Domsko zavarovanje - predčasna odpoved pogodbe

zakajaltersuxu

Fizikalc
19. jul 2007
1.587
85
48
Pozdravljeni,

zanima me kje lahko dobim določila o predčasni odpovedi pogodbe Domskega zavarovanja. Z agentom in zavarovalnico Generali si veliko ne morem pomagat.
1688041458597.png

Želim odpovedat pogodbo in če je treba plačat penale. Zanima me pred odpovedjo kolikšni so ti penali.

Hvala
 

igiNo1

Guru
24. feb 2018
1.414
638
113
Samo zadnji dve alineji.
Odpoveš lahko šele po treh leti in od dneva odpovedi, ti prekinejo po šestih mesecih. s 1.1. jih obvestiš, da s 1.7. prekinjaš pogodbo.
Za nazaj pa ti obračunajo popuste za dolgoročno zavarovanje (znesek viden na polici) za vsa zavarovana leta.
 

Breyton

Majstr
2. avg 2007
1.438
100
63
40
Malo tu,malo tam :)
Imel isto zavarovanje pri Generaliju pa sem agentu javil da bom prodal stanovanje . Je poslal nekam en mail in čez 6 mesecev so prenehale prihajat položnice . Nobenih penalov ali kazni za odpoved . Je bila pa to 10 letna polica prekinjena mislim da v 4 letu zavarovanja .
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
Želim odpovedat pogodbo in če je treba plačat penale. Zanima me pred odpovedjo kolikšni so ti penali.
- Pri večletni pogodbi (običajno je to desetletna) lahko odpoveš po preteku treh let kar pomeni, da po preteku dveh let in pol pošlješ dopis o odstopu in ko preteče še nadaljnih 6 mesecev si z njimi zaključil oz. če so tri leta že mimo samo pošlješ dopis in si čez 6 mesecev "frej", o višini penalov oziroma o vračilu sorazmernegea dela popusta na trajanje (dobil si popust za 10 letno trajanje in če prekineš po recimo 5ih letih boš razliko med popustom na 5 letno trajanje in 10 letni trajanje) pa boš obveščen s strani zavarovalnice v samem odgovoru na tvoj dopis o prekinitvi s katerim te bodo seznanili z datumom prenehanja ter kot že omenjeno tudi z višino "penalov".

- V primeru odpovedi zaradi podražitve si o pogojih prekinitve obveščen v istem obvestilu s katerim te obveščajo o indeksaciji

- V primeru prodaje nepremičnine se lahko pogodbo prekine takoj in nisi vezan ne na 3 letno obdobje, ki ga diktira Obligacijski zakonik, niti ne na 6 mesečni odpovedni rok. Samo pošlješ dokazilo o prodaji in zadeva mora biti prekinjena takoj.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.256
113
- Pri večletni pogodbi (običajno je to desetletna) lahko odpoveš po preteku treh let kar pomeni, da po preteku dveh let in pol pošlješ dopis o odstopu in ko preteče še nadaljnih 6 mesecev si z njimi zaključil oz. če so tri leta že mimo samo pošlješ dopis in si čez 6 mesecev "frej", o višini penalov oziroma o vračilu sorazmernegea dela popusta na trajanje (dobil si popust za 10 letno trajanje in če prekineš po recimo 5ih letih boš razliko med popustom na 5 letno trajanje in 10 letni trajanje) pa boš obveščen s strani zavarovalnice v samem odgovoru na tvoj dopis o prekinitvi s katerim te bodo seznanili z datumom prenehanja ter kot že omenjeno tudi z višino "penalov".

- V primeru odpovedi zaradi podražitve si o pogojih prekinitve obveščen v istem obvestilu s katerim te obveščajo o indeksaciji

- V primeru prodaje nepremičnine se lahko pogodbo prekine takoj in nisi vezan ne na 3 letno obdobje, ki ga diktira Obligacijski zakonik, niti ne na 6 mesečni odpovedni rok. Samo pošlješ dokazilo o prodaji in zadeva mora biti prekinjena takoj.

Kaj pa vem, jaz sem imel kar nekaj teh različnih domskih zavarovanje (od WS, do Generali...) pa sem vedno prekinil po nekaj letih. Razlogi različni, največkrat prodaja nepremičnine. Nikoli dobil nobenega doplačila od zadaj.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
Morda se razlog za to skriva v škodnem dogajanju. Pri prekinitvi police ti namreč ne pripada vračilo sorazmernega dela premije v kolikor je prišlo do kakšne škode in dovolj je že samo rezervacija (prijava) škode ter ne dejansko izplačilo odškodnine.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.256
113
Pravzaprav če pomislim nisem iz domskega nikoli črpal škod, šlo je za stanovanja.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
In v letu, ko se je zavarovanje prekinilo, nisi imel po dotični polici nobene škode, sorazmernega dela premije pa prav tako nisi dobil nazaj? Če je temu tako, bi bilo smiselno zadevo preverit zakaj je bilo tako, ker načeloma ti pri prekinitvi že plačanega zavarovanja pač morajo vrnit neizkoriščen del premije razen, če je kaj drugače dogovorjeno ali pa če je prišlo do rezervacije/izplačila škode.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.256
113
Ne to Matej, dobil sem vedno vse sorazmerno nazaj. Govorim o tem da sem se vedno vezal za 10 let dobil vse popuste in da po nekaj letih ko sem prekinil nisem rabil vrnit tistih popustov (ugodnosti).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Ne to Matej, dobil sem vedno vse sorazmerno nazaj. Govorim o tem da sem se vedno vezal za 10 let dobil vse popuste in da po nekaj letih ko sem prekinil nisem rabil vrnit tistih popustov (ugodnosti).
Ponavadi piše, da ima zavarovalnica pravico terjati vračilo ugodnosti večletne police. Potem je pa stvar situacije, v kolikšni meri bodo od posamezne stranke to tudi terjali.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in Garfildd

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
Po mojih izkušnjah je bilo to običajno govora o plačilu nekaj deset evrov, je pa to v glavnem odvisno od višine letne premije ter dobe, ki je še ostala do poteka pogodbe kar pomeni, da je lahko ta znesek tudi višji/nižji ali pa ga tako kot v primeru uporabnika AvtoFun sploh ni.