Ekipa v oranžnih rokavičkah

mistique

Guru
16. jun 2009
13.456
1.261
113
Emona / Carnium
Kdo so tile z oranžnimi rokavičkami? Forenziki?
Fotkajo avto, evidentirajo,...

1000009915.jpg
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.970
14.844
113
Ah so, ok. Zapenjam zgolj na izraz, ker hišna preiskava hiše se mi sliši logično saj se preiskuje hišo, medtem pa se mi pri hišni preiskavi vozila to sliši malce manj primerno.

#VsakDanNekajNovega #ČlovekSeUčiVseŽivljenje
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

gr69

Guru
15. dec 2009
11.456
2.520
113
še v SLO - ampak komaj
Ah so, ok. Zapenjam zgolj na izraz, ker hišna preiskava hiše se mi sliši logično saj se preiskuje hišo, medtem pa se mi pri hišni preiskavi vozila to sliši malce manj primerno.

#VsakDanNekajNovega #ČlovekSeUčiVseŽivljenje

A bi raje imel termin: vozilna preiskava?

“Hišna” pride od tega, da stanovanje / hiša uživa visoko stopnjo pravnega varstva in se ne sme in ne more kar tako vstopiti. Enako velja za ostalo lastnino - vozila, ladje itd - in se posledično uporablja za preiskavo le-teh enak izraz.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.970
14.844
113
A bi raje imel termin: vozilna preiskava?
Na-a, vozilna preiskava se mi sliši rahlo retardirano oz. že slovnično nepravilno, prej pač zgolj preiskava vozila, brez "hišna" spredaj, če že kaj v temu smislu. Če je pa "pod nujno" potrebno nekaj imeti pred "preiskava vozila" bi se pa pomoje tudi lahko našlo kaj bolj primernega kot pa "hišna". Ampak glej, če je tak izraz uveljavljen pa pač naj bo tak, jaz sem ga pač prvič slišal in sm zato malo pobaral našega kolega kako in kaj. In pa lahko, da se slabo spomnim ampak, ko sem pred mnogimi leti jaz prihajal v navzkriž z zakonom ter je bilo posledično moje vozilo večkrat pregledano do potankosti, se mi zdi, da je bil uporabljen termin varnostni pregled vozila ampak je pa treba upoštevati dejstvo, da zame nikoli ni bil odrejen nalog za hišno preiskavo in bi se v sklopu tega pregledalo tudi drugo premoženje (t.j. avto) ampak je bilo to v obliki rednih "naključnih" cestno-prometnih kontrol.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.917
6.596
113
Dolga leta nazaj sem spisal post kjer sem napisal vse mozne pravne podlage za pregled/preiskavo vozila. Ce se komu da poiskat…

pri varnostnem pregledu so dolocena pravila. Ce ti stojis ob avtu in ga zaklenes je varnostni pregled mozen le zate. Ker tudi ce imas orozje v avtu le to ne ogroza nikogar ker je avto zaklenjen (beri: dovolj casa bo za reagirat ce bos zacel odklepat)… itd un post je bil zelo detajlen in z vsemi navedenimi pravnimi podlagami
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.917
6.596
113
Se izvor termina hisna preiskava:


XVIII. POGLAVJE
PREISKOVALNA DEJANJA
1. HIŠNA IN OSEBNA PREISKAVA
214. člen

(1) Preiskava stanovanja in drugih prostorov obdolženca ali drugih oseb se sme opraviti, če so podani utemeljeni razlogi za sum, da je določena oseba storila kaznivo dejanje, in je verjetno, da bo mogoče pri preiskavi obdolženca prijeti ali da se bodo odkrili sledovi kaznivega dejanja ali predmeti, ki so pomembni za kazenski postopek.
(2) Osebna preiskava se sme opraviti, če so podani utemeljeni razlogi za sum, da je določena oseba storila kaznivo dejanje, in je verjetno, da se bodo pri preiskavi našli sledovi in predmeti, ki so pomembni za kazenski postopek.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.917
6.596
113
Povej nam mojster kazenskega procesnega prava kako se rece taksni preiskavi? Pa se clen iz ZKP navedi na podlagi katerega se opravi.

Vse to mas sicer ze navedeno ampak zabavno bo prebrat umotvor.