Padanje cen naftnih derivatov na mediteranskih borzah se bo jutri znova poznalo na znižanju cen tudi na naših črpalkah. Opolnoči se bo 95-oktanski bencin predvidoma pocenil za dober odstotek.
Padec zajezil močnejši dolar
Zaradi močnejšega dolarja bo pocenitev precej manjša kot ob zadnjih dveh spremembah. Povprečna cena bencina na mediteranskih borzah je bila v zadnjih dveh tednih skoraj sedem odstotkov nižja kot v prejšnjem dvotedenskem obdobju. Vendar se je v tem času za 4,5 odstotka okrepila vrednost dolarja. Na srečo uporabnikov je ECB v petek uradni menjalni tečaj za dolar objavila še pred njegovim vnovičnim vzponom, sicer bi bila sprememba še manjša.
Cena nafte se prilagaja vrednosti dolarja
Vrednost dolarja v primerjavi z evrom se je prejšnji teden po šestih tednih rasti prvič znižala. Tedenski padec je bil posledica špekulativnega strahu, da je bila krepitev dolarja v zadnjem obdobju premočna. V četrtek se je dolar v primerjavi z evrom pocenil za več kot odstotek, v petek po zaprtju evropskih trgov pa je znova pridobil večino izgubljene vrednosti.
Petkovo dogajanje na svetovnih denarnih in blagovnih borzah je bilo močno v znamenju hedge skladov in vlagateljev, ki hočejo zavarovati svoje naložbe pred nihanji vrednosti dolarja. Surovine in zlato, ki se jih pogosto uporablja kot varno zatočišče, so se namreč ob dvigu vrednosti dolarja močno pocenile. Tako je cena surove nafte na blagovni borzi v New Yorku v petek zdrsnila za več kot pet odstotkov in s tem izgubila večino vrednosti, ki jo je pridobila v prvem delu tedna.
Cena 159-litrskega soda na blagovni borzi se je ob padcu vrednosti dolarja prejšnji teden povzpela s 113 dolarjev na več kot 121 dolarjev, kolikor je bilo treba zanjo odšteti v četrtek. Sodeč po petkovem dogajanju, pa je bila rast v celoti posledica špekulativnega povpraševanja, povezanega bolj z gibanjem dolarja kot ponudbo nafte in naftnih derivatov.
Preveč tankerjev za azijske potrebe
Ponudba surove nafte bi lahko njeno ceno, kot kaže, še znižala. Cena nafte se je konec prejšnjega tedna odzvala tudi na vnovično odprtje kaspijskega naftovoda, ki poteka čez Gruzijo. Poleg tega so se prejšnji teden nepričakovano povečale ameriške rezerve nafte in naftnih derivatov, kar pa je med tednom le malo vplivalo na ceno.
Da je ponudba nafte trenutno večja od povpraševanja, kažejo tudi cene tankerskih prevozov med Perzijskim zalivom in Azijo. Najprometnejša tankerska pot na svetu ima presežno ponudbo prevoznih zmogljivosti in cene prevozov so upadle na vrednost iz lanskega decembra. Prihodnji mesec bo tako kar nekaj tankerjev praznih. Prav azijsko povpraševanje je v zadnjih letih najbolj navilo ceno surove nafte.
Presežne prevozne zmogljivosti so lahko tudi povsem sezonski pojav. Če pa je razlog v upočasnjeni rasti povpraševanja azijskih trgov, bodo imeli naftni špekulanti precej težko delo, da pojasnijo svoja predvidevanja. Kar nekaj jih je namreč še prejšnji teden znova napovedalo krepkejšo rast cen nafte že v tem letu.