti marsikatera mladim zaprta vrata«. V kabinetu župana Kanglerja še poudarjajo, da Bahova »vsakodnevno usklajuje opravljanje funkcije z redno zaposlitvijo« ter da glede na naravo dela redno opravlja funkcijo »tudi v poznih popoldanskih in večernih urah ter med vikendi«.
Kot je znano, se je vzpon Astrid Bah začel, ko je postala predsednica mariborskega podmladka SLS, predlanskim je bila tudi izvoljena v mestni svet. Jeseni 2009 jo je, kot so pisali v Večeru, strankarska kolegica, direktorica stanovanjskega sklada Tanja Vindiš Furman, zaposlila, nato pa ji je sklad še plačal šolnino (4.642 evrov) na mariborski ekonomsko-poslovni fakulteti. Po neuradnih informacijah naj bi bila Vindiš Furmanova in Franc Kangler zaradi zaposlitve Bahove na skladu ovadena.
Ozadje
Maribor in mladi
- Koliko bo Maribor stal projekt Evropska prestolnica mladih? Po gradivu iz februarja naj bi programski del letos stal 737 tisoč evrov, prihodnje leto pa še 3,75 milijona evrov.
- Maribor je med mestnimi občinami na drugem mestu po stopnji brezposelnosti (16,3 odstotka), v vsej Sloveniji je stopnja 11,5-odstotna, pri čemer pa na zavodu za zaposlovanje nimajo podatka, kolikšna je stopnja za mlade po občinah.
- V Mariboru je bilo sicer oktobra registriranih 1.676 mladih brezposelnih do vključno 29 let, kar je 22 odstotkov vseh brezposelnih v Mariboru. Na ravni celotne Slovenije je delež mladih brezposelnih 25 odstotkov.