Dediscina-nasveti

blackberry

Pripravnik
29. jul 2008
409
0
16
Lp soforumasi in znalci.

Potreboval bi nekaj nasvetov glede dedovanja.

Po nekem cudnem naklucju sem postal edini dedic v postopku dedovanja...

Ker osebe nisem nikoli videl niti je nisem poznal, ne vem, ce ima ta oseba dolgove ali grehe iz preteklosti???

Gre se za dedovanje manjse vrednosti v protivrednosti enega novega oskubljenega passata.

Ker dediscine naceloma ne potrebujem (sem zadovoljen z zivljenjem) si na glavo res ne bi rad nakopal kaksnih dolgov.

Kaj naj torej storim
confused-1.gif


Kja lahko vidim, ce je oseba mela dolgove?

Ali se lahko kaksen dolg prijavi tudi kasneje, ko jaz ze sprejmem dediscino?

Ali je postopek dedovanja enostaven, ali naj placam odvetniku?

Skrb mi povzroca predvsem to, ce dediscino sprejmem, da so zadaj kaksni dolgovi in tako si na glavo nakopljem same probleme
bonk.gif


Hvala vsem za pomoc
nahrung002.gif


Black
 

jtfc

Guru
Izključen uporabnik
24. jul 2007
19.994
2.716
113
No en opuljen passat, kateri pade z neba je za mene kr velik.


Pomoje na zapuščinski obravnavi morajo povedat, deduješ to in to in to, dolgovi so pa toliko in toliko. Pa se potem odločiš, če boš dedič.


Za take zadeve, pa res ni škoda dati 500€ za odvetnika. Da ti pove oz. zrihta ali poizve....
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik blackberry pravi:
Lp soforumasi in znalci.

Potreboval bi nekaj nasvetov glede dedovanja.

Po nekem cudnem naklucju sem postal edini dedic v postopku dedovanja...

Ker osebe nisem nikoli videl niti je nisem poznal, ne vem, ce ima ta oseba dolgove ali grehe iz preteklosti???

Gre se za dedovanje manjse vrednosti v protivrednosti enega novega oskubljenega passata.

Ker dediscine naceloma ne potrebujem (sem zadovoljen z zivljenjem) si na glavo res ne bi rad nakopal kaksnih dolgov.

Kaj naj torej storim
confused-1.gif


Kja lahko vidim, ce je oseba mela dolgove?

Ali se lahko kaksen dolg prijavi tudi kasneje, ko jaz ze sprejmem dediscino?

Ali je postopek dedovanja enostaven, ali naj placam odvetniku?

Skrb mi povzroca predvsem to, ce dediscino sprejmem, da so zadaj kaksni dolgovi in tako si na glavo nakopljem same probleme
bonk.gif


Hvala vsem za pomoc
nahrung002.gif


Black

Tudi če sprejmeš dediščino, odgovarjaš le do višine zapuščine, torej do vrednosti oskubljenega passata in nič več.

Vendar pa odgovarjaš z vsem svojim premoženjem.

Poleg tega pa plačaš tudi davkariji davek od dediščine, za tebe od 12% naprej...

Za dolgove pa ne moreš izvedeti, razen če ima kaj na fursu, ostali se lahko pojavijo še par let po sklepu o dedovanju...
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Stvar je zares delikatna in je težko svetovati pametno. Odvetnika na zapuščinski razpravi zagotovo ne potrebuješ, saj poteka postopek povsem trivialno. Sodnica pač našteje premoženje umrlega, dediči pa lahko k temu kaj dodajo (če je imel zapustnik premoženje, katero ni v evidencah, navedejo stroške pokopa...). Če se vsi strinjajo se premoženje razdeli po nekem ključu. Če pa se kdo ne strinja pa je napoten na posebno pravdo. Ker si edini dedič verjetno ne boš delal problemov sam sebi.
evil.gif

Če je imel zapustnik dolgove se lahko na dediča obesijo upniki tudi po končani zapuščinski razpravi. Dedič je zaščiten v toliko, da mora poravnati dolgov največ v višini prejete dediščine. Lahko pa seveda nastanejo problemi, posebno če je upnikov več, saj moraš vsakemu posebej pojasnjevati. Nekateri pa lahko kljub temu, da si že plačal dolgove v višini prejete dediščine lahko težijo in grozijo z izvršbami.

Če se boš dedovanju odpovedal se moraš odpovedati v svojem imenu in v imenu svojih dedičev, drugače bodo k dedovanju pozvali tvoje otroke.

A je pokojni imel dolgove ali ne praktično ne moreš izvedeti, saj ti nikjer ne smejo dati podatkov, dokler ne postaneš dedič. Vsekakor bo nekaj neplačanih računov vsaj od dneva smrti pa do pravnomočnosti zapuščinske razprave (elektrika, RTV, stroški pokopa...) če pokojni za časa življenja ni koga pooblastil da jih plačuje. Če je med premoženjem pokojnika omembe vredna vsota gotovine in je bil že v letih potem kakšnih večjih dolgov ni za pričakovati. Če pa gotovine ni in/ali je pokojni mlajša oseba s kakšnim dobrim avtom... pa je stvar za premisliti.
 

blackberry

Pripravnik
29. jul 2008
409
0
16
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Citat:
Uporabnik blackberry pravi:
Lp soforumasi in znalci.

Potreboval bi nekaj nasvetov glede dedovanja.

Po nekem cudnem naklucju sem postal edini dedic v postopku dedovanja...

Ker osebe nisem nikoli videl niti je nisem poznal, ne vem, ce ima ta oseba dolgove ali grehe iz preteklosti???

Gre se za dedovanje manjse vrednosti v protivrednosti enega novega oskubljenega passata.

Ker dediscine naceloma ne potrebujem (sem zadovoljen z zivljenjem) si na glavo res ne bi rad nakopal kaksnih dolgov.

Kaj naj torej storim
confused-1.gif


Kja lahko vidim, ce je oseba mela dolgove?

Ali se lahko kaksen dolg prijavi tudi kasneje, ko jaz ze sprejmem dediscino?

Ali je postopek dedovanja enostaven, ali naj placam odvetniku?

Skrb mi povzroca predvsem to, ce dediscino sprejmem, da so zadaj kaksni dolgovi in tako si na glavo nakopljem same probleme
bonk.gif


Hvala vsem za pomoc
nahrung002.gif


Black

Tudi če sprejmeš dediščino, odgovarjaš le do višine zapuščine, torej do vrednosti oskubljenega passata in nič več.

Vendar pa odgovarjaš z vsem svojim premoženjem.

Poleg tega pa plačaš tudi davkariji davek od dediščine, za tebe od 12% naprej...

Za dolgove pa ne moreš izvedeti, razen če ima kaj na fursu, ostali se lahko pojavijo še par let po sklepu o dedovanju...

Hvala

Zanima me, če se prva in druga poved ne izključujeta?

Če odgovarjam do višine dediščine 25-30k €, kako je potem možno, da odgovarjam s celotnim premoženjem?

Se pravi, če sprejmem dediščino lahko nekdo teoretično prijavi dolg tudi 2leti kasneje?

Kaj bi ti kot odvetnik svetoval svoji stranki v takem primeru?

Vzeti ali se odpovedati?

Hvala
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.330
6.512
113
pri taščici
Ti se kar prijavi. Sem že tudi jaz bral da si dolžan samo do višine podedovanega. Ena resnična.
Nekdo podeduje neko kmetije. Bolj podrtija kot kmetija. Čez dve leti dobi pošto od banke da so našli nek račun pokojnega, na njem pa 6mestno cifro v evrih.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

s celotnim premoženjem do višine vrednosti zapuščine

torej ni treba upniku rubiti le pasata, ampak se lahko vsede na plačo do višine vrednosti zapuščine
 

blackberry

Pripravnik
29. jul 2008
409
0
16
Citat:
Uporabnik jtfc pravi:
No en opuljen passat, kateri pade z neba je za mene kr velik.


Pomoje na zapuščinski obravnavi morajo povedat, deduješ to in to in to, dolgovi so pa toliko in toliko. Pa se potem odločiš, če boš dedič.


Za take zadeve, pa res ni škoda dati 500€ za odvetnika. Da ti pove oz. zrihta ali poizve....

Imaš prav, danes je 25K € veliko

Vendar kot pravi Snacer, ti lahko dolgove prijavijo tudi kasneje, potem pa imaš sodišča, izvršbe, kreganja, dokazovanja....

Teh problemov pa res ne potrebujem v življenju...

Sem v dilemi, kaj storiti
 

blackberry

Pripravnik
29. jul 2008
409
0
16
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Stvar je zares delikatna in je težko svetovati pametno. Odvetnika na zapuščinski razpravi zagotovo ne potrebuješ, saj poteka postopek povsem trivialno. Sodnica pač našteje premoženje umrlega, dediči pa lahko k temu kaj dodajo (če je imel zapustnik premoženje, katero ni v evidencah, navedejo stroške pokopa...). Če se vsi strinjajo se premoženje razdeli po nekem ključu. Če pa se kdo ne strinja pa je napoten na posebno pravdo. Ker si edini dedič verjetno ne boš delal problemov sam sebi.
evil.gif

Če je imel zapustnik dolgove se lahko na dediča obesijo upniki tudi po končani zapuščinski razpravi. Dedič je zaščiten v toliko, da mora poravnati dolgov največ v višini prejete dediščine. Lahko pa seveda nastanejo problemi, posebno če je upnikov več, saj moraš vsakemu posebej pojasnjevati. Nekateri pa lahko kljub temu, da si že plačal dolgove v višini prejete dediščine lahko težijo in grozijo z izvršbami.

Če se boš dedovanju odpovedal se moraš odpovedati v svojem imenu in v imenu svojih dedičev, drugače bodo k dedovanju pozvali tvoje otroke.

A je pokojni imel dolgove ali ne praktično ne moreš izvedeti, saj ti nikjer ne smejo dati podatkov, dokler ne postaneš dedič. Vsekakor bo nekaj neplačanih računov vsaj od dneva smrti pa do pravnomočnosti zapuščinske razprave (elektrika, RTV, stroški pokopa...) če pokojni za časa življenja ni koga pooblastil da jih plačuje. Če je med premoženjem pokojnika omembe vredna vsota gotovine in je bil že v letih potem kakšnih večjih dolgov ni za pričakovati. Če pa gotovine ni in/ali je pokojni mlajša oseba s kakšnim dobrim avtom... pa je stvar za premisliti.

Hvala

Res sem v dilemi, ker dediščine ne potrbujem in si ne želim potem problemov z raznimi upniki itd...

Vendar bi morda vsota dediščine prav prišla mojemu otroku, ko se bo odpravljal v samostojno življenje
confused-1.gif


Res ne vem...

Dedna obravnava je že čez 14dni
 

blackberry

Pripravnik
29. jul 2008
409
0
16
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
s celotnim premoženjem do višine vrednosti zapuščine

torej ni treba upniku rubiti le pasata, ampak se lahko vsede na plačo do višine vrednosti zapuščine

Ok, se mi zdi da prav razumem...

Pa passata sploh ni, ampak le premoženje v vrednosti 25K

Se pravi, meni se lahko vsedejo na plačo, če so kje skriti dolgovi???

Super
bonk.gif


Vedno bolj se nagibam v smer odpovedi dediščine
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Na to vrednost boš plačal 16% davka.

In drugače povedano, teh 25 jurjev ti lahko izterjajo iz kateregakoli tvojega premoženja.

Upnik mora seveda vložiti tožbo ali izvršbo.

Skriti dolg bi lahko bile kakšne zadolžnice, davčna se itak prijavi v zapuščinski postopek.

Lahko pa obiščeš odvetnika, da ti vsaj pravno svetuje, saj veš kako so forumi oziroma če nočeš na obravnavo pošlješ njega.

p.s.
zguncani pasati so po 25k?
smile-1.gif
 

blackberry

Pripravnik
29. jul 2008
409
0
16
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Na to vrednost boš plačal 16% davka.

In drugače povedano, teh 25 jurjev ti lahko izterjajo iz kateregakoli tvojega premoženja.

Upnik mora seveda vložiti tožbo ali izvršbo.

Skriti dolg bi lahko bile kakšne zadolžnice, davčna se itak prijavi v zapuščinski postopek.

Lahko pa obiščeš odvetnika, da ti vsaj pravno svetuje, saj veš kako so forumi oziroma če nočeš na obravnavo pošlješ njega.

p.s.
zguncani pasati so po 25k?
smile-1.gif

Hvala Snacer

Kaj vse pa spada pod davčno? Kateri dolgovi so zajeti pri davčni?

Ali je lahko kakšen kredit pri banki, ki ga banka prijavi naknadno?

Mislil sem cena oskubljenega pasata, ker je passat pač okoli 25.000€
 

QBR

Pripravnik
26. okt 2012
886
0
16
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Na to vrednost boš plačal 16% davka.

........

Kako veš, da bo obdavčen s 16%? Nič ni povedal, v keterem dednem redu je.
sprasujem se.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Kaj je bil pokojni v penziji? ker potem so lahko tam samo kakšni dolgovi iz naslova nadomestila za zemljišče.

Kredit lahko banka prijavi naknadno, lahko že kot terjatev do zapuščine ali po zaključenem postopku.

Kako dobro si to osebo poznal? oz. kdo ga je poznal, da izveš malo več o njem in s tem zmanjšaš riziko.

p.s.
aja oskubljen
smile-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik QBR pravi:
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Na to vrednost boš plačal 16% davka.

........

Kako veš, da bo obdavčen s 16%? Nič ni povedal, v keterem dednem redu je.
sprasujem se.gif

Jaz sem razumel, da ni v nobenem od I-III. In sem pisal za vse ostale, ki niso sorodniki.
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.979
71
48
44
www.citroenar.com
Kaj pa ce v teh 14dneh poskusis dobit kaksnega soseda pokojnega, pa se malo pogovoris o tem kako je pokojnik zivel....

Ali pa sodelavca .... Ce je kdaj delal.

Potem bi mogoce iz stila zivljenja lazje sklepal kako posteno je zivel. Ceprav ponavadi dolgove ljudje dobro skrivajo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.330
6.512
113
pri taščici
Kdo paje ocenil vrednost dediščine?
Če smatraš da je dediščina vredna po cenitvi jo vzemi ob opciji da ne bo dva dni po prevzemu vredna samo še drobiž ( pa čeprav bi ti kasneje kdaj rubili do vrednosti dediščine). Edino ne vem kdo ti bo vrnil davek na dediščino, če boš moral nekoč dediščino vrniti. Jaz bi vzel, ob pogoju da je "nov passat" vreden 25 ali manj in ne 50.
Mogoče bi s cenitvijo katero bi ti naročil, dobil vrednost "passata" samo 15.
evil.gif
 
Nazadnje urejeno:

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
39
Do dokumentov/papirjev pokojnega ne moreš priti?

Kolegov oče je šel iz firbca na zapuščinsko po nekem daljnem srodniku, ki je živel v revščini. Dobil je 1/16==> cca. 45k €

Meni to pri pasatu ni jasno; oglašujejo da stane od 23k naprej, na avtonetu so pa od +28k. Se pravi, da moraš oskubljenega naročit posebej?
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
...ampak se lahko vsede na plačo do višine vrednosti zapuščine

če jst to prov razumem;
25.000-16%=21.000 Torej je dedič v najsalbšem primeru lahko ob 4000€ (iz svojga žepa) + mogoče pogreb in še kakšna položnica??