Cesta rezervirana za motorna vozila - hitrost

Ted

Guru
8. sep 2007
1.685
577
113
Objavljam vprašanje še na tem forumu.

Ravnokar se učim za vozniški izpit iz teorije (A) in sem se znašel v dilemi pri vprašanju omejitve hitrosti na cesti rezervirani za motorna vozila (vprašanje ne polah).

Nov zakon ZPrCP (http://www.uradni-list.si/1/content?id=101702 ) ceste rezervirane za motorna vozila ne opredeljuje, opredeljuje samo hitro cesto. Na tej je omejitev hitrosti 110km/h. Zakon hkrati pravi, da je na vseh ostalih cestah izven naselja omejitev hitrosti 90km/h.

Na drugi strani Zakon o javnih cestah (http://www.dz-rs.si/index.php?id=101&sm=k&q=ZAKON+O+JAVNIH+CESTAH&mandate=-1&unid=UPB|0591359FCD5CA755C12576A300382C9C&showdoc=1 ) opredeljuje hitro cesto kot (14.člen):

6. hitra cesta je državna cesta, rezervirana za promet motornih vozil, ki s svojimi prometno-tehničnimi elementi omogoča hitro odvijanje daljinskega prometa med najpomembnejšimi središči regionalnega pomena; navezuje se na avtoceste v državi in na cestni sistem sosednjih držav; njen sestavni del so tudi posebej zgrajeni priključki nanjo.

Hkrati opredeljuje cesto rezervirano za motorna vozila kot "javno cesto, po kateri smejo voziti samo tista motorna vozila, ki v skladu s predpisi o varnosti cestnega prometa lahko razvijejo določeno hitrost, in je označena s predpisano prometno signalizacijo."

Kako torej odgovoriti na vprašanje kolikšna je omejitev hitrosti na cesti rezervirani za motorna vozila? Glede na zapisano je logičen odgovor 90km/h. Se motim? Po starem zakonu ZVCP je bila omejitev 100km/h.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.389
5.898
113
pri taščici
V neki drugi temi smo ugotovil da 110. Vsaj za lj obvoznico naj bi to veljalo.
Preberi se enkrat 6.tocko v tvoji objavi-prvo in drugo vrstcio
 
Nazadnje urejeno:

Ted

Guru
8. sep 2007
1.685
577
113
Sestavni del hitre ceste sta vsaj 2 pasova v eno smer in odstavne niše (ali pas) ter priključni pasovi. Kaj pa če teh elementov na cesti ni, vseeno pa je na cesti dovoljen promet le za motorna vozila? V tem primeru to ni hitra cesta pač pa le in samo cesta rezervirana za prometna vozila. In ker novi ZPrCP pozna le avtoceste, hitre ceste in ostale ceste to pomeni, da je na cesti rezervirani za motorna vozila (ki ni hitra cesta) omejitev 90km/h. Ali pač ne?
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.685
577
113
Ta zakon ne velja več
wink-1.gif
.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.313
2.410
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik Ted pravi:
.
.
.
Na drugi strani Zakon o javnih cestah (http://www.dz-rs.si/index.php?id=101&sm=k&q=ZAKON+O+JAVNIH+CESTAH&mandate=-1&unid=UPB|0591359FCD5CA755C12576A300382C9C&showdoc=1 ) opredeljuje hitro cesto kot (14.člen):
.
.
.
Kako torej odgovoriti na vprašanje kolikšna je omejitev hitrosti na cesti rezervirani za motorna vozila? Glede na zapisano je logičen odgovor 90km/h. Se motim? Po starem zakonu ZVCP je bila omejitev 100km/h.

Kot prvo - zakon ki ga tukaj omenjaš ne velja več - nadomestil ga je: Zakon o cestah ZCes-1 .

Le-ta pa ne pozna več pojma cesta rezervirana za motorna vozila ampak le pojem "hitra cesta" - in je s tem vprašanje "brezpredmetno".

Po moje še niso uspeli v polah spremeniti vprašanja.

Drugače pa je omejitev po "novem" na hitrih cestah 110 km/h - glej Zakon o pravilih cestnega prometa - ZPrCP.

Bi te pa prosil, da enako vprašanje postaviš inštruktorju vožnje on/ali predavatelju "ZVCP". Me namreč goreče zanima njihov odgovor.
grims-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Na mejnih prehodih je sicer še vedno tabla z 100 km/h namesto 110...
Me res zanima koliko časa rabijo , da to popravijo.
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik Ted pravi:
Ravnokar se učim za vozniški izpit iz teorije (A) in sem se znašel v dilemi pri vprašanju omejitve hitrosti na cesti rezervirani za motorna vozila (vprašanje ne polah).
Napiši da v Sloveniji takšnih cest nimamo in zato tudi omejitvena njih ne obstajajo.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.769
363
83
Vipavska dolina
ksz
Jaz sem delal izpit, ravno takrat ko so se menjale hitrosti (80-90, 120-130) in nam je predavatelj dejal, da lahko uporabimo ali stare ali nove, le pomešat ne smemo.
smile-1.gif

Lahko bo tudi pri vas tako.
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik Rambo013 pravi:
ksz
Jaz sem delal izpit, ravno takrat ko so se menjale hitrosti (80-90, 120-130) in nam je predavatelj dejal, da lahko uporabimo ali stare ali nove, le pomešat ne smemo.
smile-1.gif

Lahko bo tudi pri vas tako.
A potem tudi po cesti lahko vozimo po starih ali pa po novih predpisih?
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
A ni v MB hitra cesta in prav tako severna ljubljanska obvoznica? Pa včasih je bila še hitra cesta od AC do Tržiča oz. Deteljice ne?