Energetska sanacija objekta

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
374
94
28
Živjo,

no pa smo tudi mi počasi prišli do tega, da bo potrebno urediti/obnoviti/... obstoječo hišo.

Po pogovoru s parimi arhitekti, še vedno nimam jasnega odgovora ali izdelava fasade JA ali NE?
Torej, hiša cca 110m2 tlorisne površine oz. cca 300m2 fasade, grajena v letih 1985, sendvič zidava (5 cm stiropor + zidak), troslojna okna (stara cca 10 let),...

Ponudbe za izdelavo fasade 18cm grafitni EPS, itd. se gibljejo nekje v rangu 30k€, nekaj povrne EKO sklad, tako da je končna investicija malenkost nižja + verjetno bo potrebno potem vgraditi rekuperacijo, kar pomeni še dodatnih 8-10k€....

Jaz kot investitor, gledam to bolj kot ne skozi denar... kaj bom imel od tega in kdaj se mi bo investicija povrnila:sprasujemse:
Letni strošek ogrevanja je nekje 1.300-1.500€ in če vsako leto privarčujem 50% (pa jih verjetno ne bom), to pomeni da se mi investicija povrne v nekje cca 30ih letih?!?!

Ali jaz to gledam skozi napačne oči, ali pa tukaj matematika res ne gre skupaj?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113
Kako imate na 100 kvadratih površine 300 kvadratov sten?

30 jurjev? Očitno so šle cene nenormalno gor ali pa probaj dobiti še kako ponudbo. Rekuperacije ti ni potrebno vgrajevati, če je ne želiš.
Ob dejstvu, da že imaš nekaj cm izolacije se ti verjetno investicija res ne bo povrnila v doglednem času, če sploh kdaj.
Ali imate namen potrgati vse skupaj dol (obstoječo izolacijo in zidake) in polepiti na novo?
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.402
1.014
113
Ja, to zadnje pri sendvič zidavi ne moreš narest no. Cene fasad so pa ponorele, kot vse drugo sedaj. Edino, kar ti lahko rečem je, da bo cena ogrevanja padla nekam na 1/3 in poletja bojo super brez klime. Bolj pomembna je kapa, kot fasada za zimo.
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
374
94
28
Kako imate na 100 kvadratih površine 300 kvadratov sten?

30 jurjev? Očitno so šle cene nenormalno gor ali pa probaj dobiti še kako ponudbo. Rekuperacije ti ni potrebno vgrajevati, če je ne želiš.
Ob dejstvu, da že imaš nekaj cm izolacije se ti verjetno investicija res ne bo povrnila v doglednem času, če sploh kdaj.
Ali imate namen potrgati vse skupaj dol (obstoječo izolacijo in zidake) in polepiti na novo?
Čist normalno P+1+M, je pa res da tukaj niso odšteta okna, ampak obdelava špalet,.. je itak svoja cena.

Ja tam nekje, govorimo +/-2k€.
Rekuperacijo mi je svetovala ena arhitekta, sam tudi nisem najbolj navdušen.

To za potrgati dol sem pa tudi razmišljal, ampak me vsak debelo gleda kaj govorim oz zakaj še dodatno dražim investicijo; ampak jaz nočem imeti neprebojnega zidu pa 0,5m debelih polic (karikiram); dodatna težava pa je tudi sidranje nove izolacije. Prekleto dolgi in močni vijaki bojo mogl bit, da bo to vse skupaj držalo gor.

Iskreno povedano, se nekako bolj nagibam v smer vizualne obnovitve fasade, brez dodatne izolacije.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.402
1.014
113
Če imaš sendvič zidavo imaš ploščo čez oba zidova in ne moreš nič dol trgat ali pa ne veš kaj je sendvič zidava.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krofica

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
374
94
28
Ja, to zadnje pri sendvič zidavi ne moreš narest no. Cene fasad so pa ponorele, kot vse drugo sedaj. Edino, kar ti lahko rečem je, da bo cena ogrevanja padla nekam vmes med 1/4 in 1/5 in poletja bojo super brez klime.

Da bo cena ogrevanja padla 20-25%?
Mi živimo v mansardi, res je da imamo betonsko ploščo in poševnine izolirane z 30-50cm volne, ampak se temperatura poleti dvigne do max. 26,5°C. OK, ni optimalno, ampak nekak preživimo brez klime. Seveda pa je predvidena klima v renovaciji :D
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.238
6.457
113
pri taščici
Daj najprej definiraj ali imas 100m2 v celi hisi ali 100m2 po etazi in skupaj 300m2.
Ce das za ogrevanje 300m2 jurja pa pol, ce nimas tezav s plesnijo zaradi toplotnih mostov, ce te izgled fasade ne moti (ali pa ga lahko izboljsas s pranjem ali barvanjem), potem jaz ne bo dal 30l za fasado. Ker ekonomske racunice pri sedanjih cenah ogrevanja ni.
 
27. jan 2022
5.780
2.268
113
Šminko gor/dol pa je. Investicije NIKOLI ne pokriješ s prihranki. Gre samo za malo večje udobje bivanja, to je vse.
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
374
94
28
Daj najprej definiraj ali imas 100m2 v celi hisi ali 100m2 po etazi in skupaj 300m2.
Ce das za ogrevanje 300m2 jurja pa pol, ce nimas tezav s plesnijo zaradi toplotnih mostov, ce te izgled fasade ne moti (ali pa ga lahko izboljsas s pranjem ali barvanjem), potem jaz ne bo dal 30l za fasado. Ker ekonomske racunice pri sedanjih cenah ogrevanja ni.
da se ne izgubimo v številkah po nepotrebnem, ogrevamo cca 200m2... trenutno težav nimamo oz. v kotu ene sobe se mi malenkost nabira plesen, ampak je rešljivo. Fasada je trenutno terranova.
Šminko gor/dol pa je. Investicije NIKOLI ne pokriješ s prihranki. Gre samo za malo večje udobje bivanja, to je vse.
No rečimo 15 let nazaj k smo šli v menjavo peči, nam je bilo prvo pomembno - kdaj se investicija povrne; in se je že - parkrat :D
Pri fasadi pa računice za enkrat ne vidim...
 
27. jan 2022
5.780
2.268
113
No rečimo 15 let nazaj k smo šli v menjavo peči, nam je bilo prvo pomembno - kdaj se investicija povrne; in se je že - parkrat :D
Pri fasadi pa računice za enkrat ne vidim...
Ja saj to pravim, razlika prihranka med 5, 10, 20, 40, 80 cm fasade ni 50% pri vsakem prehodu ampak so prihranki vedno manjši.
Če te denar žuli - go for it.
 
  • Haha
Reactions: krofica

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.420
4.943
113
Obregnil bi se ob "večje udobje bivanja". Stene se bodo potegnile za skoraj 20 cm ven, kar pomeni, da bodo okna precej drugače zgledala, svetlobe, ki pride v hišo bo manj. Lahko se bo komu zdelo, da je udobje bivanja v letnih časih, ko je dan najkrajši, slabše in ne boljše.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.402
1.014
113
Tak objekt je mogoče najbolje it mimo eko sklada po sistemu, nekje najdeš oder in mojstre, da ti napopajo 10cm belega eps brez sidranja in lepo zaribajo ter namestijo nove police. Če si na deželi, drugače ne.
 

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
832
14
18
Če nekaj izolacije že imaš, ti Eko sklad to upošteva z lambdo 0,045 W/mK. Grafitni stiropor ima lambdo 0,031 W/mK, tako da prideš na potrebno debelino 12 cm grafitnega EPS in ne 18 cm, kakor so ti ponudili.
1725606400728.png
 
  • Všeč mi je
Reactions: krofica

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
832
14
18
Potrebno debelino lahko izračunaš tukaj:


Sicer je pa moje mnenje, da izoliraj, dokler imaš denar. Ko boš star in ko dotok denarja močno pade, ti bo dobro izolirana hiša prišla prav, tega denarja pa ne boš več pogrešal. Tudi če imaš sedaj 5 cm izolacije, sigurno nimaš izoliranih špalet in ostalih detajlov, tako da boš z novo izolacijo rešil še toplotne mostove.

Da se še malo dopišem: izdelavo fasade lahko financiraš z ugodim 1% obrestnim kreditom od Eko sklada, poleg tega pa dobiš še do 25 eur/m2 subvencije nazaj. Bolje, da svoj denar vežeš na banki in najameš kredit od Eko sklada, je bolj ugodno.
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.728
3.459
113
Še tanjša ob istem učinku je bakelitna izolacija. Sicer pa kar zasoljene cena.
 

Torque

Pripravnik
22. jul 2007
832
14
18
Bakelit ima res nizko lambdo, ampak je bolj primeren za špalete ali pa preklade. Bakelit pride več kot 100 eur/m2, tukaj sploh ni računice. Avtor teme naj pridobi še ponudbo za fasado iz navadnega belega stiroporja. Cene tega so najnižje, bo pa res kakšen cm debeline več.
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
374
94
28
Bakelit ima res nizko lambdo, ampak je bolj primeren za špalete ali pa preklade. Bakelit pride več kot 100 eur/m2, tukaj sploh ni računice. Avtor teme naj pridobi še ponudbo za fasado iz navadnega belega stiroporja. Cene tega so najnižje, bo pa res kakšen cm debeline več.
Torque hvala za kalkulator, tega sploh nisem videl in hvala za detaljno razlago :)
Kokr sm se zanimal, dejansko pride majhna razlika v ceni 12 ali 18cm; mislim, razlike je cca 1000€, kar je precej zanemarljivo v primerjavi s 30k:bolan:

Sicer je pa moje mnenje, da izoliraj, dokler imaš denar. Ko boš star in ko dotok denarja močno pade, ti bo dobro izolirana hiša prišla prav, tega denarja pa ne boš več pogrešal.
Nalagam v različne stebre, tko da računam da k bom šel v penzijo (čez 30 let), da bo dotok denarja večji:norec::valjamse: #jokeoff
 
  • Všeč mi je
Reactions: Torque