Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik Tommy17 pravi:
Neumnost. Pri poplačilu kredita se diskontirajo obresti na vse nezapadle obroke. Obrok je sestavljen iz dela glavnice in obrestne mere. Ko kredit poplačaš, boš vedno poplačal glavnico, bodoče obresti pa se odpišejo. Zato je kredit smiselno poplačat, ko je obrestna mera visoka in ne sedaj.
Kredit se splača odplačat vedno, ko so obresti na kredit višje od potencialnega donosa možnih investicij. Ne glede na to ali je absolutna obrestna mera visoka ali nizka. Kalkulacija je enostavna. Če lahko investiraš denar, ki ga imaš na voljo, v nekaj kar ti bo prineslo višji donos kot so obresti pri kreditu, potem se kredita ne splača odplačat. Sicer pa ja.
Seveda pa ta ''pametni''
.
Pozabil si še na en zelo pomemben aspekt. Recimo imaš denar, da kredit, ki ga imaš po zelo ugodni obrestni meri poplačaš. Seveda se to splača, saj navadno donos od depozita (pustimo druge bolj špekulativne naložbe) ne pokrije stroškov obresti. Se je pa potrebno vprašati, kaj potem? Ali boš potem lahko v kolikor boš potreboval nov kredit, kolikor ga boš rabil?
Čisti primer; imaš 100.000,00 privarčevanega denarja in enosobno stanovanje na eni strani, na drugi pa 100.000,00 kredita z obrestno meto EURBOR +1,8%. Veš pa, da boš kupoval večje stanovanje s tem, da obstoječega ne boš prodajal, ampak da dal v najem.
Kaj boš naredil? Naj si vsak sam računa in upošteva še malo zdrave kmečke pameti poleg kalkulatorja. Jaz v tem primeru definitivno ne bi nikoli poplačal kredita, ker danes pač te obrestne mere ne dobiš. Ampak bi dal 70.000,00 EUR za polog (30.000,00 imaš za zlato rezervo), ostalo pa vzameš kredit.
Stari kredit pa pustiš in ga poplačaš ali z obroki, ki jih dobiš z oddajanjem nepremičnine v najem ali pa kredit poplačaš, ko stanovanje prodaš, če se tako odločiš.
Želim ti povedati, da je danes likvidnost lahko velika prednost. Vrednost te likvidnosti pa težko ovrednotiš.