Kdo bi si misli, da moram še iz tega delat magisterij...
Nisem želel komplicirat, pa sem vzel v Ikeji. Niti niso nekaj poceni.
Prvih 10 pranj so skoraj ne uporabne in si po njih bolj umazan in moker, kot pred brisanjem (če malo pretiravam...)
Še par pranj, pa so se robovi razparal. pol leta stara brisača, pa zgleda kot, da je 10let.
Grem na amazon, pogledam best seler, res, da so poceni, isti problemi. Grem malo višje po ceni, isti problemi...
Torej kaj kupit?
Kvalitetne so Svilanit brisače z dodatkom bambusa. Bambus ima naravno protimikrobno delovanje, zato se brisača samo-dezinficira. Potem imaš še tiste modele, ki so iz "egipčanskega" bombaža - pomeni le, da je več materiala (večja teža) na kvadratni m.
Je pa dejstvo, da na začetku nobene brisače zares dobro ne pivnajo in se bo stanje še poslabševalo, če se jih pere z mehčalcem. Tudi brisače, ki so bile super vpijajoče, bodo ob uporabi mehčalca nehale pivnati.
Pač kupiš nove brisače, lahko običajne Svilanit, lahko kvalitetnejše (bambus za dezinfekcijo, egipčanske za večjo kapaciteto vsrkane vode) in se pri pranju teh brisač odpovej mehčalcu ali pa daj najdražji to priporočilo-navodilo. Po kakih 5 pranjih bodo že na otip trde in super brisale.
Glede deformacije pa khm, težava je v visokih obratih centrifuge pralnega stroja, ki seveda natrga vlakna. Visoka centrifuga je postala trend, dejansko pa je uporabna samo kadar se daje za tem v sušilec, da porabi manj elektrike. Torej ekološki vidik, za katerega je potem potrebno proizvesti več brisač in morda niti ni več ekološki. Morda v ozadju ekonomija?
Pa tudi sušilec deformira tkanine in se splača sušiti vsaj na znižani moči.
Skratka, če lahko sušiš na prostem ali na sušilu, znižaj obrate na 700 ali še manj, jaz dam kar na minimum 500 in bodo brisače dolgo lepe. Res se potem malo dlje suši, ampak se splača. Pa če na sušilu, takrat prezračuj prostor za par minut na prepih, da zaradi vlage ne nastane plesen