Glasujte za predlog vladi: Uvedba možnosti ene registracije za dva avtomobila

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Tole glasovanje je odprto samo še danes, prosil bi vse forumaše za podporo predloga (verjetno je potrebna registracija na portalu):

Vladi predlagam uvedbo zakonske možnost, da lahko lastnik z eno registracijo (tj. enim kompletom dveh registrskih tablic, eno letno dajatvijo za uporabo vozil v cestnem prometu in enim zavarovanjem - oboje v višini, ki velja za močnejše oz. dražje od obeh vozil) registrira do dve osebni vozili.

Ker sta registrski tablici samo dve to pomeni, da lahko lastnik naenkrat uporablja le eno osebno vozilo. Tako ne bi v nobenem smislu po nepotrebnem povečali gneče na cestah, onesnaževanja okolja in tveganja za višje škode zavarovalnicam.

Prav tako ne bo na škodi državni proračun, saj bo nekaj izpada iz naslova letne dajatve več kot nadomestilo več pobranega davka iz naslova prodaje novih oz. rabljenih osebnih vozil.

DARS bo z ukrepom samo pridobil, saj bo tako prodal več vinjet (ker te niso prenosljive).

Tak sistem poznajo v Švici, kjer odlično funkcionira.

Predlog je posebej smiselen v luči gospodarske škode, ki jo zaradi COVID-19 trpijo proizvajalci in trgovci z osebnimi vozili. Naj spomnimo, da je ravno Renault, kot edini proizvajalec avtov pri nas, letos utrpel dobrih 40% padec prodaje.

Prepričan sem, da tudi pri nas obstaja veliko lastnikov osebnih vozil, ki bi takšno možnost pozdravili in izkoristili.

V Nemčiji poznajo še enostavnejši sistem: naročiti se da tablice, ki imajo na desni strani z manjšo pisavo napisano veljavnost, npr. 04 - 10, kar pomeni, da je vozilo registrirano od 1. aprila do 31. oktobra.
Seveda gre za "trajne" tablice (ne gre za varianto PR tablic), ki na avtu ostanejo vse leto, dobiti pa jih je mogoče za vsa vozila (tj. ne gre le za starodobna vozila).
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.101
3.395
113
Samo ena pripomba.
Vlada pripravlja uvedbo elektronskih vinjet (končno!), ki bodo vezane na registrsko številko.
Tako, da na tem področju bi DARS znal imeti nekaj malega izpada.
.
Sicer pa podpiram predlog za katerega pa se žal bojim, da nima šans, ker da bi v Sloveniji zmanjšali birokracijo... ...guspod a vi ste pa nou tuki?
Ja kaj bodo pa potem vsi naši biroktari "delali"?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Malecky in Hanzi

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Brezveze, jaz bom naprej glasoval, da se kaznuje vse, ki po magistralkah vozijo manj kot 80kmh in po avtocesti manj kot 100. Ker ni vec normalno, da se med 8-20h po sloveniji vec nihce ne vozi po omejitvah. Ali hudo pod, nekaj letalcev pa hudo cez. Idej je polno, tole s tablicami pac ne bo slo skozi razen, ce bo kdo kje zasluzil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krko in Drifter

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.173
8.952
113
vidim da je precej anonimnih favšljivcev ki si ne morejo privoščit avta proti.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.218
5.236
113
Haha, kero sprenevedanje. Sem za, valda. Ampak se vedno bosta oba avta na cesti. Enega vozi moj, drugega jaz. Oba registrirana na eno osebo, jaka muda.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.218
5.236
113
A, ok zdaj se enkrat prebrala. Imaš samo en komplet tablic in dva avtomobila...to imma pa tudi ena dva taka doma parkirana. Tudi podpiram... Ne vem, kako ne bi bilo izpada za državno blagajno. Zdaj ravno tako stojijo, pa je treba plačat komplet registracijo, ker kot je OP ugotovil, dveh naenkrat ne moreš vozit. In sigurno boš za AC vzel tistega z vinjeto. Spet, nehite se sprenevedat. Kdor je to predlagal, je zato, da bo na koncu stroškov manj, ne pa več na račun Darsa in podobnih neumnosti. Sam tok, da se reče bobu bob
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.173
8.952
113
seveda se to predlaga, da ima raja manj stroškov. In seveda se to ne sprejme, ker je potem država na slabšem. Seveda.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.733
349
83
Vipavska dolina
OK ne razumem ravno zadev, ampak zakaj potem imeti dva avta če lahko voziš samo enega (drugi brez tablic). Ok, če imaš enega za v mesto in enega za relacije, oz. enega za pozimi, drugega za poleti...
Ampak če neka družina ima dva avta, predvidevam da ju ima ker rabi oba istočasno oz. tako da ne more imeti samo enega.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.153
3.167
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
OK ne razumem ravno zadev, ampak zakaj potem imeti dva avta če lahko voziš samo enega (drugi brez tablic). Ok, če imaš enega za v mesto in enega za relacije, oz. enega za pozimi, drugega za poleti...
Ampak če neka družina ima dva avta, predvidevam da ju ima ker rabi oba istočasno oz. tako da ne more imeti samo enega.

Ah, moraš imet še tretjega, za vikend izlete... :cool:
OK, hec...
Sicer sem podpisal, imamo pa dva avta in kot si napisal, oba v uporabi, tretjega pa res ne mislim kupovat...
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
V zgoraj omenjeni Švici je na sončen vikend na ta pravih lokacijah ("plaža") kup starodobnikov, predvsem kabrioletov, pa tudi res zgodovinskih zadev. Čez teden jih ni videti.

Skratka, še ena sprememba po godu premožnejšim.
 

acc

Pripravnik
16. apr 2020
42
14
8
Zanimiv predlog in verjetno OK opcija za nekatere, ampak meni nekako ne potegne.

Potegne pa to za seboj (glede na birokracijo, ki jo imamo) po mojem mnenju še veliko več stroškov, kot država pridobi s tem (oz. država še več izgubi kot na prvi pogled) -> ureditev zakonodaje glede nezgode, kazni, zavarovanje, baza vozil (informac sistem)... Zavarovalnice tudi precej izgubijo. Nisem pa vedel, da imajo to opcijo v Švici.

Osebno bi raje kaj v smislu začasnih tablic, kot je nekdo pisal, da je v Nemčiji, če že.

Sicer nekateri ljudje že sedaj pač odjavijo avto, če ga ne vozijo dalj časa (poznam eno, ki je bila polomljena in 6 mesecev ni vozila). Druga opcija pa je ta, da imaš pač 1 avto in ne 2. Če 1 avto lahko stoji doma, medtem ko se vozi drugi, potem verjetno ne rabiš 2.

No, gledam s svojega stališča, ker sta oba avtomobila skoraj vedno sočasno v uporabi. Če gledam starša pa skoraj vedno samo 1. Tudi one 2 ne potrebujeta 2 avtomobilov teoretično, ampak imata kot pisano zgoraj enega za krajše, drugega za daljše ture. Ampak spet, to je luksuz, ki si ga Slovenci privoščimo...
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
734
113
pa natakneš mu neke rabljene čangšlang gume, ker na avto za 200 EUR nima smisla dajati novih gum.
servisa tudi ne delaš, ker bi bil servis dražji od celega avtomobila
na tehničnega ga raje ne voziš, ker itak veš da ga ne bi naredil.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.733
349
83
Vipavska dolina
Hja eni jih imajo celo zbirko, ampak verjetno njim ni problem denar. Ne vem, res da sem "trd" ampak z mojo kmečko pametjo ne vidim nekih blaznih ugodnosti, vsaj v mojem primeru. Jaz bi še vedno rabil dva, pa tud vinjete so na obeh, ker nikoli ne veš kdaj jo rabiš. Čeprav letos bi lahko kompenziral s kakšno mesečno ali tedensko namesto letne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji in Pepe

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Dajmo zadeve malo razširit. Prijatelj iz DE ima 6 (ja, šest) motorjev in eno tablico. Registriran je najmočnejši, vozi pa se zelo očitno lahko samo z enim naenkrat. In nazadnje se je pripeljal v slo z avtom in prikolico, v kateri so bili trije motorji in vsak dan se je vozil s tistim, ki mu je najbolj pasal. Jaz tu ne vidim ovire. Seveda velja isto za avte. Če bi imel v garaži Corvette in Fičota, bo koga motilo, da plačujem registracijo/cestnino za Corvette, vozim se pa s fičakom ?