Delo v Avstriji

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.589
5.592
113
Ne vem... Sprašujem... Pojma nimam kako si naši razlagajo, vem pa da so vsaj kar se tiče na slovenskih tleh zelo togi okoli tega. Edino merilo, ki se priznava, so ure. Opredelitev glede na ne vem storitve ali pa kombinacijo, ki naj bi predstavljala "poln" delavnik, ne pozna. So te ure važne samo za pokojnino?
 

pep

Pripravnik
21. avg 2007
393
24
18
Kolikor je meni poznano, gre pri KillaKHAN-u za to, da je njegov delovni teden (vsaj v SLO) 35ur ordinacijskega časa, kar pa ne predstavlja celotnega delovnega časa.
Torej zobozdravnik ki ima efektivno 32,5 ure ordinacijskega časa tedensko (5X 0,5 ure ima za malico, da pride na 35 ur), je v resnici zaposlen za 40 ur tedensko. Ordinacijski čas namreč ne predstavlja njegovega celotnega delovnega časa.
 

Jason

Fizikalc
20. avg 2009
671
50
28
mimogrede, nisem ziher, da pendlerpauschale vsi pravilno razumejo. tu gre tehnicno za znizanje avstrijske davcne osnove, zaradi cesar se placa manj avstrijske dohodnine. za slo d.rezidenta (ki dela v at), ki je ze pred tem v poziciji doplacila v sloveniji, to pomeni da bo doplacal vec - tocno toliko vec, kolikor mu p.pausal zniza dohodnino v at.
 

Jason

Fizikalc
20. avg 2009
671
50
28
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
sem v procesu dogovarjanja.

zelim ti, da se dobro dogovoris in gres. ce bo ful bedno in vidis, da ti to iz kateregakoli razloga ne ustreza, verjetno lahko cez kaksno leto prides nazaj. ce pa zdaj ne gres, se bos cez 10 let spraseval kje bi bil, ce bi se danes drugace odlocil.
se vecja bogatija bi bila pa v svici, ampak tje bi se morala seliti cela familija - kar pa spet ni nujno slabo, sploh za otroke.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Jason pravi:
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
sem v procesu dogovarjanja.

zelim ti, da se dobro dogovoris in gres. ce bo ful bedno in vidis, da ti to iz kateregakoli razloga ne ustreza, verjetno lahko cez kaksno leto prides nazaj. ce pa zdaj ne gres, se bos cez 10 let spraseval kje bi bil, ce bi se danes drugace odlocil.
se vecja bogatija bi bila pa v svici, ampak tje bi se morala seliti cela familija - kar pa spet ni nujno slabo, sploh za otroke.

Ma švica je čist preveč Naci zame
smile-1.gif
)
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ampak pro nas pa od osnove odšteješ prevoz na delo (uradno določena kilometrina x kilometri) in seveda nadomestilo za prehrano (6,12EUR/delovni dan). In si tam tam. Pa ne pozabi olajšave za vzdrževane družinske člane.
Je kar res da pri taki plači kot jo omenja Killa skoraj ni razlike pri dohodnini/prispevkih tu ali v Avstriji.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.589
5.592
113
ja, al pa antarktika? za našga killaja ni dnevna migracija na Luno noben problem. kaj ne vidiš, da se ne misli selit nikamor. torej išče nekaj tik za mejo...
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.698
2.518
113
Finta nemcev je, da jih švicarji zaposlujejo ravno zaradi njihovega ordunga.

In lih zaradi tega jih potem tudi sovražijo, ker spreminjajo njihov način dela.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Eno vprašanje še - kako je glede zdravstvenega zavarovanja? Lahko grem potem k nam k zdravniku ali ne? Ker imam za jeseni eno operacijo planirano...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.726
6.633
113
Seveda, pa v AT tudi, bojda je tam boljše urejeno zdravstvo, mogoče raje tja na operacijo
wink-1.gif


Edino z bolniško je malo jebe, ampak nič hudega.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.659
9.352
113
ded, ti samo pakiraj, verjetno je razlika v mesečnem neto dohodku vsaj dobrega jurja, tako da nimaš kaj razmišljat dost. To vrealnosti ne pomeni da imaš recimo potem za 30 ali 40% višjo plače, ampak dejansko imaš 10x višjo (ker ti toliko več ostane - pri ohranjanju življenskega sloga). To pa ni več šala.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Frataprata. Pri plači, ki jo je navedek Killa (4800 bruto) je razlika v izplačilu 10EUR n mesec v korist Avstrije. Pri nas namreč dobiš še nadomestilo za prehrano, ki je neobdavčeno.
Olajšave za prevoz nisem upošteval v Avstriji ker nimam podatka koliko bi dobil za vožnjo v Sloveniji.
Plačo sem izračunal preko:
Avstrija
Slovenija
Čeprav za pravilno primerjavo bi moral v Sloveniji vzeti plačo 5600 EUR bruto (da pridemo na isti letni nivo, kar je edino merodajno).
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.659
9.352
113
narobe, pri nas ne dobiš 4800 bruto, tu je razlika. Glede obdavčitev se sploh nisem vtikal.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
To je to. Nihče ne primerja jabolk z jabolki. Vsi nekaj nabijate v 3 krasne in delate neke glupe primerjave. Jaz sem samo dokazal, da je dobra plača v Avstriji ravno tako obremenjena kot pri nas. In to je vse kar me zanima.
Koliko kdo dobi oz. se je sposoben izpogajati pa ni stvar primerjave.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.659
9.352
113
seveda je, ce pa v avstriji dobiš višjo bruto plačo za isto delo. Kaj ti ni jasno? Drugače nebi folk gor iskal službe.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
To je to. Nihče ne primerja jabolk z jabolki. Vsi nekaj nabijate v 3 krasne in delate neke glupe primerjave. Jaz sem samo dokazal, da je dobra plača v Avstriji ravno tako obremenjena kot pri nas. In to je vse kar me zanima.
Koliko kdo dobi oz. se je sposoben izpogajati pa ni stvar primerjave.

Saj nihče ne gre gor delat zato, ker bi bili manjši davki. Če to iščeš, greš na Ciper. Gor greš delat, ker je osnova 2-3x večja.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.726
6.633
113
Ravno pri prevozu in malici dobiš tam not največ, več kot je minimalna plača pri nas.

Preberi si kaj več o tem tu: https://www.bmf.gv.at/steuern/...-allgemein.html

Tam pač ni to všteto že pri plači, ampak se obračunava kot olajšava. In ker bi gospod Killa imel zelo visoko dohodnino bi mu PP lahko šteli v celoti v olajšavo in dobil bi lepe denarce nazaj.

Bi pa potem to šlo pri naši davčni kot prihodek in bi bil spet tu obdavčen, tako da je potreben natančen izračun kako in kaj in ne zgolj "od oka", kot eni delate in ne upoštevate vsega.

PS, potem pa je tu še vprašanje koliko bi res zatankal in koliko bi ga res prišla malica.