Občutljiv je toliko da mlade poganjke pozeba/slana lahko uniči. Je pa tako da iz korenine itak zrastejo novi. Prvo leto ima korenina relativno malo "moči" tako da je odganjanje bolj slabo in se vsak uničen poganjek pozna na rasti, ampak hmelj preživel bo. Vseeno je pametno ko enkrat požene ohranit tistih prvih 3-5 poganjkov in jih obvarovat pred slano če pride.
Ko 1x razvije koreninski sistem (traja 3-5 let) imaš itak težavo s tem da moraš rezat preveč poganjkov in takrat tudi pozeba prvih poganjkov ni problem. Je pa res da se vedno splača pustit prve v ok kondiciji ker boš tako dobil prej letino!
Glede bolezni je glavni problem pri hmelju vlaga (plesen), drug problem so pa pršice pri nizkih temperaturah. Če ni vlage in če so temperature dovolj visoke potem je to "top" letina. Pri veliko vlage se podobno kot pri trti pojavi plesen, tako da je treba pazit že pri zalivanju da se ne škropi po listih. Enako je treba prvi 1m rastline nad tlemi osmukat da nima listov (drugače postane ob vlagi iz tal gojišče plesni). Če se vseeno pojavi plesen je žal tako da pomagajo samo uradna fitofarmacevtska sredstva, torej je treba imeti za nabavo izpit. Za pršice pomagajo pa tudi pripravki ki so na "bio" osnovi, te se da kupit tudi v prosti prodaji.
Za domačo proizvodnjo je tako bolje posegat po vrstah ki so dobro odporne na te neprilike. To so večinoma sodobne vrste, ki pa jih je težko dobit. Stare tradicionalne sorte so povečini najbolj "tvegane" oz. najbolj dovzetne za bolezni. Tu brez škropljenja skoraj ne gre oz. lahko imaš v slabem letu 0 pridelka.
@pocast, koliko si dobil letine prvo leto (g na rastlino)? Prvo leto ponavadi še ne razvije dobrih horizontalnih "vej" tako da imaš samo hmelj direktno na kratkih poganjkih na rastlini (tam 10-50g posušenih storžkov na rastlino). Ko se vzpostavi dober koreninski sistem je pa pridelek lahko tudi 200g/rastlino oz. za sorte z večjimi storžki celo več.