Slovenski dobavitelj elektrike Elektro prodaja E.U. nekatere svoje odjemalce obvešča, da jim zaradi spremenjenih okoliščin na trgu odpoveduje pogodbo o dobavi električne energije. Razlog je vrtoglava rast cen elektrike na trgih, nakupne cene so za trgovca trenutno previsoke, da bi lahko elektriko dobavljal po cenah, ki jih je v pogodbah obljubil strankam.
Rok, ki so ga postavili strankam, da si najdejo novega dobavitelja, je kratek, le tri dni, v nasprotnem primeru bodo zahtevali odklop.
Slovenija ni imuna proti svetovni energetski krizi. To je konkreten slovenski primer težav za dobavitelje in za stranke. Nevarnost, ki grozi poslu, ni samo višja cena elektrike, nevarnost je, da brez elektrike vsaj začasno ne bodo mogli delati. Poslovna škoda v takšnem primeru bi bila velika.
Kaj lahko storijo odjemalci, ki ostanejo brez dobavitelja, da ne bodo delali in živeli ob svečah, kdo jih ščiti?
Medtem ko smo še pred nekaj tedni lahko opazovali, kako zaradi visoke rasti cen energentov propadajo dobavitelji v Veliki Britaniji, imamo zdaj prvi podoben primer v Sloveniji. Gre za šentjursko družbo Elektro prodaja E.U., ki sodi med manjše dobavitelje elektrike.
Kje je težava? Komentarja iz družbe nismo prejeli, naši sogovorniki iz energetike pa razlagajo: »Omenjeni trgovec je bil prekratek. To pomeni, da ni pravočasno zakupil dovolj elektrike, kupovati jo je moral zdaj, ko so cene ekstremne. Njegova nakupna cena je precej višja od tiste, po kateri se je zavezal, da bo elektriko prodajal.«
Odpoved pogodbe, smo izvedeli neuradno, je doletela več kot tisoč merilnih mest (to ne pomeni nujno, da je tudi odjemalcev tisoč).
V Veliki Britaniji je odjemalce rešil regulator, kdo jih pri nas? Nihče.
Vrnimo se za hip k Veliki Britaniji, kjer je propadlo več kot deset manjših dobaviteljev elektrike in plina. Kaj se je zgodilo z britanskimi odjemalci, ki so čez noč ostali brez dobavitelja? Njihov regulator energetskega trga Ofgem jih je preprosto dodelil drugim dobaviteljem.
Kaj se zgodi v Sloveniji, ko odjemalec ostane brez dobavitelja, kdo poskrbi, da ne ostane v temi? Na kratko: nihče, vsak mora poskrbeti zase. Nad trgom bedi SODO, sistemski operater distribucijskega omrežja. Vodi ga Stanislav Vojsk. O težavah Elektro prodaje z nami ni želel govoriti, napotil nas je na svojo službo za odnose z javnostmi.
Na SODO so nam potrdili, da so s težavami Elektra prodaje seznanjeni. Bodo pomagali odjemalcem? Ne, odjemalci si morajo pomagati sami: »Odjemalci dobavitelja Elektro prodaja morajo čim prej aktivno izbrati novega dobavitelja elektrike in z njim skleniti pogodbo. V pomoč odjemalcem, ki izbirajo novega dobavitelja elektrike, sta lahko seznam dobaviteljev
na spletni strani distribucijskega operaterja (
mimogrede, na seznamu je še vedno tudi Elektro prodaja, op. a.) in spletna orodja za primerjanje ponudb elektrike. Po sklenitvi pogodbe o nakupu elektrike z novim izbranim dobaviteljem ta za odjemalca uredi vse potrebno za menjavo dobavitelja s predajo elektronske zahteve za menjavo dobavitelja v sistem za elektronsko izmenjavo podatkov med dobavitelji in distribucijskim operaterjem ter elektrodistribucijskimi podjetji, ki za merilno mesto odjemalca izvedejo menjavo dobavitelja, v skladu s pravili menjave dobavitelja,« pravijo na SODO.
Kako hitro lahko odjemalec ostane brez elektrike? »Odjemalcem, za katere bo dobavitelj Elektro prodaja odpovedal pogodbo o dobavi elektrike in o tem dal obvestilo v sistem za elektronsko izmenjavo podatkov med dobavitelji in distribucijskim operaterjem, je poslano obvestilo o odklopu, ki vsebuje tudi informacije o možnosti izbire dobavitelja ter zasilni oskrbi s strani distribucijskega operaterja, ki jo lahko zahtevajo gospodinjski in mali poslovni odjemalci in je do 25 odstotkov dražja od tržnih cen elektrike. Prehod na zasilno oskrbo mora odjemalec zahtevati. Datum odklopa je na obvestilu o odklopu vnaprej določen po energetskem zakonu in je 15 dni za gospodinjske odjemalce, za preostale pa osem dni,« pravijo na SODO.
Kaj torej preostane odjemalcem, ki ostanejo brez dobavitelja?
Poenostavljeno: čim prej morate v akcijo in poiskati novega dobavitelja. So trije dnevi za zamenjavo dobavitelja dovolj? Samo Lozej, šef Energetike Ljubljana, zagotavlja, da so, in pravi: »Lahko se obrnejo neposredno na nas ali pa seveda na kateregakoli drugega ponudnika in bomo vse uredili. Enako tudi Bojan Kumer, direktor Elektro energije: »Menjavo dobavitelja je v treh dneh mogoče urediti.«
Vsi, s katerimi smo govorili iz vrst energetike, svetujejo, da kar se da hitro preverite ponudbe več dobaviteljev. Opozarjajo pa, da utegne biti glede na razmere na trgu cena elektrike, ki jo boste dobili danes, verjetno višja od tiste, ki ste jo plačevali pri dobavitelju, ki se poslavlja s trga.