Canon 17-85 IS USM defekt

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Oni dan sem pri slikanju opazil, da se objektiv (Canon 17-85 IS USM) zelo čudno obnaša. Zelo težko je našel focus, ali pa ga sploh ni našel (v nedogled ga je iskal čez celotno področje in ni dobil lock-a). Najprej sem mislil da je to zaradi slabih svetlobnih pogojev, ampak tudi na idealnih pogojih ni bilo nič boljše. Najprej sem mislil da mi je AF na fotoaparatu crknil, ampak ker je z drugim objektivom delalo super, sem to izločil. Problematični objektiv sem dal tudi na drug body, kjer je bila zadeva enaka.

Po krajšem iskanju na googlu, sem ugotovil da ima zelo veliko ljudi enake težave točno s tem objektivom. Da bi se prepričal, ali simptomi res ustrezajo, sem nastavil na program Av in F22. Potem pa šok - zaslonka se je zaprla na F22 in se sedaj več noče odpreti nazaj. Prej tega nisem opazil, ker sem slikal v slabi svetlobi in sem imel zaslonko vedno do konca odprto. Takrat sem nekaj slik naredil še z manual focus, zdaj niti tega več ne morem, saj si z F22 že pri najmočnejšem soncu ne morem kaj preveč pomagati.

Težava je opisana na tej strani: http://www.pbase.com/barry_2718/efs1785mm
Krivec pa je en flat kabel, ki se je sčasoma "preglodal". Objektiv je star ~5 let.

Glede na to, da je objektiv sicer še zelo dober, je popravilo smiselno - ali pač? Predvidevam da se je najbolje obrniti na uradni servis, ali ima kdo kakšne boljše predloge?
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.409
98
48
Glede na to da je L objektiv se ti se vedno splaca dati v popravilo. Po moje iz glave kakih 200eur.
 

sergio

Fizikalc
21. jul 2007
2.555
33
48
41
Ljubljana
Kak "L" objektiv?

Pa če bo res okoli 200 (se mi niti ne sanja po koliko so taka popravila), bi jaz raje dodal še 100 in vzel novega...

17-85
 
Nazadnje urejeno:

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.409
98
48
Ma sergio prov ja, bolj se pomoje splaca novega. 100 je zihr samo delo popravila, pol pa se elektronka.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Citat:
Uporabnik ahmed pravi:
Ma sergio prov ja, bolj se pomoje splaca novega. 100 je zihr samo delo popravila, pol pa se elektronka.

Da se razumemo prav: menjati je potrebno le en flat kabel, ki stane ~20$. Navodila za menjavo so na linku, ki sem ga dal v prvem postu.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
To mi je samoumevno, da bo delo stalo veliko več kot pa defektni kabel. Ampak če je popravilo okrog 100€, potem se mi ne splača kupovati novega objektiva.
 

sergio

Fizikalc
21. jul 2007
2.555
33
48
41
Ljubljana
A ne bi bilo najlažje obrnit telefon in vprašati?
grin1.gif
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
To itak, ampak predhodno informiranje nikoli ne škodi
smile-1.gif

Podjetje 3A je edini pooblaščeni servis za Canon foto opremo ?
 

WhiteCell

Fizikalc
18. avg 2007
1.930
1
38
42
Kranj
Obišči stran
ksz... na e-fotografiji en dečko iz LJ ugodno rihta zadeve...meni popravil že 2 objektiva..... super in poceni.

Če kdo rabi naj mi piše na ZS bom pobrskal na e-fotografiji za kontakt.
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Flat kabel se z malo spretnosti zamenja v parih minutah. Moji je padel 50 1.8 po tleh.. strgan flat kabel.. Sem vzel 80 zilni IDE kabel in zamenjal. Objektiv se danes deluje
smile-1.gif
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Sem klical na 3A servis in so rekli da če je flat kabel za blendo, potem bo popravilo okrog 130€. Preveč?
Beseničar pa popravlja samo Canone izven garancijskega roka (kamor tudi moj spada).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Evo, po dveh letih se mi spet začenjajo pojavljati podobni simptomi. S tem da je zaenkrat zaslonka OK - se zapira do konca in tudi odpira do konca. Na 17mm najde fokus brez problema, pri 85mm pa na daljavo skače levo-desno okrog fokusne točke (torej ne išče čez celotno območje ampak samo malo okrog fokusa). Pri 85mm na blizu pa bolj ali manj vedno najde.

Problem je torej v neskončnosti - glede na to, kje se indikator na objektivu ustavi, gre iskati tudi "preko" neskončnosti. Zaenkrat pač prešaltam na MF in ročno nastavim na neskončnost glede na indikator in zadeva špila. Je pa zelo nepraktično in zaskrbljujoče.

Sem pa tokrat odsoten v tujini in žal ne morem stestirati zadeve z drugim objektivom in bodyjem
frown-1.gif

Drugače pa je fotoaparat Canon 400d, star 7 let.
 

ant

Pripravnik
NI res. Flat kabel je problem le pri zapiranju zaslonke. Ta problem pa je drugi resen problem tega objektiva. In sicer so v tem objektivu kot neke krtačke, ki določajo kje se mora fokus ustaviti in ta del se izrabi oziroma nekako poškoduje zaradi česar je delovanje fokusa nezanesljivo. Za razliko od flat kabla, ki ga dobiš na ebayu teh krtačk še nisem videl.

Canon je naredil šrot objektiv, ki se ga treba izogibat, saj ni dovolj zanesljiv.

LP
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Problem se samo še stopnjuje, zdaj fokus deluje le na najbolj wide kotu, kak pa čisto malo pozoomam pa skače levo/desno
frown-1.gif

Je tu kak stručko, ki bi mogoče znal to popraviti? Zaslonka tokrat ni problem, so mogoče res krive te krtačke, ki jih omenjaš?