Iz tu:
http://www.finance.si/8851888/...p;sid=481139441
Bodo po novem vse pošiljke Aliexpressa in podobnih obremenjene z DDV?
Doslej so omejitve veljale za pakete nižje vrednosti od 22 evrov, s čimer trgovci izven EU predstavljajo nelojalno konkurenco trgovcem v EU
avtor
JURE UGOVŠEK
Komisar za enotni digitalni trg Andrus Ansip in Pierre Moscovici, komisar za gospodarske in finančne zadeve sta danes predstavila novosti vezane na obdavčenje mednarodnih nakupov. Evropska komisija želi preprečiti potencialno nelojalno konkurenco trgovcev izven Evropske unije, ki so doslej lahko evropskim kupcem prodajali blago cenejše od 22 evrov brez davka na dodano vrednost, je že pred tiskovno konferenco poročal Politico, njihove informacije pa so se izkazale za točne.
Kaj je določila komisija?
"Za majhne pošiljke v vrednosti manj kot 22 evrov, uvožene v EU, trenutno velja oprostitev plačila DDV. Glede na to, da je v EU vsako leto brez DDV uvoženih približno 150 milijonov pošiljk, je ta sistem dovzeten za obsežne goljufije in zlorabe, ki ustvarjajo znatna izkrivljanja za podjetja v EU. Slednja so jasno prikrajšana, saj so za razliko od tekmecev iz tretjih držav dolžna plačati DDV za vsak cent, ki ga ustvarijo s prodajo. Poleg tega je uvoženo blago visoke vrednosti, kot so pametni telefoni in tablice, v uvozni dokumentaciji nenehno podcenjeno ali napačno opisano za namene izkoriščanja te oprostitve plačila DDV. Zato se je Komisija odločila odpraviti to oprostitev," sporočajo iz komisije.
Kako je bilo doslej?
Pod sedanjimi pogoji je zgolj pošiljka vrednosti prek 22 evrov predmet carinskega postopka in obdavčitve. Carinska pošta v tem primeru kupcu na znesek zaračuna davek, kot tudi stroške zaradi uvoza na carinsko območje Evropske unije. V primeru, da vrednost blaga presega 150 evrov, je potrebno plačati tudi carino (odvisno sicer od blaga).
V preteklosti se je dogajalo, da so predvsem spletni trgovci iz Kitajske z namenom obhoda plačila davka pri pošiljkah navajali nižje vrednosti od 22 evrov - četudi je bila transakcija sklenjena po višji ceni - ter tako hoteli evropskim kupcem pomagati do nakupa brez DDV. Davčne oblasti držav EU so takšno prakso prepoznale, zato so v številnih primerih kupci morali dokazovati nakupno vrednost naročenega blaga, sama navedena vrednost pošiljke v zadnjem času carinikov vselej ne prepriča.
Po novem tudi spletni mediji po nižjem DDV?
Komisarja sta na tiskovni konferenci predstavila še dve novosti. Prva je preprostejša birokracija pri plačevanju davka na dodano vrednost. Druga pa izenačitev nižje davčne stopnje za spletne medije ter e-knjige s tiskanimi publikacijami in knjigami. Na to, kako velik vpliv na poslovanje medijev ima lahko DDV, smo opozarjali pred leti, ko se je pojavil predlog vlade o odpravi znižane stopnje DDV za tiskane medije. Predlog kasneje ni bil sprejet. Delež prihodkov številnih evropskih medijskih hiš iz naslova prodaje spletnih vsebin so v zadnjih letih sicer v porastu.
Poslanci zveze libearlcev in demokratov ALDE so lani spomladi opozarjali, da višji DDV na elektronske medije lahko pomeni nelojalno konkurenco tiskanih medijev ustvarjalcem spletnih vsebin.
Preprostejša pravila igre za spletne trgovce
"Z uvedbo vseevropskega portala za spletna plačila DDV (sistem ,,vse na enem mestu") se bodo stroški izpolnjevanja obveznosti DDV znatno znižali, s čimer bodo podjetja v EU prihranila 2,3 milijarde evrov letno. Nova pravila bodo zagotovila tudi, da se DDV plača v državi članici končnega potrošnika, kar bo prispevalo k pravičnejši razdelitvi davčnih prihodkov med državami članicami EU. Z našimi predlogi bodo države članice lažje pokrile izgube DDV pri spletni prodaji, ki so trenutno ocenjene na 5 milijard evrov letno. Po ocenah naj bi izgubljeni prihodki do leta 2020 verjetno dosegli 7 milijard evrov, zato je bistveno, da ukrepamo že zdaj," še izhaja iz sporočila komisije.