Celjenje kosti

napetost

Fizikalc
10. mar 2018
221
83
28
Zlomil sem si spodnji del koželjnice.
Vendar kost ni bila dobro naravnana, zato roka v zapestju ni bila gibljiva kot bi morala.
Zato sem šel na servis. Kirurg je kozeljnico prerezal na novo nastavil geometrijo in učvrstil z ploščico in vijaki. Ker se je po prejšnji poskodbi kost posedla, je sedaj med enim in drugim delom kosti cca 5 do 7 mm lufta.
Vem da je zdravljenje odvistno od primera do primera, vendar me zanima kakšen čas je potreben, da se kost ponovno zaraste oz, da se kosti spet združita.
A mogoče kdo ve kaj o tem
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.923
937
113
Mislim, da je kontrola po cca 10T, da se oceni, kako se zarašča......in dobiš navodila kako dalje, koliko lahko obremeniš, rehabilitacija ....itd
 

Primzi

Majstr
1. sep 2007
1.056
106
63
Celjenje kosti gre v štirih stopnjah. Najprej se tvori hematom, nato se vzpostavi vezno tkivo (ki si ga lahko predstavljaš kot krasto) in nato se tvori povsem mehka kost, ko se fibroblasti oblikujejo v osteoblaste. Nato pride do utrjevanja in formiranja kosti.

Hitrost je odvisna od več faktorjev, starost, debelost, splošno zdravje...

Kost bo zaceljene hitro (par tednov), kdaj jo pa lahko na polno obremenis pa lahko traja mesece
 

napetost

Fizikalc
10. mar 2018
221
83
28
Hvala za odgovore.
Torej me čaka kar konkretna rehabilitacija.
Z gibljivostjo sem kar zadovoljen. Da bi pa kaj stisnil, celo slabo napihnjen balon je pa težava. Stisnem ga lahko le takrat če se z drugo roko stisnem zapestje in ga zgleda s tem nekako utrdim.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.446
6.573
113
pri taščici
Ne poznam kozeljnice,
Ko sem si zlomil navikularko (med zapestjem in palcem nekje) sem jo celil 5 mesecev. Pa je bil samo.zlom brez nekih premikov, reg....
Skoraj hitreje sem poflikal nekaj cm luknjo v golenici, medenici....
Hocem povedat da je precej odvisno katero kost zlomis
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.923
937
113
.... , če ni nekih zapletov je bolniške od zloma do konca rehabilitacije enih 5-7mesecev
(Dolge kosti; roke,noge)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.469
900
113
Ne poznam kozeljnice,
Ko sem si zlomil navikularko (med zapestjem in palcem nekje) sem jo celil 5 mesecev. Pa je bil samo.zlom brez nekih premikov, reg....
Skoraj hitreje sem poflikal nekaj cm luknjo v golenici, medenici....
Hocem povedat da je precej odvisno katero kost zlomis
Moj oče je to kost zlomu pred cca 35-40 leti
Padel je čez štil od metle, ko je pometal dvorišče.
Imel je 2x gips (mislim, da 12 tednov skupaj, ali nekaj takega)
Vmes je Grušt za bajdo dobil...Vse je s tisto roko v gipsu zvlekel in zložil na kup.
Ko je šel nazadnje gips dol dajat je bil gips kot pretepena cunja...
Vem, pa da so mu rekli da se lahko celi ta kost tudi 1/2 leta, ker nima nobenega hrustanca v sebi.