Covid-19 Covid-19 Švedska zgodba

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Kaj sem hotel povedat?
150x sem zadnje čase prebral in slišal, da si ta moment lahko "negativen" (zares ali lažno), čez 1 uro (ali dan) pa že pozitiven, skratka čemu HAT testiranje?
Zakaj pa potem PCR testi oz. zakaj sploh testirat?
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.458
1.835
113
na temni strani lune
Kaj sem hotel povedat?
150x sem zadnje čase prebral in slišal, da si ta moment lahko "negativen" (zares ali lažno), čez 1 uro (ali dan) pa že pozitiven, skratka čemu HAT testiranje?
Zakaj pa potem PCR testi oz. zakaj sploh testirat?

Nekaj jih polovijo tudi z testiranji. Večina gre na PCR, enkrat ko pokaže simptome oz par dni po rizičnem stiku.

HAT test bi bil fantastična stvar, v kolikor bi polovil asimptomatske/simptomatske v rangu 2 dni pred izbruhom simptomov oz tudi če bi jih ne bilo. Enkrat ko si vročično kašljajoč, test nekak nima več smisla (v rangu preprečevanja prenosa okužb), ker vsak pameten bi se takrat moral izolirati, korona gor ali dol.

Morda se bo pa človeštvo naučilo, pri vsem slabem kar korona prinaša, da ni vrlina prihajati na šiht bolan, kot je bilo pred 2020.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Romzi

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Kaj sem hotel povedat?
150x sem zadnje čase prebral in slišal, da si ta moment lahko "negativen" (zares ali lažno), čez 1 uro (ali dan) pa že pozitiven, skratka čemu HAT testiranje?
Zakaj pa potem PCR testi oz. zakaj sploh testirat?
PCR testi se delajo takrat, ko oseba kaže simptome.

Hitri testi se delajo na zdravih osebah brez simptomov in so kot taki brezvezni (so pa pomemben faktor pri nabijanju številk). Moraš vsaj kašljat in kihat, da virus spraviš v okolico. Brez veze testirati kar vse po vrsti, ki sploh ne kažejo suma na možnost okužbe.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Maske nisva imela. To je seveda napaka. Ampak ne dvomim, da se v slabo notranjem prostoru virus počasi koncentrira v zraku kljub maski. Maska pridobi nekaj minut do prenosa okužbe. Ne dvomim, da so zaposleni v večini CSD-jev pridno nosili maske pri delu z ljudmi, svoje stanovalce pa so vseeno okužili.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Maske nisva imela. To je seveda napaka. Ampak ne dvomim, da se v slabo notranjem prostoru virus počasi koncentrira v zraku kljub maski. Maska pridobi nekaj minut do prenosa okužbe. Ne dvomim, da so zaposleni v večini CSD-jev pridno nosili maske pri delu z ljudmi, svoje stanovalce pa so vseeno okužili.
Potem si ga popljuval med govorjenjem. Glej nekoga od strani prosti svetlobi in naj reče "pi.zda", boš videl da bo pljuvalo kapljice isto kot da bi kihnil. V avtu pa še ventilacija dodatno poskrbi, da mu kapljice pihne v ksiht. Običajno dihanje v glavnem pač ni dovolj za enostaven prenos virusa, ker potem bi tudi maske bile neučinkovite. Maske imamo na ustih zato, da med govorjenjem ne pljuvamo, ne pa zato da bi zrak filtrirale.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Potem si ga popljuval med govorjenjem. Glej nekoga od strani prosti svetlobi in naj reče "pi.zda", boš videl da bo pljuvalo kapljice isto kot da bi kihnil. V avtu pa še ventilacija dodatno poskrbi, da mu kapljice pihne v ksiht. Običajno dihanje v glavnem pač ni dovolj za enostaven prenos virusa, ker potem bi tudi maske bile neučinkovite. Maske imamo na ustih zato, da med govorjenjem ne pljuvamo, ne pa zato da bi zrak filtrirale.
V avto bolj redko govoriva, pa tudi ko vozim se nikoli ne obračam k sovozniku, temveč gledam naprej in ogledala.
Ampak dobro, ti razvijaj teorije :). Jaz vem, kaj je pokazala praksa.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.949
113
ja pokazalo je, da če nimaš maske si hitro tam, precej hitreje, kot če jo imaš.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Maska sigurno pomaga. Ni pa 100 % rešitev, ker bi v tem primeru v zdravstvenih ustanovah covid bolniku zapovedali masko, ko prihaja osebje in ne bi nosili "skafandrov".
 
19. jul 2007
2.756
1.479
113
Sweden-2021_02_15.png


Najnovejši (pon 15. 2.) švedski graf smrti na Worldometer.
Tudi Švedi so očitno ven iz najhujšega (ne smemo pozabiti, da je zadnji mesec pomankljivo beležen po dnevih)
Tedenski dopis smrti: dva tedne nazaj so vnesli 541 novih smrti, en teden nazaj 524, v tem tednu pa 313 smrti (ampak še vedno veliko korigirajo za nazaj, npr. vnešena je bila dodatna smrt za 24. december).

Približno solidni podatki so za en mesec nazaj. Še primerjava kako izgleda graf s podatki za 18. 1. s podatki na na Worldometer na dan 18. 1. (modre črte), ter graf za 18. 1. s posodobljenimi podatki do 15.2. (oranžne črte). Pri oranžnem grafu, ki je precej realen se pa končno tudi vidi upad (oziroma če smo natačni,vsaj ene teden je potrebno počakat ali je res upada ali ne, se pa lahko z veliko verjetnostjo reče, da ne narašča več).
Sweden 7_8.png
 

darkstar66

Guru
1. apr 2013
1.171
673
113
Vir index.hr

ŠVEDSKA vlada danas je iznijela nekoliko prijedloga koji će omogućiti privremeno zatvaranje trgovačkih centara, teretana i drugih lokacija zbog straha od mogućeg trećeg vala pandemije koronavirusa.

Prijedlozi su u skladu s privremeno povećanim ovlastima vlade i smatraju se neophodnima u slučaju da se dogodi treći val, ističe agencija dpa.

Dr. Potrč : hir aj kam.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Vir index.hr

ŠVEDSKA vlada danas je iznijela nekoliko prijedloga koji će omogućiti privremeno zatvaranje trgovačkih centara, teretana i drugih lokacija zbog straha od mogućeg trećeg vala pandemije koronavirusa.

Prijedlozi su u skladu s privremeno povećanim ovlastima vlade i smatraju se neophodnima u slučaju da se dogodi treći val, ističe agencija dpa.

Dr. Potrč : hir aj kam.
Švedi imajo vsaj načrt, ki bo pravočasno objavljen, ne pa s twitom opolnoči z veljavnostjo naslednjega dne.