Energetska sanacija objekta

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.476
1.044
113
Zame je osnova energetske sanacije še vedno fasada. Ne rekuperacija, ne TČ, ne paneli na strehi.

Ne gre se toliko za denar, kot se gre za občutek bivanja v dobro izolirani hiši. Ja, sem spadajo tudi okna in streha.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.494
289
83
Kras
www.mtl.si
Ponudbe za izdelavo fasade 18cm grafitni EPS, itd. se gibljejo nekje v rangu 30k€, nekaj povrne EKO sklad, tako da je končna investicija malenkost nižja + verjetno bo potrebno potem vgraditi rekuperacijo, kar pomeni še dodatnih 8-10k€....
Sem ravno v temu in zame 25 EUR na m2 ni ravno malenkost ;). Računam, da dobim nazaj nekje med 20-25% vrednosti fasade.

Jaz kot investitor, gledam to bolj kot ne skozi denar... kaj bom imel od tega in kdaj se mi bo investicija povrnila:sprasujemse:
Letni strošek ogrevanja je nekje 1.300-1.500€ in če vsako leto privarčujem 50% (pa jih verjetno ne bom), to pomeni da se mi investicija povrne v nekje cca 30ih letih?!?!
Če gledaš kot investitor, potem je pomemben vidik tudi to, da ti fasada dvigne vrednost hiše ;).
Ali jaz to gledam skozi napačne oči, ali pa tukaj matematika res ne gre skupaj?
Jaz recimo gledam še skozi oči tega, da poizkušam čim manj obremenjevati okolje. Ne lepim pa gor nalepke s ceno, koliko je to vredno.

Aja, pa še najpomembnejša zadeva v Sloveniji: zavist sosedov, ko bodo videli novo fasado. :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: Bi rekel, da že samo to povrne celotno investicijo.:aplauz::valjamse:
Ja saj to pravim, razlika prihranka med 5, 10, 20, 40, 80 cm fasade ni 50% pri vsakem prehodu ampak so prihranki vedno manjši.
Če te denar žuli - go for it.
Drži, ampak ko daš zraven subvencijo Ekosklada, se kalkulacija malo spremeni ;). V bistvu je ceneje dati 20cm izolacije kot recimo 12cm, ker ti subvencija več kot pokrije razliko. Seveda ob pogoju, da imaš denar za založit subvencijo.
Obregnil bi se ob "večje udobje bivanja". Stene se bodo potegnile za skoraj 20 cm ven, kar pomeni, da bodo okna precej drugače zgledala, svetlobe, ki pride v hišo bo manj. Lahko se bo komu zdelo, da je udobje bivanja v letnih časih, ko je dan najkrajši, slabše in ne boljše.
To pa zelo drži in če imaš namen menjati okna, je potrebno razmišljati o tem. Tudi zato (primarni razlog je bil minimiziranje toplotnega mostu) sem jaz ob menjavi oken, porinil le ta popolnoma na zunanji rob stene.
Sem pa po vgradnji izolacije ugotovil še eno pozitivno lastnost teh 20ih cm. Ko sonce žge, mi na nekaterih oknih teh 20cm senči okno in sonce/vročina ne prodirata direkt noter.

Zimo še čakam, da vidim kaj bo, ampak sedaj ko je sonce žgalo, se je že čutilo manj toplote v hiši.

So me pa vsi opozarjali, da bom imel ob menjavi oken in izolaciji hiše slab zrak v hiši. Tako da sem vgradil še 2 lokalna rekuperatorja. Žal se mi časovno/določene okoliščine enostavno ni izšlo za centralni rekuperator. Bom videl pozimi, ko bom manj luftal, kako bo. Bi pa morala rekuperatorja pomagati.
 

Breyton

Majstr
2. avg 2007
1.464
109
63
40
Malo tu,malo tam :)
KSZ
Želimo se prijaviti na razpis EKO SKLADA in imamo pri njihovih zahtevah vprašanja oz bi želeli še vaše strokovno mnenje saj so informacije s strani izvajalcev različne .

SKLOP H - toplotna izolacija tal na terenu ali tal nad neogrevanim prostorom/kletjo v starejši eno ali dvostanovanjski stavbi Pravica do nepovratne finančne spodbude se dodeli za izvedbo toplotne izolacije tal na terenu ali tal nad neogrevanim prostorom/kletjo, če je izkazano razmerje med toplotno prevodnostjo (λ) in debelino (d) novo vgrajene toplotne izolacije λ/d ≤ 0,280 W/(m2K).

Pri navedenem izračunu razmerij se morebitne obstoječe izolacije ne upošteva. Nepovratna finančna spodbuda je lahko dodeljena le za starejše eno ali dvostanovanjske stavbe

Zadeva je sledeča da bomo obnavljali prostore in bi želeli zadostiti zahtevam iz razpisa izkazano razmerje med toplotno prevodnostjo (λ) in debelino (d) novo vgrajene toplotne izolacije λ/d ≤ 0,280 W/(m2K)

Gre se za prostore v pritličju kjer zdaj ni bilo izolacije oziroma je bila zadeva rešena na tak način,da je bilo opraljena hidroizolacija z bitumensko lepenko potem nasuto z peskom na to pa dana lesena iverna plošča in nato nalepljen parket . Vse to gre zdaj ven in se bo nadomestilo z talnim gretjem .

Delala se bo najprej nova hidroizolacija nato izolacija z ustreznim materialom ter nato sistemske plošče za talo gretje ter estrih in keramika.

Zanima me kateri material priporočate ter glede na zahtevo iz razpisa kakšne debeline bi moral liti da bi zadostil zahtevam

Hvala
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113
KSZ
Želimo se prijaviti na razpis EKO SKLADA in imamo pri njihovih zahtevah vprašanja oz bi želeli še vaše strokovno mnenje saj so informacije s strani izvajalcev različne .

SKLOP H - toplotna izolacija tal na terenu ali tal nad neogrevanim prostorom/kletjo v starejši eno ali dvostanovanjski stavbi Pravica do nepovratne finančne spodbude se dodeli za izvedbo toplotne izolacije tal na terenu ali tal nad neogrevanim prostorom/kletjo, če je izkazano razmerje med toplotno prevodnostjo (λ) in debelino (d) novo vgrajene toplotne izolacije λ/d ≤ 0,280 W/(m2K).

Pri navedenem izračunu razmerij se morebitne obstoječe izolacije ne upošteva. Nepovratna finančna spodbuda je lahko dodeljena le za starejše eno ali dvostanovanjske stavbe

Zadeva je sledeča da bomo obnavljali prostore in bi želeli zadostiti zahtevam iz razpisa izkazano razmerje med toplotno prevodnostjo (λ) in debelino (d) novo vgrajene toplotne izolacije λ/d ≤ 0,280 W/(m2K)

Gre se za prostore v pritličju kjer zdaj ni bilo izolacije oziroma je bila zadeva rešena na tak način,da je bilo opraljena hidroizolacija z bitumensko lepenko potem nasuto z peskom na to pa dana lesena iverna plošča in nato nalepljen parket . Vse to gre zdaj ven in se bo nadomestilo z talnim gretjem .

Delala se bo najprej nova hidroizolacija nato izolacija z ustreznim materialom ter nato sistemske plošče za talo gretje ter estrih in keramika.

Zanima me kateri material priporočate ter glede na zahtevo iz razpisa kakšne debeline bi moral liti da bi zadostil zahtevam

Hvala

Moraš si odgovoriti ali greš v zmanjšanje izgub zaradi eko sklada ali zaradi izgub samih - torej posledično tvojo manjšo odvisnost od energije in draginje, ki jo ta skozi čas prinaša.

Sicer ne poznam trenutnih zahtev sklada za pridobitev subvencije..a če gre res za U=0,28 W/m2K so to zelo ohlapni pogoji, ki jim zadostiš z 12 cm povprečno izolativnega materiala.

A dandanes dajati na stene 12 cm izolacije je enostavno smešno...

Če že greste v stroške naj vam bo merilo...vkopani del 20 cm 'stirodurja', zunanji del 20 cm (bilo kake) izolacije (volna, beli stiropor, sivi stiropor,...)

Jaz drugače vidim tole v razpisu sklada (precej stran od tvojih podatkov?):
1726144573454.png


Čemur zadostiš z vsaj 18 cm izolacije, torej smo spet pri 20 cm.
 

Breyton

Majstr
2. avg 2007
1.464
109
63
40
Malo tu,malo tam :)
Moraš si odgovoriti ali greš v zmanjšanje izgub zaradi eko sklada ali zaradi izgub samih - torej posledično tvojo manjšo odvisnost od energije in draginje, ki jo ta skozi čas prinaša.

Sicer ne poznam trenutnih zahtev sklada za pridobitev subvencije..a če gre res za U=0,28 W/m2K so to zelo ohlapni pogoji, ki jim zadostiš z 12 cm povprečno izolativnega materiala.

A dandanes dajati na stene 12 cm izolacije je enostavno smešno...

Če že greste v stroške naj vam bo merilo...vkopani del 20 cm 'stirodurja', zunanji del 20 cm (bilo kake) izolacije (volna, beli stiropor, sivi stiropor,...)

Jaz drugače vidim tole v razpisu sklada (precej stran od tvojih podatkov?):
Poglej priponko 92391

Čemur zadostiš z vsaj 18 cm izolacije, torej smo spet pri 20 cm.
Prijavili bi se za SKLOP H - toplotna izolacija tal na terenu ali tal nad neogrevanim prostorom
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
374
94
28
KSZ
Želimo se prijaviti na razpis EKO SKLADA in imamo pri njihovih zahtevah vprašanja oz bi želeli še vaše strokovno mnenje saj so informacije s strani izvajalcev različne .

SKLOP H - toplotna izolacija tal na terenu ali tal nad neogrevanim prostorom/kletjo v starejši eno ali dvostanovanjski stavbi Pravica do nepovratne finančne spodbude se dodeli za izvedbo toplotne izolacije tal na terenu ali tal nad neogrevanim prostorom/kletjo, če je izkazano razmerje med toplotno prevodnostjo (λ) in debelino (d) novo vgrajene toplotne izolacije λ/d ≤ 0,280 W/(m2K).

Pri navedenem izračunu razmerij se morebitne obstoječe izolacije ne upošteva. Nepovratna finančna spodbuda je lahko dodeljena le za starejše eno ali dvostanovanjske stavbe

Zadeva je sledeča da bomo obnavljali prostore in bi želeli zadostiti zahtevam iz razpisa izkazano razmerje med toplotno prevodnostjo (λ) in debelino (d) novo vgrajene toplotne izolacije λ/d ≤ 0,280 W/(m2K)

Gre se za prostore v pritličju kjer zdaj ni bilo izolacije oziroma je bila zadeva rešena na tak način,da je bilo opraljena hidroizolacija z bitumensko lepenko potem nasuto z peskom na to pa dana lesena iverna plošča in nato nalepljen parket . Vse to gre zdaj ven in se bo nadomestilo z talnim gretjem .

Delala se bo najprej nova hidroizolacija nato izolacija z ustreznim materialom ter nato sistemske plošče za talo gretje ter estrih in keramika.

Zanima me kateri material priporočate ter glede na zahtevo iz razpisa kakšne debeline bi moral liti da bi zadostil zahtevam

Hvala
Jaz ti predlagam da obereš to pot, da si pomagaš s koordinatorjem.
Imaš seznam njih: https://ekosklad.si/uploads/b720b9e5-a32b-4399-ba18-ed90f83e0e33/Seznam-koordinatorjev-ZER-2024.pdf

Enega kontaktiraj pa ga vprašaj, mislim da so zato tam, da ti take stvari odgovorijo :sprasujemse:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi